Горещи новини
- Румен Радев удостои изявени български лекари с орден „Св. св. Кирил и Методий“ огърлие за приноса им в развитието на медицината
- Кая Калас изрази съмнение, че е останало нещо от руските активи, замразени в ЕС
- В Кремъл коментираха ситуацията в Сирия
- Otbrana.com: Годишна конференция на АФСЕА, секция „София
- Otbrana.com: Новите заплати в МО и МВР са разходи с най-голям бюджетен ефект
- България и Гърция са готови за премахването на контрола по общата сухопътна граница
- Armymedia.bg: Курс Crew Resource Management в 24-та авиационна база
- Armymedia.bg: Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха невзривени боеприпаси
- По пътя на големите избори: Курсант-военен лекар спечели престижна стипендия
- ВСУ удариха Таганрог с балистични ракети с голям обсег. Русия обеща отговор. Какво се знае за снарядите?
pan.bg
Последната българска подводница „Слава“ официално е изведена от състава на Военноморските сили (ВМС), а с това и от Българската армия, преди 13 години – на 1 ноември 2011 г.
Тя е произведена през 1959 г. в бившия Съветски съюз. Дълга е 76 м и широка 7 м, според информацията на отдел „Справочна“ на БТА. С пълно оборудване тежи около 1700 тона. На борда може да има 14 торпеда. Далечината на подводното ѝ плаване е 180 мили, а пределната дълбочина на потапяне – 300 м. Екипажът се състои от 60 души. Влиза в състава на българския военен флот през 1985 г. Флагът на родния военен флот е издигнат на 28 декември 1985 г. от първия командир на подводницата капитан-лейтенант Дарин Матеев. Последното ѝ плаване е във Варненския залив на 21 декември 2010 г. Подводницата „Слава“ е дарена през януари 2013 г. на община Варна (вместо подводницата „Надежда“) за музей на българското подводно плаване. В началото на 2019 г. е сключен договор между Община Варна и фондация „Белославско стъкло“ за превръщането на подводницата в музеен експонат. В края на ноември м.г. „Слава“ е пребазирана на последния си пристан в Белослав.
Други публикации
Напиши коментар