Горещи новини
- ДА СИ СПОМНИМ: 11 ГОДИНИ БЕЗ КОМАНДИРА НА ГАБРОВНИЦА и АС НА ТУ-134 ДИМИТЪР МЕДАРСКИ
- ГАЛЕРИЯ - 80 ГОДИНИ ОТ ГЕРОЙСКАТА СМЪРТ НА ВЪЗДУШНИЯ АС ПЕТЪР БОЧЕВ
- Девет ключови цели: кои цели в Иран Израел може да атакува
- Вучич: „Конфликтът в Близкия изток ще улесни напредването на руснаците в Украйна“
- Британски политолог: Догодина Украйна ще започне ново контранастъпление
- Генерал-майор Нейко Ненов е удостоен посмъртно с награда за 25-ата годишнина на Бригада „Югоизточна Европа“
- На Сирски е поставена задача, на всяка цена да задържи Курск
- Макрон проведе разговор с израелския премиер в навечерието на годишнината от атаката на Хамас
- САЩ и Обединеното кралство атакуват базите на хутите в Йемен
- Израел атакува командните центрове на Хамас, разположени в болницата в ивицата Газа
pan.bg
Държавната дума проучва въпроса за евентуално денонсиране на Конвенцията на ООН по морско право в Арктика на фона на действията на неприятелски настроени страни. Това каза пред кореспондент на „Известия“ депутатът Николай Новичков, член на Комитета за развитие на Арктика и Далечния изток, в кулоарите на форума „Арктика: територия на възможностите“.
Според депутата, той работи по този въпрос в сътрудничество с комисията по отбрана на Държавната дума и планира да го включи в дневния ред на парламента.
По време на изказването си в панелната сесия „Зона на специално внимание: осигуряване на комплексна сигурност в Арктика“ Николай Новичков обърна внимание на зачестилите опити на неприятелски държави да използват историческото пространство на руската Арктика за свои военни и икономически цели без координация с Русия.
Според депутата, необходимо е днес да се затвори руският сектор на Арктика, без да се чака денонсирането на международни правни актове, по които Русия стана страна в периода на затопляне на отношенията със страните от НАТО.
„Като се има предвид фактът, че след приемането на промените в Конституцията през 2020 г. ние поставихме националното право над международното право, никой не ни пречи да пренебрегнем това изискване (Конвенцията на ООН относно 12-милната зона на териториални води. - Ред.) още сега“, - каза Новичков пред кореспондент на "Известия" в кулоарите на форума.
Русия ратифицира Конвенцията на ООН по морско право през 1997 г., като по този начин се отказа от секторния подход за определяне на границите на Арктика, който руската държава следва от 1926 г. След ратифицирането на Конвенцията само 12-милната арктическа зона, прилежаща към бреговата линия на континента и островите, се счита за територия на Русия; останалите води на Арктика са признати за отворени за свободно корабоплаване. Тази функция на Конвенцията сега се използва активно от страните от НАТО за враждебни цели, изпращайки военни кораби, подводници и самолети в икономическата зона на Русия в Арктика.
Източник: iz.ru Снимка: РИА Новости/Илья Тимин
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар