Горещи новини
- Пореден инцидент в Ормузкия проток на кораб от ВМС на САЩ и Великобритания с ирански военни
- /ВИДЕО/: Два ракетоносеца Ту-95МС прелетяха над неутралните води на Баренцово и Норвежко море
- Ръководителят на Белгородска област: За денонощие по региона са изстреляни 650 снаряда
- Майк Пенс подаде документи за участие в президентските избори в САЩ
- В НАТО обявиха за пристигането на 500 турски войници в Косово като подкрепление
- В Украйна обявиха за преминаване към настъпателни действия
- Генерал Мили: Украйна се подготви много добре за контранастъплението
- Изтребител F-16 се вдигнал във въздуха заради цивилен самолет летящ над Вашингтон
- Започва тактическото учение с бойни стрелби „Шабла - 2023”
- Американците планират да построят серия от кораби за „подслушване“ от ново поколение

Работната среща между Светлин Стоянов, председател на Управителния съвет на Българската национална асоциация по корабостроене и кораборемонт / БНАКК /, Елена Великова, секретар на асоциацията и представители на академичното ръководство на ТУ-Варна, ръководители на катедри и центрове се състоя на 21.03.2023 г. в ТУ-Варна.
Домакините от ТУ-Варна в лицето на проф. д-р инж. Валентина Маркова, зам.-ректор "Академичен състав и координация", доц. д-р инж. Мария Маринова, зам.-ректор "Учебна дейност", доц. д-р инж. Христо Пировски, ръководител на катедра „Корабостроене, корабни машини и механизми“, доц. д-р инж. Тодорка Георгиева, ръководител на КСП и Магдалена Тодорова, ръководител на център „Връзки с бизнеса“ бяха запознати с предварително изготвен анализ за проблемите и нуждите на сектора „Корабостроене и кораборемонт“ от специалисти с висше образование в дългосрочен 10-годишен период.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
Присъстващите на срещата се обединиха около идеята спешно да бъдат набелязани мерки за справяне с проблемите с кадрите в сектора и взеха решение за първи конкретни стъпки за съвместна дейност и инициативи.
В най-кратки срокове ще бъдат съгласувани учебната документация и програмите за обучение на студентите с нуждите на фирмите от асоциацията. Ще бъдат договорени повече практически обучения и ще се активира дейността в посока на сключване на договори за платен стаж с мотивиращо заплащане за избралите морските специалности. Университетът има и готовност да привлече като гост лектори в обучението на студентите повече представители от бизнеса.
На срещата бяха планирани и съвместни инициативи за ранната ориентация на учениците от средното образование към морските професии и информационна кампания за визията на съвременното корабостроене и модерните технологии, които вече са навлезли в тази индустрия.
Технически университет – Варна обучава студенти в пет морски специалности. Три от тях са регулирани от държавата: „Корабоводене”, „Корабни машини и механизми” и „Електрообзавеждане на кораба“, с одобрени учебни плановe и програми от Изпълнителната агенция „Морска администрация” към Министерство на транспорта и съобщенията на Р България и в пълно съответствие с нормативната уредба на Международната морска организация (IMO). Студентите, избрали специалност: "Корабостроене и морска техника" се обучават единствено в Технически университет – Варна и държавата поема семестриалните такси за обучение. Не по-малко атрактивна и търсена е и специалността: „Логистика на водния транспорт”.
/www1.tu-varna.bg/
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/1 СЛЕДВАЩА СНИМКА

loading...
Други публикации
Напиши коментар