Горещи новини
- Хиляди дронове-камикадзе "Микроб" с AI навлязоха в зоната на СВО
- Зеленски: Украйна се нуждае от 200 хил. миротворци, Европа трябва да стане силен глобален играч /ВИДЕО/
- Военнослужещи от 10-ти механизиран батальон-Враца, от състава Сухопътните войски, взеха участие в организирания Ден на отворените врати от Военно окръжие II степен Враца
- Руски дронове атакуваха Николаев и Суми /СНИМКА/
- Новите сирийски власти прекратиха споразумението с РФ за пристанище Тартус
- Израел предложи на Киев оръжия руско производство /СНИМКА/
- Тръмп се разпореди конфликтът в Украйна да бъде решен за 100 дни
- Asia Times: САЩ могат да предложат на Русия примирие в Украйна по корейския сценарий
- Зеленски: Киев няма да се съгласи на компромис с признаването на нови региони като част от РФ /ВИДЕО/
- MO РФ: „Солнцепек“ на Руските ВС унищожиха опорни пунктове и пехота на ВСУ край Курск
pan.bg
снимки - ВВМУ, БТА
На 7 ноември, за трети пореден път, българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“, с бордови номе 421 от състава на ВВМУ “Н. Й. Вапцаров”, се отправя към най-отдалечения и суров континент на Земята – Антарктида.
Тази година екипът от учени, моряци и курсанти си е поставил още по-амбициозни цели. Учените ще използват най-съвременна научни инструменти, разширяване на изследваните райони, сътрудничество с други държави.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
Участието на България в полярните изследвания продължава да бъде от изключително значение за страната ни. То ни утвърждава като активен член на международната научна общност и ни позволява да допринесем за глобалните усилия за опазване на околната среда. Чрез събирането и анализа на данни за климатичните промени и състоянието на екосистемите в Антарктида, България допринася за разработването на ефективни мерки за защита на планетата.
Българската полярна мисия ще развие капацитета на българските учени и курсанти. Участието в експедицията предоставя на българските специалисти и курсантите на ВВМУ уникална възможност да придобият ценен опит и да усъвършенстват своите умения.
С поредното пшлаване на НИК 421 се българската база на Ледения контитент се повишава и международния престиж на страната ни. Българското участие в полярните изследвания укрепва международния авторитет на страната ни и ни позиционира като надежден партньор в областта на научните изследвания.
НИК 421 се отправи на третата си мисия, която е 33-та за българските антрактици, с тържествен ритуал на Морска гара, в присъствието на десетки официални гости, семействата на екипажа и граждани на Варна. Непосредствено преди отплаване, на борда на НИК бе открита лаборатория “Ендуросат”. Тя е предназначена за приемане, обработка и анализ на данни от космически базирани системи за наблюдение на земята и морската повърхност; анализ на корабния трафик, ледоход, замърсявания и хидрометеорологична обстановка в районите, представляващи интерес за обследване и провеждане на научноизследователски дейности и морски операции. Лентата на новото съоръжение прерязоха командира на кораба – кап. II ранг Радко Муевски и изпълнителния директор на “Ендуросат” – Райчо Райчев.
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!
ПРЕДИШНА СНИМКА 3/5 СЛЕДВАЩА СНИМКА
Други публикации
Напиши коментар