80 г. ICAO и 10-а Среща на поколенията от БГА „Балкан“ - приемственост, признателност и почит (БОГАТА ПРАЗНИЧНА ГАЛЕРИЯ)

Pan.bg 05 дек 2024 | 17:16 views (3451) commentaries(0)
img
хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg



На 5 ноември 2024 г. в Клуба с музейна сбирка на авиацията, разположен на територията на Терминал 1 на летище София, се проведе тържествено отбелязване на 80-ата годишнина от създаването на ICAO (International Civil Aviation Organization) - Международната организация за гражданска авиация, която е специализирана агенция на ООН. Учредена е на 7 ноември 1944 г. чрез подписването на т. нар. „Конвенция за международната гражданска авиация“ („Чикагска конвенция“). От 1992 г. 7 декември е обявен за Международен ден на гражданската авиация. Към 2024 г. страните членки на ICAO са 193, от които 190 са членове на ООН (от всичките 193 членове на ООН в ICAO не членуват само Лихтенщайн и Островите Кук). Лихтенщайн е делегирал на Швейцария правата за изпълнение на договора, за да го направи изпълним на територията й. България ратифицира Чикагската конвенция през 1967 г. и това е важна предпоставка българският национален превозвач „Балкан“ да стъпи по-активно на международния пазар на авиационни услуги и за две десетилетия да стане авиокомпания, втора по големина и по извършвана работа в Източния блок, а нейната структура ССА – на трето място в света.

На тържеството присъстваха Анелия Маринова, гл. директор на ГД ГВА; о.з. бриг. ген. Пламен Богданов, председател на Българската авиационна асоциация (БАА); капитан Иван Вълчинов, председател на Съюза на ветераните от Българска гражданска авиация (СВБГА); Иван Петков, почетен председател на СВБГА; Кирил Ерменков, бивш министър на транспорта и председател на НТС по транспорт; Тодор Иванджиков, председател на АБАИ и ветерани от всички професии в авиацията.

Бе организирана пряка видео връзка с Летище Бургас, където се бяха събрали ветерани от авиацията от региона, организирани от Калин Барзов, емблема в българската гражданска авиация. Той е бивш директор на летищата в Бургас и София и гл. директор на ГД ГВА.

Срещата в София бе организирана от СВБГА, Асоциацията на българските авиокомпании (АБА), Асоциация „Клуб на авиацията с музейна експозиция“, БАА, Федерацията на НТС със Съюз по транспорта, ГД ГВА.

Валя Лулева, директор „Връзки с обществеността“ на АБА заяви при откриването: „Днес е изключителен повод много поколения от авиационните среди да се съберат в Клуба на авиацията и да си спомнят за целия 80-годишен път на ICAO и българската част от него“.

Бяха прочетени 2 поздравителни адреса по повод годишнината на ICAO. Първият бе на Министъра на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова, която не можа да присъства поради пътуване до Брюксел. В него се казва: „Скъпи авиатори, Традиционната среща на поколенията в авиацията тази година е под знака на 80-годишнината от създаването на ICAO – организацията, която определя стандартите в гражданското въздухоплаване по света.
За мен като министър на транспорта и съобщенията е изключително важен фактът, че българските авиокомпании са смятани за еталон за безопасност както на европейския, така и на световния пазар. Българските пилоти имат безупречна подготовка, Гражданската въздухоплавателна администрация е една от най-стриктните по отношение на спазването на стандартите за сигурност и на правата на пътниците.
Както всяка година тази среща е символ на свързаността между поколенията от нашите предшественици, които с храброст и визия са положили основите на авиацията у нас, до младите таланти и иноватори, които днес продължават да летят към нови висоти. Всеки от вас носи уникална история и опит, който е важен не само за нас, но и за бъдещето на авиацията в България.
Нека днешният празничен ден стане повод не само за професионална дискусия, а за истински приятелска среща, която носи радост и вдъхновение!“.

Вторият поздравителен адрес бе от Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) в България и нейния дългогодишен член АБА и бе до Салваторе Шиачитано, Президент на Съвета на ICAO и до Хуан Карлос Салазар, генерален секретар на ICAO. В него се казва: „Позволете ни от името на АИБК в България и нейния уважаван дългогодишен член – АБА, да Ви поздравим със знаменателната годишнина – 80 г. от подписването на Конвенцията за международното гражданско въздухоплаване и създаването на Международната организация за гражданско въздухоплаване (ICAO).
За нас е чест, че България участва като пълноправен член в работата на Организацията от 1967 г., което позволи през годините носителя на българския национален флаг а/к „Балкан“, да стъпи активно на международния пазар на авиационни услуги и за две десетилетия да стане авиокомпания, втора по големина и извършвана работа в Източния блок.
След настъпилите промени в Европа, нашият авиационен сектор трябваше изцяло да се реформира, за да отговори на нуждите на международния авиационен пазар – да въведе новите правила и да подмени целия си авиационен парк. Благодарение на активната експертна помощ, оказана от ICAO в периода май-юли 1992 г., у нас бе направено подробно проучване на структурите, функциите, нормативните актове, и организацията на работа на основните авиационни субекти.
Дадените препоръки и тяхното изпълнение имаха ключово значение за успешния преход на българската гражданска авиация и администрацията към пазарната икономика.
С активната помощ и подкрепа на ICAO и Европейските авиационни организации, българската гражданска авиация измина труден път, за да стане днес пълноправен, напълно интегриран член на голямото авиационно семейство.
Годишнината на ICAO, която отбелязваме сега, е хубав повод да отдадем дължимата висока оценка за дейността на организацията, и лично на Вас, както и да поздравим всички наши колеги, работещи в централата в Монреал и в осемте регионални офиса.
Позволете ни още веднъж да ви пожелаем успешна, ползотворна работа и бъдещо добро сътрудничество в интерес на гражданското въздухоплаване в Европа и света“.

Анелия Маринова, главен директор на ГД ГВА заяви в обръщението си: „Скъпи колеги и приятели, както всички знаем, само след 2 дни се навършват 80 години от подписването на Чикагската конвенция, една знаменателна дата за гражданската авиация. Тя е знаково международно споразумение, което служи като база за развитието на системата на гражданската авиация в полза на всички, които я ползват по света. Тази конвенция поставя началото и на създаването на Международната агенция за гражданска авиация ICAO.
Както при създаването й, така и днес, ICAO служи като обединител и законодател в глобален мащаб за безопасно и сигурно развитие на гражданската авиация.
Всички Вие, които седите днес тук, както и стотици други знайни и незнайни колеги, сте проправяли пътя на българската гражданска авиация. Основите на този път бяха положени преди повече от 100 години. Изключително важно за всички нас е днес да изградим бъдещите авиационни специалисти. Затова Ви пожелавам от сърце и душа да предавате своя опит и знания, но най-вече своята любов и страст към авиацията.
Вярвам, че всички ние и вие, ветераните, както и съвременните авиационни специалисти и авиационната индустрия можем да изградим заедно модерно и безопасно въздухоплаване в България.
Много се радвам, че отново съм част от традиционната среща на поколенията в българската гражданска авиация. Искрени поздравления за празника. Благодаря за доброто сътрудничество и за всички отдадени години в полза на родната авиация. Честит празник на всички!“.

Иван Вълчинов, председател на СВБГА, в своето приветствие каза: „Традиционната среща на поколенията, провеждана от Съюза на ветераните от българската гражданска авиация, тази година съвпада с една знаменателна годишнина – 80 години от подписването на Конвенцията за международното гражданско въздухоплаване и създаването на Международната организация за гражданско въздухоплаване ICAO. Макар и в условията на Втората световна война, международната общност, оценявайки важността на всички аспекти на развиващата се авиация и нейното мирно приложение, отдели ресурси и сили да се събере в Чикаго и на 7 декември 1944 г. представителите на 54 държави подписват Конвенцията за международното гражданско въздухоплаване.
От първия полет на въздухоплавателно средство по-тежко от въздуха и задвижвано от двигател с вътрешно горене на 17.12.1903 г., авиацията измина пътя от една плажна ивица до космическото пространство. Днес гражданската авиация е глобална високотехнологична индустрия, ангажираща огромни финансови, материални и човешки ресурси. Тя е и мощен катализатор на техническия прогрес в голям брой научни и приложни сфери. Именно поради своята глобалност и технологичност, въздухоплаването поставя изключително високи изисквания към персонала и компаниите, ангажирани в него – по отношение на планирането, проектирането, конструирането, построяването, експлоатацията, и поддръжката на всичко, свързано с неговата дейност. Тази огромна и сложна среда не би могла да съществува без приноса на ICAO в разработването и приемането на правилата и процедурите, чрез които се извършва въздухоплаването и чрез прилагането, на които от всички държави, се гарантира неговата безопасност и сигурност.
ICAO осъществява своята дейност, обявявайки следните приоритети: Безопасност на полетите, Аеронавигационен потенциал и ефективност, Авиационна сигурност и опростяване на формалностите, Икономическо развитие на въздушния транспорт, Опазване на околната среда. В рамките на ООН ICAO си сътрудничи с редица други организации – Международния съюз по далекосъобщения, Международната организация по труда, Международната морска организация, Международния пощенски съюз и др. Общо 47 са актовете на международното въздушно право и на техните допълнения и изменения.
„Библията“ на гражданското въздухоплаване, Чикагската конвенция, има 19 приложения, Анекси, които съдържат над 12 000 стандарти и препоръчителни практики за абсолютно всички области на авиацията. Над 210 са ръководствата, отнасящи се пряко до тях. В рамките на постоянните програми за мониторинг на безопасността и сигурността ICAO осъществява контрол за спазването на тези стандарти чрез периодични проверки в отделните държави.
България е ратифицирала 16 акта на международното въздушно право и участва като пълноправен член в работата на Организацията, в провежданите Асамблеи, както и в изработването на общите позиции на страните от Европейския съюз по всички разглеждани въпроси.
Годишнината на ICAO, която отбелязваме днес, е хубав повод да отдадем дължимата висока оценка за дейността на организацията, да поздравим всички наши колеги, работещи в централата в Монреал и в осемте регионални офиси, и да им пожелаем успешна и ползотворна работа в интерес на гражданското въздухоплаване“.

В този момент в тържеството се включиха ветераните от авиацията от Бургас. В заседателната зала на Летище Бургас бяха Калин Барзов; Васил Атанасов, директор на Летище Бургас; Весела Димова, председател на Клуба на авиацията в Бургас и ветерани от авиацията. Калин Барзов пожела весели и светли празници на колегите си от гражданската авиация.

Васил Атанасов заяви: „Скъпи колеги, по случай светлия празник днес, от мое име и от името на колектива на летище Бургас, Ви пожелаваме целеустременост в дейностите Ви в гражданската авиация. Дълги години да разказвате спомени и да се срещате с нас, вашите наследници. Хубави и светли празници!“.

10-ата традиционна годишна среща на поколенията в авиацията на България отбеляза кръглите годишнини на навършилите 65, 70, 75, 80, 85, 90 и 95 години през изминалата 2024 г. СВБГА има през 2024 г. 10 члена, които навършиха 90 години.

За съжаление никой от тях не можа да присъства лично, но техните поздравителни грамоти и на останалите ветерани с кръгли годишнини са получени от отговорниците на Клубовете на отделните професии в гражданската авиация и ще бъдат придвижени към получателите.

Иван Вълчинов връчи грамоти на дарителите на Клуб на авиацията с музейна експозиция. Първата грамота бе за 92-годишния о.з. полк. Иван Петков, почетен председател на СВБГА. Той от своя срана направи 2 нови дарения - написаната от него книга „С крилете на България“ и снимката от откриването на Клуба на авиацията на Терминал 1 на летище София на 7 ноември 2014 г.

Следващите, които получиха грамоти бяха Анриета Йонова (дългогодишен инструктор на кабинен състав в ИВТ), дарила 4 уникални униформи на кабинен състав от времената на „Балкан“, които сега са част от експозицията на Клуба на авиацията с музейна сбирка; Ани Склеренко, дългогодишен служител на Учебния център на а/к „Балкан“ и на ИВТ; Стилиян Златарев, председател на Съюза на пилотите от БГА „Балкан“; Александър Бадински, който редовно поправя макетите на самолети, изложени в Клуба на авиацията с музейна сбирка. Румяна Белухова и Максим Генов не можаха да получат грамотите си поради отсъствие.

Поздравления за празника поднесоха Кирил Ерменков, бивш министър на транспорта и председател на НТС по транспорт и о.з. бриг. ген. Пламен Богданов, председател на БАА.

Срещата продължи с дружески разговори на чаша вино.

Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!


80 г. ICAO и 10-а Среща на поколенията от БГА „Балкан“ - приемственост, признателност и почит (БОГАТА ПРАЗНИЧНА ГАЛЕРИЯ)

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/23 СЛЕДВАЩА СНИМКА


Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка