Горещи новини
- "Никулденските празници" в Бургас започват с изложба на Радка Караиванова
- Посланикът на Индия гостува на Морско училище
- Otbrana.com: За доходите в МО и МВР е предвидено да се случи обещаното
- Докторантско училище във Военна академия
- Началникът на ВМА с приза на името на проф. Тодор Патрашков
- 10 ГОДИНИ ОТ ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА 10-ти МЕХАНИЗИРАН БАТАЛЬОН-ВРАЦА
- Назначаване на военнослужещи на нови длъжности и повишаване във военно звание в командването на Сухопътните войски
- Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха невзривен боеприпас, открит в гр. Ямбол
- Министърът на вътрешните работи Атанас Илков проведе работна среща с посланика на САЩ у нас Н.Пр. Кенет Мертен
- Министър Атанас Илков: Ще обединим усилия, за да покажем на обществото, че институциите работят в синхрон и координация
хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg
В отговор на въпрос на журналисти министър Запрянов заяви: „По отношение на командно-организаторската работа наясно сме с оценката на всеки един командир. Днешното заседание няма за задача да обвинява. Ние не вменяваме вина на нито един командир, а сме анализирали състоянието на подготовката в базите и във вида въоръжена сила. В моите кадрови правомощия е да взема кадрови решения и аз ще взема такива. За генералите се внася предложение в Министерския съвет и при президента, за офицерите аз имам правомощия да реша. Това е кадрови процес, това не е наказателна операция. Придвижването и преназначаване на кадрите не е наказателна операция“.
Адм. Ефтимов допълни: „В доклада на ген. Стойков обстойно е разгледан този въпрос – доколко нормативната база отговаря на дадените разпореждания през 2022 г., друг е въпросът за прилагането и контрола“.
Министър Запрянов поясни: „Не става въпрос за 1-2 документа. Хората, които са запознати с планирането, организацията, провеждането и отчитането на летателната дейност, знаят, че това са много документи. Това, което адм. Ефтимов е наредил, е свързано с прецизиране на задачите, които се поставят на всеки пилот в зависимост от неговата подготовка.
Докладът на ген. Стойков говори за много по-голям кръг от документи, които касаят ръководството на полетите, супервайзърите и т.н.т. Ще ви дам пример - комисията констатира нещо, което мен също много ме притесни - във ВВВУ „Г. Бенковски“ ние готвим пилотите, за да получат граждански сертификат. В същото време те не изучават документи, за които ген. Стойков говори и после трябва да ги доучваме в учебната авиобаза. Ето защо ви споменах за разкъсването на подготовка на курсантите от тази на тези, които вече са в бойните формирования. В хода на подготовката на курсантите, те трябва да изучават и документите, по които се подготвят бойните пилоти и те трябва да се готвят за бойни пилоти в училището, а не след това да се доучват.
Зам.-началникът на отбраната ген.-лейтенант Цанко Стойков поясни: „Ще направя само едно допълнение как се актуализират регламентиращите документи във ВВС. Това е задача на командира на ВВС и на командирите на авиационните бази всяка година. Това, което бе разпоредено през 2022 г., те са го направили в обема, в който към тогавашна дата е имало възможност да променят и доколкото позволяват по-рестриктивно, с по-добра организация и по-качествен контрол да се организират стрелбите, например на полигон „Шабла“. Това е направено. Инструкцията за провеждането на стрелби на военен полигон „Шабла“ също е актуализирана. Много от другите документи, които са регламентиращи и касаят безопасността на полетите, организацията и планирането за седмицата, месеца и за годината, имат необходимост от непрекъсната актуализация. Това е и препоръката на комисията при планировката във ВВС за 2025 г. документите да бъдат актуализирани непрекъснато“.
На въпрос на българското авиационно списание „Клуб КРИЛЕ“ за споменато разкъсване в подготовката на курсантите и летците и дали МО има виждане как това да се ликвидира, министър Запрянов заяви: „Не е проблем да интегрираме базата и училището. Проблемът е в Закона за висшето образование. Ако ВВВУ „Г. Бенковски“ стане част от БА, няма как да обучаваме цивилни студенти, тъй като те се обучават по Закона за висшето образование. Ще търсим интеграция и оперативно подчинение на ВВВУ на ВВС и функционално запазване на отговорностите на министъра на отбраната и на МО по отношение на студентите и на висшето образование. Тук има правни пречки и задачата на хората които работят по тази тема от Дирекция „Кадрова политика“ отдела „Военно образование“ и юристите е да дадат решение в рамките на действащото законодателство и как може да стане. Въпросът е дали това е възможно или трябва да се променя Закона за отбраната или да искаме някакви промени в Закона за висшето образование, които да ни дадат възможност това да стане. Това е актуално не само за ВВВУ „Г. Бенковски“, но и за НВУ „В. Левски“, и за ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. За нас това ще е пилотен проект, решим ли задачата за ВВВУ „Г. Бенковски“, веднага ще пристъпим към оперативно подчинение на НВУ - на командира на СВ, а на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ - на командира на ВМС.
Вижте какво се получава - идват нови бойни платформи, те се внедряват във видовете Въоръжени сили, там са най-новите изисквания. Това автоматически трябва да намери отражение и във висшите военни учебни заведения, където се готвят командните кадри за тези нови платформи. Това се отнася и за БМП Stryker, за РСЗО HIMARS, за ЗРК IRIS-T, и за новите кораби. Това е моя задача, тук военното ръководство не може да ми помогне. Трябва експертите в МО да решат правно-техническите въпроси как това да се случи“.
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!
ПРЕДИШНА СНИМКА 1/4 СЛЕДВАЩА СНИМКА
Други публикации
Напиши коментар