Учените са открили черти на човешкия мозък в морските ктенофори

Pan.bg 30 юни 2024 | 09:44 views (738) commentaries(0)
img
pan.bg

Учени от Калифорнийския университет в Сан Диего откриха, че морските ктенофори оцеляват на дълбочина при условия на високо налягане благодарение на фосфолипидите, открити в човешкия мозък. Изследването е публикувано в списание Science. https://www.science.org/doi/10.1126/science.adm7607#supplementary-materials

За експериментите учените събраха проби от ктенофори от различни региони, за да сравнят животни при различни условия на околната среда. Биолозите установиха, че тези морски животни имат уникални липидни структури, които позволяват да се компенсират ефектите от силен натиск.

Освен това, учените са открили, че плазмалогените съставляват три четвърти от общите телесни липиди в ктенофорите. Този ензим се намира и в човешкия мозък. Техният спад често е придружен от влошаване на мозъчната функция и дори от невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер.

Учените, които стоят зад експеримента, се надяват, че работата им ще доведе до по-нататъшно изследване на ролята на плазмалогените в здравето и заболяванията на мозъка.

Наскоро американски учени от Държавния университет на Ню Йорк откриха съединение в мозъка, което играе ключова роля във формирането на дългосрочната памет.

Преди това учените спряха загубата на памет при болестта на Алцхаймер с помощта на експериментално лекарство.

Източник: gazeta.ru Снимка: Shutterstock

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка