Адм. Емил Ефтимов: Десетилетията недофинансиране в системата на отбраната водят до рискове

Pan.bg 13 ное 2024 | 06:50 views (2360) commentaries(0)
img
хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg

На пресконференцията след Работно съвещание на ръководните структури на българските ВВС Началникът на отбраната адм. Емил Ефтимов заяви: „Ще започна с един факт, който апресисира основната причина по отношение на нальота. ВВС на България посрещат XXI век с 2 ескадрили учебно-бойни самолети L-39ZA. Вече е ясно в публичното пространство колко учебно-бойни самолети имаме, как това се отразява на подготовката на младите летци, на летците, как това дава отражение на подготовката на инструкторите в 12-а авиобаза Долна Митрополия и ред други въпроси, които министърът застъпи.

Десетилетията недофинансиране в системата на отбраната водят до рискове, до допускане на инциденти и авиокатастрофи. Не го казвам като оправдание, а като основа на командно-организаторската работа и на планирането на подготовката на авиобазите и извършването на трудната, тежка задача на ВВС по трансформацията, по прехода от съветската техника към западен модел самолети. Това е много тежка задача. В този преход като военно и политическо ръководство за съветските платформи е осигурен максималният нальот с отчитането на възможностите за ремонт и доставка на резервни части.


За съжаление допусна се тази авиокатастрофа с L-39ZA, който е самолет, в който бяха вложени финансови средства, осигурени платформи и оптимален за нашите условия нальот на двамата летци.

Благодаря на ген. Стойков за доклада - обективен, безпристрастен, продължаваме напред.

Още от случая с майор Терзиев, през 2022 г. бяхме заповядали да се прегледа и прецизира нормативната база по отношение на летателната подготовка и тя логически да се обвърже с наличния нальот. Това води до рискове, тъй като задачите пред военнослужещите остават, въпреки невъзможността да бъде осигурен достатъчен нальот.
Искам да подчертая труда и отговорността на военните ни пилоти, които успяват в тази обстановка да изпълняват задачите си по осигуряването на териториалната сигурност и суверенитета на Република България и конкретно във въздушното ни пространство.

Какво предстои - за съжаление когато внесохме инвестиционната план-програма в 50-ия парламент - финансовите рамки, в които я изготвяхме, не ни позволиха да включим учебно-боен или учебен самолет, който в голяма степен да минимизира рисковете, за които говорим. Предстои Командването на ВВС да ми предостави Концепция за учебната авиация, която в бъдеще да минимализира риска, особено по отношение на младите пилоти. Този въпрос трябва да се реши и трябва да намерим ресурса и най-целесъобразното решение, за да осигурим подготовката на пилотите за в бъдеще“.

image

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0