Горещи новини
- Фестивалът на пясъчните фигури в Бургас ще работи до 1 октомври
- Контраадмирал Михайлов благодари на водолазите, които извършиха подриваване и унищожаване на импровизираното взривно устройство при Тюленово
- ФОТО-ГАЛЕРИЯ: Участниците във водолазното учение „Тритон -2023“ демонстрираха способности за обезвреждане на боеприпаси и морски мини
- Нов германски HUSAR в небето: Rheinmetall ще достави на Bundeswehr-а разузнавателен БЛА LUNA NG
- Зеленски: Членството на Украйна в НАТО е въпрос на време, де факто вече сме съюзници
- В Ротердам неизвестен извърши две въоръжени нападения, убивайки 3 души
- Сеймът на Латвия одобри забраната на руския език в обществените медии
- ISW: ВСУ отклониха Русия от настъпление в две направления /КАРТИ/
- Германия ще закупи израелската система за противоракетна отбрана Arrow-3
- Началникът на британските ВС: Отбранителната линия на Русия се оказа по-силна, отколкото Западът смяташе

Извънредният и пълномощен посланик на Кралство Испания в България Н.Пр. Алехандро Поланко благодари на Варна за спасяването на испански учени от екипажа на българския научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“.
"Както знаете, Българският антарктически институт и испанският му еквивалент имат много тесни връзки повече от 30 години. За първи път тази година България изпрати свой собствен кораб - „Св. Св. Кирил и Методий“, до Антарктида. По време на първото си плаване този кораб имаше възможността да помогне на 10 испански учени, които имаха затруднения на континента, разказа дипломатът.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
По данни на флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, началник на ВВМУ "Никола Й. Вапцаров" и участник в еспредицията, на 16 февруари българският кораб се снел от котва в Южния залив на остров Ливингстън и извършил преход до плажа Байърс, за да прибере испански учен оттам при доста сложни хидрометеорологични условия.
Ден по-рано на кораба били качени учени от Испания от базите „Габриел де Кастия“ (о-в Дисепшън) и „Хуан Карлос Първи“ (о-в Ливингстън), учен от Полша, работещ с испанците, както и български журналисти, слезли преди това на българската база „Св. Климент Охридски“.
Част от испанските полярници и българските учени са били транспортирани до съседния остров Кинг Джордж, откъдето трябвало да се качат на самолет за Чили.
/www.varna.bg/
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/1 СЛЕДВАЩА СНИМКА

loading...
Други публикации
Напиши коментар