Горещи новини
- Вашингтон и Ереван обсъждат мирния процес в Южен Кавказ
- Броят на жертвите на горските пожари в Южна Корея достигна 15, евакуирани са над 3,3 хиляди души
- Ердоган обяви за серийно производство на турския изтребител 5-о поколение KAAN
- Стана известно за поставено от Путин условие Русия да се откаже от претенциите си към Одеса
- В Москва остро осъдиха наличието на картина, изобразяваща горящия Кремъл, в кабинета на Зеленски
- Над 60 маршрута в повече от 20 страни: Летище Варна със силен старт на летния сезон
- Над 70 маршрута в повече от 20 страни: Летище Бургас с растящ трафик и вълнуващо разписание за Лято 2025
- Президентът Румен Радев удостои военнослужещи с висши офицерски звания, ген.-майор Николай Русев става командир на ВВС (ГОЛЯМА ТЪРЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ)
- Парламентът на Армения приема закон за присъединяване към ЕС на последно четене
- /ВИДЕО/ Belly Ride: Моментът на твърдото кацане на самолет Ан-12, уловен на видео

pan.bg
Патрулирането в небето над Украйна като част от мироопазваща мисия би било по-лесно за Лондон, отколкото създаването на голям сухопътен контингент.
Великобритания може да изпрати изтребители Typhoon на Кралските военновъздушни сили да патрулират в небето над Украйна като част от мироопазваща мисия, ако Русия не възрази. Вестник Times писа за това във вторник, 18 февруари, като посочи, че за Лондон би било по-лесно да приложи подобна опция, отколкото да набира хиляди войници за сухопътни мироопазващи сили. https://www.thetimes.com/uk/politics/article/britain-air-policing-typhoons-ukraine-peace-t23rxt3jw
В същото време изданието припомни изявленията на ръководителя на руското външно министерство Сергей Лавров за неприемливостта за Москва на разполагането на сили на НАТО в Украйна в рамките на каквото и да е мирно споразумение. След преговорите за Украйна с делегация от Съединените щати в Саудитска Арабия на 18 февруари руският министър на външните работи подчерта: „Ние обяснихме днес, че появата (в Украйна – Ред. ) на войски, въоръжени сили от същите страни от НАТО, но под чужд флаг, под флага на Европейския съюз или под национални знамена, не променя нищо в това отношение. Това, разбира се, е неприемливо за нас“.
Въпреки това, анонимен източник, който говори с The Times и заема висш военен пост извън Обединеното кралство, изрази мнение, че „това е просто позицията на Русия след първия кръг от преговорите“. Журналистите заключиха от изявленията му, че британските министри обсъждат възможността за предоставяне на гаранции за сигурност на Украйна, без да е необходимо изпращането на голям контингент мироопазващи войски в страната.
Мисия да патрулира небето над Украйна
Отбелязва се, че предложената мисия за патрулиране на небето над Украйна може да бъде организирана по модела на подобни мисии на НАТО в балтийските страни. Източник от Кралските военновъздушни сили каза на The Times, че смята, че този вариант е по-вероятен от създаването на забранена за полети зона над Украйна, тъй като това ще изисква самолети да патрулират във въздушното пространство 24 часа на ден.
На свой ред източник от правителството на Обединеното кралство, говорейки пред изданието, посочи, че мисията „въздушна полиция“ би била подходяща, но ще изисква значителен брой изтребители, както и системи за противовъздушна отбрана, които да ги защитават.
„На теория десетки изтребители Typhoon биха могли да бъдат поставени в бойна готовност, за да отблъснат всякакви руски атаки, докато малки сухопътни мироопазващи сили от Великобритания и други европейски страни ще осигурят защита на земята“, се казва в публикацията.
Позицията на САЩ относно европейските миротворци в Украйна
Както съобщава The Times, нарастват опасенията, че Европа сама ще се затрудни да разположи достатъчно сухопътни сили, за да патрулира над 1200-километровата граница на Украйна с Русия. Изданието цитира британския министър на отбраната Джон Хийли, който, говорейки в Института за управление в Лондон, заяви: „В крайна сметка само САЩ могат да осигурят възпиращо средство на Путин, което ще предотврати повторна атака, и подробностите за това се изработват“.
От своя страна президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви на брифинг в резиденцията си Мар-а-Лаго на 18 февруари, че Вашингтон не възразява срещу евентуалното изпращане на миротворци от страните от ЕС в Украйна за наблюдение на спазването на примирието, ако такова бъде въведено. Въпросът за присъствието на американски мироопазващ контингент в Украйна обаче не стои на дневен ред, добави той.
Източник: DW Снимка: AS1 Jake Green/AP Photo/picture alliance
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар