Горещи новини
- "Никулденските празници" в Бургас започват с изложба на Радка Караиванова
- Посланикът на Индия гостува на Морско училище
- Otbrana.com: За доходите в МО и МВР е предвидено да се случи обещаното
- Докторантско училище във Военна академия
- Началникът на ВМА с приза на името на проф. Тодор Патрашков
- 10 ГОДИНИ ОТ ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА 10-ти МЕХАНИЗИРАН БАТАЛЬОН-ВРАЦА
- Назначаване на военнослужещи на нови длъжности и повишаване във военно звание в командването на Сухопътните войски
- Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха невзривен боеприпас, открит в гр. Ямбол
- Министърът на вътрешните работи Атанас Илков проведе работна среща с посланика на САЩ у нас Н.Пр. Кенет Мертен
- Министър Атанас Илков: Ще обединим усилия, за да покажем на обществото, че институциите работят в синхрон и координация
pan.bg
снимки - ВВМУ, БТА
На 7 ноември, за трети пореден път, българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“, с бордови номе 421 от състава на ВВМУ “Н. Й. Вапцаров”, се отправя към най-отдалечения и суров континент на Земята – Антарктида.
Тази година екипът от учени, моряци и курсанти си е поставил още по-амбициозни цели. Учените ще използват най-съвременна научни инструменти, разширяване на изследваните райони, сътрудничество с други държави.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
Участието на България в полярните изследвания продължава да бъде от изключително значение за страната ни. То ни утвърждава като активен член на международната научна общност и ни позволява да допринесем за глобалните усилия за опазване на околната среда. Чрез събирането и анализа на данни за климатичните промени и състоянието на екосистемите в Антарктида, България допринася за разработването на ефективни мерки за защита на планетата.
Българската полярна мисия ще развие капацитета на българските учени и курсанти. Участието в експедицията предоставя на българските специалисти и курсантите на ВВМУ уникална възможност да придобият ценен опит и да усъвършенстват своите умения.
С поредното пшлаване на НИК 421 се българската база на Ледения контитент се повишава и международния престиж на страната ни. Българското участие в полярните изследвания укрепва международния авторитет на страната ни и ни позиционира като надежден партньор в областта на научните изследвания.
НИК 421 се отправи на третата си мисия, която е 33-та за българските антрактици, с тържествен ритуал на Морска гара, в присъствието на десетки официални гости, семействата на екипажа и граждани на Варна. Непосредствено преди отплаване, на борда на НИК бе открита лаборатория “Ендуросат”. Тя е предназначена за приемане, обработка и анализ на данни от космически базирани системи за наблюдение на земята и морската повърхност; анализ на корабния трафик, ледоход, замърсявания и хидрометеорологична обстановка в районите, представляващи интерес за обследване и провеждане на научноизследователски дейности и морски операции. Лентата на новото съоръжение прерязоха командира на кораба – кап. II ранг Радко Муевски и изпълнителния директор на “Ендуросат” – Райчо Райчев.
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!
ПРЕДИШНА СНИМКА 1/5 СЛЕДВАЩА СНИМКА
Други публикации
Напиши коментар