Горещи новини
- БТА: Елена Йончева каза, че е предала в Сана, Йемен, писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър"
- ВА "Г.С.Раковски": Завърши курс за длъжностна квалификация
- Министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова подписа протокола за увеличение на капитала на „Български пощи“ ЕАД с 50 млн. лева
- Otbrana.com: На празника на София столичните запасни припомниха историята си
- Otbrana.com: Празнува полк. Младен Младенов, военен дипломат, зам. председател на СОСЗР
- Икономическото сътрудничество между България и Германия и актуалните предизвикателства пред европейската икономика обсъдиха президентът Румен Радев и посланикът на ФРГ Ирене Планк
- Признание за военнослужещите от 2-ра Тунджанска механизирана бригада
- Министър Иван Кондов бе почетен гост на Общото годишно събрание на Асоциацията на почетните консули в България
- Главен комисар Мирослав Рашков: С германските колеги поддържаме активно и резултатно сътрудничество
- Министрите на отбраната на страните от формата „Букурещ-9“ обсъдиха укрепването на отбраната на Източния фланг на Алианса
пан.бг
Индийците заменят руските ракети: Индия започна пълноценно производство на ракети с въздушно изстрелване Astra Mk-1
Индийските военновъздушни сили одобриха началото на пълномащабно серийно производство на ракети въздух-въздух Astra Mark 1, поръчани от 200 ракети въздух-въздух. Както очаква организацията DRDO (приблизителен аналог на Rostec), разполагането на този продукт ще позволи да се заменят руските въздушно-десантни ракети.
Ракетите Astra ще бъдат оборудвани както с руски изтребители Су-30, така и с местни изтребители LCA Tejas
- отбелязва изданието на NDTV.
Програмата Astra стартира в началото на 90-те години на миналия век, а проектът стартира официално през 2004 г. Първоначално създаденият продукт имаше редица недостатъци, което доведе до неговото продължително усъвършенстване с цел отстраняване на проблемите с управлението и привеждането му в съответствие с военните изисквания.
В резултат на това беше разработена подобрена модификация на Astra Mk-1. Първите му въздушни тестове се проведоха през 2014 г., а приемането му в експлоатация се състоя през 2019 г. Ограниченото серийно производство (50 поръчани ракети) започна през 2017 г.
Astra Mk-1 е с дължина 3,84 m, диаметър 178 mm и тегло 154 kg, включително 15 kg бойна глава, която е оборудвана с неконтактен предпазител. Ракетният двигател на твърдо гориво URVV позволява скорост до 4,5 Маха и работи на височини до 20 км. Обсегът е 110 км.
Разработката на нови опции продължава. Astra Mk-2 ще има увеличен обхват на полета от 160 км с помощта на двуимпулсен ракетен двигател и ще включва технологии като лазерен взривател за близост и AESA радарно прицелване.
Вариантът Astra Mk-3, разработен съвместно с Русия, е оборудван с въздушно-реактивен двигател с твърдо гориво, който увеличава обхвата и скоростта му и се позиционира като конкурент на ракети като AIM-260 и Meteor.
DRDO също така разработи вариант земя-въздух, известен като VL-SRSAM, предназначен да замени израелската ракетна система Barak-1 в експлоатация с индийския флот. VL-SRSAM, успешно тестван през 2021 г., разполага със система за вертикално изстрелване и висока маневреност, контролирана от радар Revathi.
Други публикации
Напиши коментар