Горещи новини
- /ВИДЕО/: Путин обяви мащабни задачи за развитието на Арктика
- Какво се случва с Михаел Шумахер сега? Новина, изтекла от репортер на RTL: „Ситуацията е тежка“
- ВСУ използват нови дронове за удари по градовете на Русия - "с поздрав от Германия" /СНИМКИ/
- Макрон: Британско-френска делегация в Украйна ще разработи формата на бъдещата украинска армия /ВИДЕО/
- Шолц отхвърля възможността за облекчаване на санкциите срещу Русия
- Интерпол обяви за издирване на лидера на босненските сърби Додик
- МО на РФ: ВСУ продължават да нанасят удари по енергийни обекти
- Поведението на Зеленски предизвика гняв в САЩ: Играе си с огъня и може да загуби още повече /ВИДЕО/
- Президентът Румен Радев: Сложната среда на сигурност налага все по-високи изисквания към личните и професионалните качества на командния и ръководен състав от БА
- Четирима руснаци загинаха при инцидент с батискаф край Хургада, Египет

pan.bg
Експерти от специализираното издание Defense News заявиха, че нивото на бойна готовност на самолетите на ВВС на САЩ е спаднало до рекордно ниско ниво. Журналистите стигнаха до това заключение въз основа на анализ на наличните данни. https://www.defensenews.com/air/2025/03/06/air-force-aircraft-readiness-plunges-to-new-low-alarming-chief/
Средно малко над шест от 10 самолета на ВВС на САЩ са успели да изпълнят мисиите си в рамките на един ден през 2024 г., казват експерти. „Нивото на готовност за мисия в целия флот от 62 процента е най-ниското в скорошната памет“, се казва в доклада. Експертите свързват това с остаряването на част от флота.
Експертите също така подчертаха, че флотът на ВВС на САЩ се състои от 5025 самолета, което е най-скромната цифра в цялата 78-годишна история на американските въоръжени сили. „Степен на готовност за мисия от 62 процента означава, че във всеки един момент около 1900 самолета ще бъдат извън експлоатация“, казаха репортерите. Най-големият брой самолети във ВВС на САЩ са C-17 Globemaster, F-16 Fighting Falcon и F-35A Joint Strike Fighter.
„Готовността често е изоставащ маркер“, каза Хедър Пени, бивш пилот на F-16 и старши сътрудник в Института за аерокосмически изследвания Мичъл. Според него, ситуацията може да се влоши през 2025 г. Пени заключи, че сегашното затруднение на военновъздушните сили се дължи до голяма степен на липсата на достатъчно големи подобрения на самолетите.
На 6 март Пентагонът потвърди, че спирането на всички видове американска военна помощ за Украйна е влязло в сила. Решението за спиране на доставките важи и за оръжия, които вече са били на път за Украйна.
Източник: lenta.ru Снимка: Senior Airman Isaiah J. Soliz / U.S. Air Force / Reuters
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар