Горещи новини
- Wargonzo: ВСУ разположиха 10 танка Leopard близо до Угледар
- /ВИДЕО/: В Украйна потвърдиха за използването на "умни бомби"
- Рекордното плаване на малката "Фурия" - символ на българските самоотвержени усилия за сближаване, сродяване и завладяване на морето (част 2)
- Наборната служба, като осигурителен и действителен стаж
- Запасното войнство е с голям принос за победата през Балканската война
- /ВИДЕО/: Лукашенко заяви, че цялата инфраструктурата за тактическо ядрено оръжие вече е създадена
- /ВИДЕО/: Путин отбеляза важността на работата за укрепване на суверенитета на Русия
- ТЕРМИНАЛ 1: СЛЕД "МУБАРИЗ", "ХИКРИ КАН" И "КУЗГУНЧУК", ВИЖТЕ И "ЮПИТЕР I"
- Путин промени концепцията на външната политика на Руската федерация
- Алманах "Море" за първи път излезе със заглавието "Арго" (по идея на Хр. Фотев)

пан.бг
Какво се знае за ситуацията около китайската сонда над САЩ
Китайски балон се появи над територията на САЩ преди няколко дни. В Съединените щати го сбъркаха с разузнаване, докато в КНР увериха, че това е метеорологичен балон, който се е отклонил от курса. В резултат на това топката беше свалена. ТАСС събра основното за ситуацията.
откриване на топка
Пентагонът съобщи на 2 февруари, че китайски балон се е появил над континенталната част на САЩ. От ведомството тогава казаха, че това е разузнавателна топка. По-късно Пентагонът отбеляза, че появата на китайското разследване е в нарушение на международното право.
Китай нарече обект, наблюдаван над Съединените щати, като метеорологична сонда. Китайското външно министерство обясни, че заради силен западен вятър балонът е изгубил контрол и се е отклонил от зададения курс. Службата призова да се избягват спекулации по темата "шпионски бал".
Високопоставен говорител на Министерството на отбраната на САЩ каза, че китайската сонда е навлязла в американската идентификационна зона на 28 януари и във въздушното пространство на Канада на 30 януари. На 31 януари, каза той, балонът се е върнал във въздушното пространство на Съединените щати над северната част на Айдахо. Американската армия "нямаше шанс да стреля по него над водата, след като навлезе във въздушното пространство на Аляска", обясни говорител на Пентагона.
Реакцията на американските и китайските власти
Във връзка с инцидента държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен отложи посещение в Китай, администрацията на Вашингтон подкрепи това решение. В същото време той потвърди намерението си да поддържа контакти с Пекин. Китайското външно министерство заяви, че отлагането на визитата на Блинкен е „въпрос на самите Съединени щати“.
В разговор с ръководителя на офиса на Комисията по външни работи на Централния комитет на Комунистическата партия на Китай, члена на Политбюро Ван И, държавният секретар на САЩ нарече инцидента с метеорологичния балон на КНР нарушение на суверенитета на Съединените щати. държави. Същото заяви и високопоставен служител на Държавния департамент. Самият Ван И посочи неприемливостта на шума, който САЩ създадоха поради случайното проникване на китайски балон в американското въздушно пространство.
Конгресът настоя президентът на САЩ Джо Байдън незабавно да свали „китайския шпионски балон“. Американският лидер първоначално пренебрегна въпросите за балона, които му бяха зададени на 3 февруари по време на разговор с репортери, фокусиран върху икономиката. На следващия ден Байдън каза, че Съединените щати ще се „погрижат“ за ситуацията около метеорологичния балон на Китай.
Американските военни ще проведат затворен брифинг за целия Сенат на Конгреса на 15 февруари по въпроси, свързани със ситуацията с китайския балон. На секретен брифинг могат да се направят сравнения между разузнавателните средства, с които разполагат Съединените щати и Китай, както и най-новите разработки и оръжия.
Унищожаване на балон
Американският президент не уточни какво има предвид под „грижа“. Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин обаче скоро обяви, че сондата е била свалена. В операцията са участвали изтребители F-22 от военновъздушната база Лангли (Вирджиния). Според източник на CNN към целта е била изстреляна една ракета AIM-9X.
На 5 февруари китайското външно министерство протестира срещу действията на САЩ, довели до свалянето на китайски балон. Ден по-рано протестът беше изразен "поради факта, че някои политици и медии в САЩ се възползваха от тази тема, за да клеветят и атакуват КНР". От ведомството увериха, че появата на балон над Съединените щати е „абсолютна случайност, причинена от форсмажорни обстоятелства“.
Байдън каза, че е наредил свалянето на китайската метеорологична сонда на 1 февруари „възможно най-скоро“, но Министерството на отбраната препоръча да се изчака поради опасения за сигурността.
Министерството на отбраната на Китайската народна република след унищожаването на сондата заяви, че може да отговори на САЩ в ситуации, подобни на инцидента с балона.
Ръководителят на Северното командване на САЩ генерал Глен Ван Хърке каза на 5 февруари, че американската армия провежда операция за събиране на останките от китайски балон.
Мнения на експерти и общественици
Ръководителят на водещата фракция на Европейския парламент - Европейската народна партия - Манфред Вебер смята, че на фона на инцидента Европейският съюз трябва да обедини усилията си с Вашингтон, за да се противопоставят съвместно на Пекин.
Андрей Бистрицки, председател на Управителния съвет на Фондацията за развитие и подкрепа на Международния дискусионен клуб „Валдай“, изрази мнение, че ситуацията около метеорологичния балон няма да доведе до сериозни последици за САЩ и Китай. Алексей Маслов, друг експерт от Валдай, напротив, твърди, че случилото се ще влоши отношенията между двете страни за дълго време.
Служител на американския мозъчен тръст "German Marshall Fund" Бони Глейзър отбеляза, че "не трябва да подценяваме" влиянието на инцидента с балона върху бъдещото развитие на отношенията между САЩ и Китай.
Директорът на Центъра за американски изследвания към университета Фудан в Шанхай У Синбо посочи, че значението на инцидента е преувеличено от конгресмени в САЩ. Той също така отбеляза, че Съединените щати биха могли да свалят топката "много по-рано", ако бяха потвърдили информацията за неговата предполагаема шпионска мисия.
Експертът по международни отношения Ван Сяосюан смята, че Вашингтон не е създал подходящите условия за преговори с Пекин преди планираното и вече отменено посещение на Блинкен в Китай.
Снимка: Колаж 24 Канал / 24tv.ua
източник
тасс
loading...
Други публикации
Напиши коментар