Горещи новини
- Тайното оръжие на американския флот: Нов боен кораб LCS-25
- Хусите са изстреляли осем балистични ракети и 14 дрона в Саудитска Арабия
- Сеул увеличава разходите за поддръжка на американските войски в Южна Корея
- Руското посолство за катастрофата с хеликоптер в Централноафриканската република
- Готова ли е Русия за война с Турция
- В Москва обявиха готовността на РФ да защити ДНР и ЛНР в случай на нападение от украински войски /СНИМКИ/
- Сирийската армия, с подкрепата на ВКС Русия, успешно отвоюва от бойците нова част от Идлиб /КАРТА/
- Днес на Летище Пловдив- руски Ан-12 и британски C-130J Hercules (ГАЛЕРИЯ)
- В Киев потвърдиха готовността си - очакват само указа на Зеленски за начало на войната в Донбас
- БМКЦ с конкурс за застрахователни услуги , включително за моторните кораби "Героите на Одеса" и "Героите на Севастопол"
НАСА с частично неуспешен огневи тест на ракета SLS за лунната мисия Artemis I (ЕКСКЛУЗИВНА ГАЛЕРИЯ)

хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg
По информация на finance.yahoo.com
На 16 януари 2021 г. НАСА проведе огневи тест на основната степен на ракетата на агенцията Space Launch System (SLS), която ще изведе мисията Artemis I до Луната. Огневият тест е последният тест от поредицата изпитания Green Run.
Планът на изпитанията предвиждаше четирите двигателя на ракетата RS-25 да работят малко повече от 8 минути - времето, необходимо за извеждането на ракетата в Космоса след старта. Екипът успешно завърши обратното броене и запусна двигателите, но двигателите се изключиха малко повече от една минута след запуска. Екипите оценяват данните, за да определят какво е причинило ранното спиране и ще определят пътя напред.
За теста 64,62-метровата основна степен генерира тяга от 1,6 милиона паунда, докато бе застопорена в тестовия стенд B-2 в Stennis Space Center на НАСА близо до Сейнт Луис (щата Мисисипи). Огневият тест включва зареждане на 332,4 t течен кислород и течен водород, наблюдаване на процедурата за обратно отброяване до старта и запуск на двигателите.
„Тестът на 16 януари 2021 г. бе важна стъпка напред, за да се гарантира, че основната степен на ракетата SLS е готов за мисията Artemis I ("Артемида I"), както и за мисии с екипаж. Въпреки че двигателите не работиха през цялото разчетено време, екипът успешно отработи обратното броене, запусна двигателите и събра ценни данни, за да информира пътя ни напред“ заяви администраторът на НАСА Джим Бриденстин, който присъства на теста.
Екипите за поддръжка в изпитателния център Stennis осигуриха газове с високо налягане за тестовия стенд, доставиха цялата оперативна електрическа мощност, доставиха повече от 1249 тона вода в минута, за да защитят дефлектора на пламъка на тестовия стенд и да осигурят структурна цялост на основната степен, и записаха данните, необходими за оценка на работата на основната степен.
„Наблюдаването на запалването и работата на четирите двигателя на основната степен за първи път бе голям крайъгълен камък за екипа на Space Launch System. Ще анализираме данните и това, което научихме от днешния тест, ще ни помогне да планираме правилния път напред за проверка за това новата основна степен да е готова за полет с мисията Artemis I“ сподели Джон Хоникът, мениджър на програмата SLS в Marshall Space Flight Center на НАСА в Хънтсвил (Алабама).
Серията тестове Green Run започна
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
"Изпитателният център Stennis не бе свидетел на такова ниво на мощност от тестването на степените на ракетите Сатурн V през 60-те години на ХХ век. Центъра Стенис е първокласното съоръжение за ракетни тестове, което е тествало първата и втората степен на ракетата Сатурн V, която транспортира хората до Луната по време на Програмата Apollo, и сега, този огневи тест е също толков аважен, защо тестваме както летим и летим както тестваме. Направихме изводи от днешното ранно спиране, идентифицирайте всички корекции които ако е необходимо ще направим и продължаваме напред" сподели директорът на Центъра Стенис Рик Гилбрех.
В допълнение към анализа на данните, екипите също така ще инспектират основната степен и четирите й двигатели RS-25, преди да се определят следващите стъпки. В рамките на програмата Artemis НАСА работи за кацането на първата жена и на следващия мъж на Луната през 2024 г. SLS и космическия кораб Orion, който ще превозва астронавти в Космоса, заедно със системата за кацане и з авръщане на орбита около Луната, са гръбнакът на програмата на НАСА за изследване на дълбокия космос.
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/5 СЛЕДВАЩА СНИМКА





loading...
Други публикации
Напиши коментар
Какво му е частично неуспешното? То си е пълен провал, вместо повече от 8 минути, са работили около 1. И ако е трябвало да се изстреля такава ракета с тези двигатели, щеше да свърши като красива дъга и "бльонц" в океана.
За мен огневия тест е преминал повече от успешно! Даже има огън повече от очакваното!