Горещи новини
- Al-Mayadeen: Иранска ракета удари център за ядрени изследвания в Тел Авив, въпреки ПВО на Израел
- Tasnim: Иран започва четвърта вълна от удари срещу Израел
- Израел не е загубил нито един от 200-те самолета, които атакуваха Иран
- ЦАХАЛ: Иран изстреля балистични ракети по Израел, има ранени
- /СНИМКИ/: Руската армия удари Запорожие с дронове
- Макрон заяви, че Франция ще участва в защитата на Израел срещу Иран
- МО на Израел (IDF) твърди, че Иран е изстрелял 150 ракети по Израел
- Иран твърди, че е изстрелял стотици балистични ракети по Израел
- Русия ще помогне на Северна Корея за производството на иранските дронове „Шахед“
- Израелската компания Elbit представя системата за самозащита на самолети PAWS-2 (HR)

pan.bg
Публикувана е най-ясната досега снимка на китайския тежък изтребител от шесто поколение, известен като J-36 (официалното име все още не е потвърдено). Новото изображение предлага подробен поглед върху ключовите характеристики на перспективния самолет.
На изображението ясно се виждат три отворени отсека за оръжие - един голям централен и два по-малки отстрани. Това решение значително увеличава вътрешния товарен капацитет в сравнение със съвременните изтребители от пето поколение. Конструкцията на J-36 наподобява хибрид между тежък изтребител и тактически бомбардировач: той е способен да носи както значително количество боеприпаси, така и големи запаси от гориво.
Новото изображение потвърждава предположенията за разположението на пилотската кабина: J-36 има двуместна кабина с пилоти, разположени един до друг, подобно на руския Су-34 или американския F-111. Този подход е оправдан - въпреки развитието на автоматизацията и изкуствения интелект, високата сложност на задачите, пред които е изправен самолетът от шесто поколение, изисква участието на двама членове на екипажа.
Особен интерес представляват страничните отсеци за оръжия, които вероятно са предназначени за поставяне на ракети „въздух-въздух“ и малогабаритни управляеми авиационни боеприпаси. Централният отсек, от своя страна, е способен да побере по-големи ударни оръжия, включително ракети с голям обсег.
На снимката се виждат и големи „прозорци“ отстрани на носа, вероятно за оптико-електронни и инфрачервени системи. Под пилотската кабина се виждат трапецовидни въздухозаборници, а горният безканален въздухозаборник също е ясно видим, чието наличие се свързва с уникалната тримоторна компоновка на J-36.
Според списание Military Watch, снимката е направена в завода на Chengdu Aircraft Corporation, където се произвежда масово предшественикът на новия изтребител - J-20. J-36 е забелязан за първи път в полет през декември 2024 г., заедно с по-лек изтребител от шесто поколение, известен неофициално като J-XDS или J-50, припомня The War Zone. Оттогава J-36 е наблюдаван многократно по време на наземни изпитания и полети. https://militarywatchmagazine.com/article/worlds-largest-fighter-plane-china-ultra-long-range-sixth-gen
https://www.twz.com/air/this-could-be-our-best-view-yet-of-chinas-j-36-very-heavy-stealth-tactical-jet
Разработването на тежки изтребители с увеличен обсег отговаря на стратегическите изисквания на Китай за контрол над обширна зона на Тихия океан. Такива самолети биха могли да осигурят противовъздушна отбрана и ударни възможности далеч отвъд така наречената първа островна верига, което сериозно би усложнило плановете на Съединените щати и техните съюзници за проектиране на сила в региона.
Китайските самолети от шесто поколение имат шанс да бъдат първите в света, достигнали бойна готовност. Очаква се те да влязат на въоръжение във ВВС на Народно-освободителната армия в началото на 2030-те години. В същото време темповете на развитие на J-20 вече показаха, че китайската индустрия е способна да въведе нови самолети на въоръжение много по-бързо от американската.
Докато Китай уверено се движи към разполагането на две платформи от шесто поколение едновременно, способността на САЩ да разработят дори един подобен изтребител до средата на следващото десетилетие остава под въпрос, отбелязва MWM.
Източник: rg.ru Снимка: Социални мрежи
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар