ТЪЖНА ВЕСТ - ПОЧИНА ГЕН. СТЕФАН ПЕТРОВ (ТЪЖНА ГАЛЕРИЯ)

Pan.bg 18 юли 2021 | 12:31 views (18340) commentaries(0)
img
хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg
По информация на Otbrana.com

Тази нощ след продължително боледуване е починал бригаден генерал Стефан Петров, председател на Българската авиационна асциация, съобщиха негови колеги. Поклоннието ще бъде на 20 юли, вторник, 11 ч., в църквата на централния гробищен парк в Пловдив.

Поклон пред светлата му памет!

Екипите на българското авиационо списание "Клуб КРИЛЕ" и на сайта pan.bg изказват на семейството на ген. Стефан Петров най-искрени съболезнования!

Стефан Христов Петров е български офицер, бригаден генерал, началник на щаба на Съвместното командване на силите (2014 – 2015).

Биография
Роден е на 4 март 1957 г. във Велинград. Завършва Природоматематическа гимназия в Монтана. През 1980 г. завършва Военновъздушното училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия.

От 1985 до 1988 г. е заместник-командир на авиационно звено. След това до 1990 г. е командир на звено. През 1992 г. завършва специалност „Управление на оперативно-тактическите формирования от Военновъздушните сили“ във Военната академия в София. Между 1992 и 1994 г. е командир на ескадрила.

В периода 1995 – 2001 г. е началник-щаб на 24 авиобаза Крумово. През 2002 г. завършва генералщабен курс във Военната академия и поема командването на Двадесет и четвърта авиационна база. На 25 април 2003 г. е назначен за командир на 24-та вертолетна авиационна база, като на 4 май 2005 г. е преназначен на последната длъжност и удостоен с висше офицерско звание бригаден генерал. На 25 април 2006 г. е назначен за командир на 24-та вертолетна авиационна база, считано от 1 юни 2006 г. На 1 юли 2009 г. е назначен за командир на 24-та вертолетна авиационна база. На 30 юли 2010 г. е освободен от длъжността командир на 24-та вертолетна авиационна база.

От 2010 до 2013 г. е на работа във Военновъздушното командване на НАТО в Измир. Между 2010 и 2012 г. е заместник-началник щаб на Военновъздушното командване на НАТО. През 2012 и 2013 г. е изпълняващ длъжността началник-щаб на Военновъздушното командване на НАТО.

На 26 април 2013 г. е назначен за директор на дирекция „Операции и подготовка“ в Министерството на отбраната, считано от 27 май 2013 г.

На 28 април 2014 г. бригаден генерал Стефан Петров е освободен от длъжността директор на дирекция „Операции и подготовка“ и назначен на длъжността началник на щаба на Съвместното командване на силите, считаноо
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
т 30 юни 2014 г.

На 16 февруари 2015 г. е освободен от длъжността началник на щаба на Съвместното командване на силите и от военна служба, считано от 4 март 2015 г.

От февруари 2017 г. е зам.-министър на отбраната в служебния кабинет на Огнян Герджиков.

Семейство
Женен, с две деца. Синът му Христо Петров е хирург и офицер в Българската армия.

Военни звания
Лейтенант (1980)
Старши лейтенант (1983)
Капитан (1987)
Майор (1992)
Подполковник (1996)
Полковник (2000)
Бригаден генерал (4 май 2005)



Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!


ТЪЖНА ВЕСТ - ПОЧИНА ГЕН. СТЕФАН ПЕТРОВ (ТЪЖНА ГАЛЕРИЯ)

ПРЕДИШНА СНИМКА 7/9 СЛЕДВАЩА СНИМКА

loading...

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка