Горещи новини
- Учени сравниха ядрените потенциали на Русия и САЩ
- Американски торпеда за немските Poseidon
- В Китай моделираха атака с хиперзвукови ракети срещу американски самолетоносач
- Словения ще закупи системата за ПВО IRIS-T SLM
- Компаниите Elbit America и Theon Senors с договор за доставка на очила за нощно виждане за морската пехота на САЩ
- САЩ плащат 70% от цената за новите брегови ракетни системи на Латвия
- Смъртта на помощника на Залужни: съдът все пак избра превантивна мярка за заподозрения служител
- В САЩ Зеленски ще разговаря със сенатори и ще се срещне с председателя на Камарата на представителите
- Кулеба: Борбата за решението на ЕС да започне преговори за присъединяване с Украйна все още продължава
- Президентът на Литва: Унгария вреди на единството на Европейския съюз

pan.bg
Придобиването на система за противоракетна отбрана е реакция на Берлин на агресивната война на Русия срещу Украйна. Arrow 3 е предназначен за прихващане на балистични ракети на височина до 100 км.
Германия и Израел се споразумяха за закупуването от Берлин на израелската система за противоракетна отбрана Arrow-3 (израелско име "Hetz-3"). Министрите на отбраната на двете страни Борис Писториус и Йоав Галант подписаха декларация за намерения в Берлин в четвъртък, 28 септември. Освен това, органите за обществени поръчки на Германия и Израел подписаха договор за започване на производството на Arrow 3, съобщава dpa.
Придобиването на системата за противоракетна отбрана е отговорът на Берлин на агресивната война на Русия срещу Украйна и се разглежда като знак за по-нататъшно укрепване на специалните отношения между Германия и Израел. Това е най-голямата оръжейна сделка в историята на близкоизточната държава. По данни на израелски източници, цената на системата е почти четири милиарда евро. През юни комисиите по бюджета и по отбраната на Бундестага гласуваха в подкрепа на покупката. Средствата ще дойдат от специалния оръжеен фонд на Бундесвера на стойност 100 милиарда, създаден в отговор на войната в Украйна.
Съгласно изявление на Министерството на отбраната, Германия иска да постигне първоначална оперативна способност на системата в рамките на около две години. Така наречената пълна готовност е планирана за 2030 г.
Израел, заедно със Съединените щати, започна разработването на система за противоракетна отбрана през 1986 г. Първото тестово изстрелване на противоракетата е извършено на 9 август 1990 г. Комплексът е приет от израелските отбранителни сили под името "Hetz"; Първата батарея от ракети Hetz-2 беше разгърната на 14 март 2000 г.
В началото на 2012 г. списание Aviation Week съобщи, че израелската държавна компания Israel Aircraft Industries и американският концерн Boeing са подписали споразумение за сътрудничество в проекта Hetz-3. Новата противоракета е предназначена да прехваща на височина до 100 км балистични ракети с обсег от 400 до 2000 км, както и балистични ракети със среден обсег (от 3000 до 5500 км). Комплексът включва подобрен радар Super Green Pine, способен да открива цели на разстояние до 900 километра.
Източник: DW Снимка: ZUMA/IMAGO
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар