Горещи новини
- Байдън: 80 000 американски войници са разположени в Европа за възпиране на руската агресия
- Президентът връчи висши държавни отличия за принос за развитието на въоръжените ни сили (ТЪРЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ)
- Ръководството на Министерството на отбраната проведе среща с Корпуса на военните аташета, акредитирани във и за Република България
- Нов войскови район на 1-ва група „Специални сили“ от състава на СКСО бе открит в Банкя (ТЪРЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ)
- Зеленски издигна няколко генерали
- Русия удари с балистични ракети Кривий Рог: има загинали, има дете сред ранените
- Украйна започна производството на ракетите "Пекло"
- В САЩ е забелязан влак с бронетранспортьори Stryker, които може да бъдат прехвърлени в Украйна /ВИДЕО/
- Mash: Украинските ВСУ атакуваха за първи път Кримския мост с най-новия полски БЕК "Гавия"
- Нови БМП CV90 за Дания, Швеция и … Украйна
хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg
На 3 ноември 2024 г. около паметника с МиГ-21УМ борд 07 на центъра на софийското село Доброславци се състоя тържествено отбелязване на 74 г. 18-и иап/1-ва авиобаза Доброславци и първа година на мемориала на авиобазата със самолет МиГ-21 и паметна плоча. Те бяха създадени благодарение на инициативността, упорството, действия и с труда на авиотехника серж. Илия Крумов, служил в полка и авиобазата, и неговото семейство. Мемориалът е разположен до стадиона на село Доброславци, на 100 m от централния площад, на шосето водещо към село Мрамор.
На тържеството присъстваха бриг. ген. Христо Ганецовски, зам.-командир на СКС и летец на МиГ-23 в авиобазите Габровница и Доброславци; бриг. ген. Николай Русев, командир на 3-а авиобаза Граф Игнатиево и летец на МиГ-23 в авиобазите Габровница и Доброславци, полк. Ивайло Игнатов, зам.-началник на ВА „Г. С. Раковски“, служил в авиобазата; представители на МО, Инициативен комитет за отбелязване на 50 г. от създаването на Средното сержантско военновъздушно училище-Долна Митрополия; кмета на район "Нови Искър" Владислав Владимиров; кмета на село Доброславци Росен Николов; офицери, старшини, сержанти, войници и волнонаемни служили в славния 18-и иап и наследилата го 1-ва авиобаза Доброславци.
По думите на приветствието на кметство Доброславци, паметникът ще е източник на гордост и уважение към хилядите мъже и жени, летци, техници, щурмани, щабни, свързочници, тиловаци и войници оставили сърцето си, труда, потта и отпечатъците си за функционирането на авиополка, който бе въздушен защитник на столицата София.
Първа авиобаза Доброславци бе прибързано закрита през 2003 г. като част от подготовката за членство на България в НАТО. Площта и е 290 хектара или 200 футболни игрища, на 15 km от идеалния център на столицата София. Основната й задача бе ПВО на София. Служилите в нея не без гордост казват „Ние летяхме и пазехме небето над София“.
Година след монтирането на МиГ-21 борд 07, той се е сдобил и с въоръжение - авиационни пускови установки (АПУ) АПУ-13Д и окачени на тях ракети Р-13М/К-13М (СССР - изделие 380, НАТО AA-2 Atoll D).
Серж. Илиян Крумов, създател на мемориала, изказа благодарностите на своя екип към хората спомогнали за създаването и дооборудването на изложения самолет МиГ-21УМ през година след монтирането му: „Благодаря на всички, които дойдохте и уважихте нашата покана, да отбележим 74-тия рожден ден на 18-и иап/1-ва авиобаза Доброславци, 21 години от закриването й и първата годишнина от откриването на мемориала и на паметната плоча. Искам да изкажа специална благодарност които помогнаха за доизграждането на мемориала. Това са министър Атанас Запрянов; полк. Владислав Шекеров „Политика по въоръженията“; полк. Ивелин Петров от същата Дирекция; подполк. Тихомир Главев, от Командване „Логистична поддръжка“; майор Попов, командир на в.ф. 22720-Смядово; полк. Василев, майор Йордан Петров и майор Мишо Въльовски от Командване на ВВС; бриг. ген. Николай Русев, командир на 3-та авиобаза Граф Игнатиево; майор Дачев, инженер по авиационно въоръжение, майор Милен Явашев и старшина Николай Паскалев от същата авиобаза; подполк. Деян Неделчев от ИО „проф. Цветна Лазаров“; Васил Терзиев, кмет на Столична община; Владислав Владимиров, кмет на район „Нови Искър“ и техните служители; Витко Виденов, Илия Колов, Цецо Кадийски, Николай Иванов и Агоп Пилибосян, офицери от резерва на ВВС.
Бриг. ген. Христо Ганецовски, зам.-командир на СКС, заяви: „Нашият народ е казал, че който не помни и не уважава своя път и история има трудно настояще и много неясно бъдеще. Затова, всички ние, свързани по едни или друг начин с авиацията, при вида на такива монументи, първо се умиляваме, спомняме си хората с които сме работили, почитаме тези които вече ги няма и отдаваме своите настоящи мисли и бъдещи пожелания, към всеки който би се присъединил към авиационната идея. Серж. Крумов, приемете нашата искрена и дълбока благодарност за усилията, които положихте да запазим тази самолет, и то във вида много по-добър от този преди 35 години, когато аз като курсант имах удоволствието да летя на него в 2-ри учебен авиополк на летище Каменец. Тук е момента да кажем няколко думи за този МиГ-21 борд 07 - доставен е в България през 1974 г. в 26-ти разузнавателен авиополк-Толбухин, където лети до 1985 г. Той е от първия вариант на изделие 69 (учебно боен, т.нар. „спарка“, МиГ-21УМ). След КВР е предаден на 2-ри учебен авиополк на ВНВВУ „Г. Бенковски“, базиран на летище Каменец. На него летят курсанти в последните си два стажа в училището, от Випуск 1986 до Випуск 1994 г. Представете си каква авиация сме имали, щом курсантите са завършвали обучението си във ВВВУ „Г. Бенковски“ с около 100 часа на МиГ-21 и бяха почти готови да застъпят на дежурните стоянки в бойните полкове. Това сега далеч не е така, може би времето е друго. Но идеята да подготвяме млади хора, да ги поддържаме будни и привлечени към авиационната идея и д аса готови да отдават своите сили докато тялото и духа и позволява на тази идея е жива. Да благодарим на хора като Илиян Крумов и се надяваме, че в бъдеще, може би, българската авиация ще се възроди или поне ще се запазят.
От името на Инициативен комитет за честване на 50 години от създаването на Средното сержантско военновъздушно училище-Долна Митрополия имам честта да връча на Илия Крумов плакет, като скромна благодарност към нашия колега. Благодаря ти!“.
Кметът на район „Нови Искър“ на Столична община Владислав Владимиров заяви: „Уважаеми генерали, офицери и служители, свързали живота си с Първа авиобаза Доброславци, за мен е истинска чест че съм тук сред Вас. Имам удоволствието и честта да връча тази Почетна грамота от името на район „Нови Искър и лично от мое име на Илиян Крумов за заслугите му не само за развитието на село Доброславци, но и на район „Нови Искър“ (бел. ред. освен че е инициатор, организатор и строител на монумента с МиГ-21УМ в Доброславци, семейството на Илиян Крумов е изградило и подарило на селото Доброславския манастир „Св. 40 мъченици“). Въпреки, че авиобазата в село Доброславци вече е закрита, споменът за нея ще остане завинаги. Истинският принос за това нещо е на г-н Крумов. Истината е, че ако не беше той, със своята отдаденост и страст към професията, този паметник днес нямаше да съществува. Изказвам своята благодарност към него за цялото му родолюбие и принос към развитието на нашия район. Днес с ръка на сърцето мога да кажа, че докато има хора като г-н Крумов, ще я има и България“.
Йордан Георгиев, организационен секретар на Инициативен комитет за честване на 50 години от създаването на Средното сержантско военновъздушно училище-Долна Митрополия, заяви: „Да се преклоним пред Илия Крумов. Изразяван от името на сержантския състав на 18-и иап/1-ва авиобаза Доброславци, нашето уважение и дълбок поклон за това което направи Илиян. Нека той да бъде пример за всички нас. Докато има хора като Илиян Крумов ще вярваме, че има бъдеще за България, така както факта, че днес сме тук пред този паметник. Благодаря ти!“.
О.з. полк. Витко Виденов подари на Илиян Крумов пилотски шлем за полети в стартосферата, което даде повод на наградения да обяви, че инициира създаването на авиационен кът в музея на село Доброславци, ече шлемът ще заеме достойно място в него. В него ще има и авиационни прибори и други предмети свързани с българската военна авиационна история. Целта е да се привлича младото поколение към авиационната професия, за да има бъдещи летци и техници.
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!
ПРЕДИШНА СНИМКА 1/51 СЛЕДВАЩА СНИМКА
Други публикации
Напиши коментар