Горещи новини
- /СНИМКИ, ВИДЕО/: Роботи с крака успешно карат скейтборд, с помощта на системи за обучение с подсилване
- Франция и Италия блокираха нов пакет от помощи за Украйна
- Президентът на Литва обяви готовност да изпрати войски в Украйна
- Принц Уилям се повози на танк близо до руско-естонската граница
- В Германия извършиха обиски във връзка с контрабанда на оръжия от и за Украйна
- Пхенян обяви за успешно изпитание на нова ракета за ПВО
- Комисията на германския Бундестаг одобри над 11 милиарда евро помощ за Киев
- ГОРЕЩО Още адмирали във ВМС
- Bloomberg: Европа е изправена пред недостиг на барут и експлозиви
- Орбан: Повечето лидери на ЕС са за продължаване конфликта в Украйна, има и за мир, но сме малко /ВИДЕО/

хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg
По информация на Пресцентъра на ВВВУ "Г. Бенковски"
бе темата на работна среща, състояла се във ВВВУ „Георги Бенковски“. На поканата на бригаден генерал Юлиян Радойски и ръководството на училището за участие в разговора за постигнатото и предизвикателствата пред съвременното авиационно образование се отзоваха полковник д-р Милен Филев, държавен експерт в отдел „Образование и квалификация“ на Дирекция „Управление на човешките ресурси в отбраната“- Министерство на отбраната; подполковник Петко Поповски от „Военно ръководство на въздушното движение“ в командването на ВВС; подполковник д-р Андон Андонов от катедра „ВВС и ПВО“ на ВА „Г.С.Раковски“; доцент д-р Юлиян Минчев, ръководител на катедра „Мехатроника“ и доцент д-р Цветелина Велкова от същата катедра на ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“.
Преди анализа на състоянието на съвременното образование за подготовка на кадри за военната и гражданска авиация, на участниците в срещата бяха припомнени „Поуки от практиката по усвояване на авиационната техника и подготовка на летателния състав във Въздушните на Негово Величество войски“, подготвени от полковник професор д-р Мануш Христов – декан на факултет „Авиационен“.
Настоящите тенденции и предизвикателства в развитието на образованието в авиационния сектор представи доцент д-р инж. Иван Вълков, помощник-ректор на ВВВУ.
Основна задача на ВВВУ е да се утвърди като единен център за комплексно авиационно образование за обучение на летци-пилоти и технически специалисти на самолет и на хеликоптер за нуждите на ВВС, ВМС и МВР.
Благодарение на предоставените от МО и ВВС два леки учебно-тренировъчни самолета, след 20 годишно прекъсване, курсанти летци-пилоти третокурсници вече са с нальот от 50 часа. Амбицията е училището да получи и учебни хеликоптери, които да подпомогнат обучението на приетите тази година летци-пилоти на хеликоптер. Не е без значение намаляване себестойността на един летателен час.
Предизвикателство е и подготовката по хибридната специалност с Медицински университет–Плевен „Авиационен парамедик“. Подготвени са учебните програми. Изучава се опита на сродни авиационни институти от Полша, Румъния, Франция.
Благодарение на съвместната дейност на ВВВУ с ПГ по механоелектротехника и ПГ по автотранспорт в Плевен се очаква през следващата учебна година да започне обучението на авиационни техници.
Подп. Поповски обърна внимание на много сериозен проблем и пред висшето военно образование. Оказва се, че през първи и втори курс трябва да се отстраняват и компенсират пропуските от средното образование. От 13-15 години летателна дейност, 10 години пилотът се дообучава, което предполага програмите да се адаптират и синхронизират в движение с европейските на всички звена.
Доц. д-р Минчев, позовавайки се на добрия опит на ВВМУ, препоръча по-ефективното използване на компютърните специалисти за разработване на симулатори на виртуалната реалност, което прави обучението практически насочено. Предполага и към прилагането на нови и по-атрактивни методи на преподаване. Предизвикателство би било да се започне и обучение за пилотиране на автожир-летателно средство, което има все повече привърженици.
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 6/6 СЛЕДВАЩА СНИМКА






Други публикации
Напиши коментар