Горещи новини
- Автоматът на „Спецназ“ АШ-12 пробива стени. Големият калибър на командосите от Русия
- Премиерът Румен Радев призова МВР да действа с цялата строгост на закона, за да прекрати войната по пътищата
- Държавният глава: Отношенията между България и Китай се развиват в дух на искрено приятелство и ползотворно партньорство
- Тържествено именуване на зала „Контраадмирал Иван Вариклечков“ във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“
- Otbrana.com: Честито! Сержант от запаса Христо Мандев на 90!
- На борда на спасението
- Полк. проф. д-р Адриан Лесенчиук изнесе лекции във Военна академия
- ВА „Г. С. Раковски“: Приключи курс по английски език
- Снимки: Полеви обучения провеждат инженерни формирования от 55-ти инженерен полк – Белене
- Сухопътните войски продължават да оказват помощ за преодоляване на последствията от наводненията в област Сливен

хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg
По информация на militarytimes.com
На 3 март 2026 г. Централното командване на САЩ заяви: „Американските сили са поразили 2000 цели в Иран от началните залпове на операция „Епична ярост“ (Epic Fury) включително с бомбардировачите B-1 Lancer и B-52 Stratofortress.
Тежкият бомбардировач В-52 Stratofortress с голям обсег има потенциала да се превърне в първия военен самолет, който ще остане в експлоатация в продължение на един век. Летял за първи път през 1952 г., Boeing B-52 е участвал във войните във Виетнам, в „Пустинна буря“, в глобалната война срещу тероризма, и сега в Иран.
На 1 март 2026 г. бомбардировачите B-1B Lancer на американските ВВС са извършили удари с голям обсег дълбоко в Иран. Генерал Дан Кейн, председател на Обединения комитет на началник-щабовете, заяви пред репортери в Пентагона, че ударите, насочени към съоръжения за балистични ракети и инфраструктура за командване и контрол, са довели до „установяване на местно въздушно превъзходство“: „Това въздушно превъзходство не само ще подобри защитата на нашите сили, но и ще им позволи да продължат работата над Иран“.
На 3 март 2026 г. Централното командване на САЩ потвърди, че армада от В-52 Stratofortress, известни като „Стратозавър“ заради респектиращата си възраст, са били използвани при удар срещу „балистични ракети и командни контролни пунктове“.
B-52H е способен да лети с високи дозвукови скорости на височина 15 240 m. Той може да носи ядрени или прецизно насочвани конвенционални боеприпаси и има полезен товар от приблизително 31,752 t смесени боеприпаси - бомби, мини и ракети.
Прототипът YB-52 Stratofortress, извършил първи полет на 15 април 1952 г., е първият изцяло реактивен междуконтинентален стратегически бомбардировач на САЩ. Самолетът е в непрекъсната употреба оттогава.
Чрез изграждането на забележително лек, но опростен и издръжлив корпус с огромен обем вътрешно пространство, дизайнът на Boeing позволява непрекъснати подобрения дори през 21-ви век.
B-52D е най-произвежданата версия, когато самолетите са поръчани да подкрепят войната във Виетнам през 1965 г., превръщайки се в гръбнака на американските стратегически бомбардировачи.
Най-забележителните мисии на B-52 над Виетнам са участието в операция Linebacker II, когато бомбардировачите за 11 дни през декември 1972 г. трябва да смажат Ханой и морското пристанище Хайфонг. Опустошението, което ричиняват, убеждава северновиетнамците да се върнат на масата за преговори.
Други публикации
Напиши коментар


(0)

























