В Русия разработиха уникален модулен безпилотен летателен апарат с вертикално излитане и кацане

Pan.bg 13 май 2025 | 12:39 views (645) commentaries(0)
img
pan.bg

Инженери от Московския авиационен институт (МАИ) са създали универсален модулен безпилотен летателен апарат (БЛА) с възможности за вертикално излитане и кацане. Разработчиците твърдят, че създаденото устройство няма аналози в Русия или света, благодарение на уникалната си модулна конструкци, съобщава ТАСС.

Според пресслужбата на университета, многофункционалността на безпилотния летателен апарат се постига чрез използването на сменяеми модули. Това позволява неговите размери и характеристики да бъдат адаптирани към широк спектър от задачи, включително превоз на товари, наблюдение, операции по търсене и спасяване, патрулиране, както и приложения в енергийния и строителния сектор.

Специалистите на института подчертават, че модулността позволява бързото преконфигуриране на апарата за изпълнение на различни мисии чрез бърза подмяна на блокове. Този подход представлява фундаментално ново решение в проектирането на летателни апарати от типа коптери, позволявайки създаването на дрон, способен да задоволи повечето нужди както на търговския, така и на гражданския сектор, без да се правят съществени промени в основната конструкция. По време на разработката са използвани само местни компоненти, включително материали, двигатели, батерии, контролери и платки.

Дронът, наречен F1 (по номера на Институт № 1 „Авиационни технологии“ МАИ), в момента се изпитва и е готов за серийно производство. Планирано е да бъде представен на широката публика на изложението HeliRussia-2025, което ще се проведе от 15 до 17 май.

Сред ключовите характеристики на F1 е способността му да работи при ниски температури. За разлика от повечето съществуващи безпилотни летателни апарати (БЛА), чиято работа е ограничена до температури от около минус 10 градуса по Целзий поради свойствата на литиево-йонните батерии, разработката на MAI може да лети при температури до минус 40 градуса. Тази характеристика го прави особено подходящ за доставка на стоки до труднодостъпни райони на Русия на значителни разстояния.

Устройството има футуристичен корпус с четири винта. Дизайнът му позволява използването както на хибриден, така и на изцяло електрически двигател. Използването на хибридна силова установка значително увеличава продължителността на активния полет – до четири часа – и осигурява обхват до 120 км. Хибридната опция за двигател позволява и изключването на двигателя с вътрешно горене за по-незабележимо движение и намалени нива на шум.

Модулността на F1 го прави приложим за широк спектър от приложения. Например, като инсталирате няколко камери върху него, може да се получи пълен обзор на пространството. Експертите дават пример за употреба: след прелитане над дадена зона за търсене на неизправност или източник на пожар, устройството може бързо да бъде преоборудвано чрез смяна на модула, за да достави ремонтен комплект или да потуши пожар.

Безпилотният летателен апарат има сгъваема конструкция, което го прави лесен за транспортиране. Собственото тегло на дрона е приблизително 14 кг, а максималното му тегло при излитане достига 29 кг. Преобразуването от сгънато в работещо състояние отнема само пет минути. Когато е готов за полет, диаметърът на дрона е около 1,5 метра, но може да бъде увеличен по размер, за да изпълнява специфични задачи. Максималната скорост на полет на F1 е 80 км/ч, крейсерската скорост е 65 км/ч.

Източник: gazeta.ru Снимка: Shutterstock

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка