Горещи новини
- Летище Бургас ще отвори отново на 29 март 2025 г. след необходим ремонт на пистата, което ще подобри безопасността и ефективността на обслужването
- На 93 почина Бедрос Киркоров - български, съветски и руски певец, народен артист
- Украински депутат за Курска област: Зеленски и военните лидери имат "боен имунитет"
- Reuters: Преговорите на Путин с Тръмп приключиха, те продължиха 2,5 часа
- Макрон обяви, че ще разположи ядрени оръжия близо до границата с Германия
- Кабинетът на Зеленски обяви несъгласието на Киев с неутрален статут и съкращаване на ВСУ /СНИМКА/
- Зеленски и съпругата му пристигнаха на посещение във Финландия
- Зам,-началникът на кабинета на Белия дом Скавино: Путин и Тръмп разговарят вече повече от час
- /СНИМКА, ВИДЕО/: F-16 са забелязани да летят на малка височина над Суми
- G7 - за възможността за нови санкции срещу Русия

Събитието, което ще се проведе на 21 март в Големия салон на БАН, на пл. „Народно събрание” в столицата, е посветено на водата – като безценен природен ресурс, незаменим компонент на всички организми и жизнена среда, но и като генератор на екстремни събития като бури, градушки и наводнения.
Форумът включва и официално събитие под егидата на ЮНЕСКО и Световната метеорологична организация (СМО), което ще се излъчва на живо онлайн. Директорът на ИИКАВ-БАН проф. Екатерина Бъчварова и проф. Боян Кулов ще покажат иновативни идеи за възстановяване на влажните зони по река Дунав по европейския проект DaWetRest. За водните ресурси на България и настоящата водна криза ще говори проф. Емил Бурназки. Проф. Емил Гачев от ИИКАВ-БАН ще представи филм за изследванията си върху изчезващите малки ледници в планините на Югоизточна Европа – Балканите.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
Презентации ще представят и учени от Института за космически изследвания и технологии при БАН. Инж. Цветан Паров, който бе част от 33-ата българска антарктическа експедиция, ще сподели впечатления и фотографии от изследванията на антарктическите ледници. Камелия Радева ще запознае аудиторията с изследванията на влажни зони с помощта на сателити.
Ще бъдат представени актуални теми за водите от учени и експерти, както и презентация на ученици по тема, свързана с водата. За посетителите на място ще бъде организирана и викторина със занимателни въпроси от областта на водите. Събитието е свободно достъпно за всички желаещи, а за отличилите се във викторината ще има награди, посочват организаторите.
„Водата е наша най-голяма ценност и опазването й трябва да бъде от първостепенно значение. Всички ние – от политици и правителство до най-обикновените хора, трябва да осъзнаем колко важна е водата и да се отнасяме отговорно към нея. Промените на климата в последните десетилетия ни изправят пред нови проблеми, които искат спешни действия – от една страна нарастващата интензивност на екстремни явления, като например наводненията, които отнемат животи и унищожават материални блага за милиарди левове, а от друга – продължителните засушливи периоди и дефицит на вода дори за питейно-битови нужди в големи части на България. А пред подобни изпитания е изправен и целият свят… В светлината на новите реалности водата трябва да бъде сред приоритетите на всяко управление, независимо от партийния цвят и политическите възгледи. Грижата за водата е нещо, което може да обедини нашето иначе толкова разединено общество“, каза за БТА глациологът проф. Емил Гачев.
Световният ден на водата се отбелязва традиционно от БАН с тържествени събития. БТА припомня, че през 2024 г. Институтът за изследвания на климата, атмосферата и водите организира тържествено събитие и конкурс за есета, презентации, постери и рисунки. Във фоайето на БАН бяха изложени наградените творби, както и постери на учени от ИИКАВ.
През 1993 г. Общото събрание на ООН определи 22 март за Световен ден на водата. През декември 2022 г. Общото събрание на ООН прие резолюция, с която обявява 2025 г. за Международна година на опазването на ледниците, а 21 март - за Световен ден на ледниците, считано от 2025 г. Тези инициативи имат за цел да повишат глобалната осведоменост относно жизненоважната роля на ледниците, снега и леда в климатичната система и водния цикъл, и да подчертаят икономическите, социалните и екологичните въздействия на промените в криосферата на Земята. Те също така насърчават споделянето на най-добри практики и знания за справяне с ускореното топене на ледниците и последиците от него.
/ВБ/
Във фоайето на БАН бяха изложени наградените творби от конкурса за рисунки на ученици, както и постери на учени от ИИКАВ, на събитието по повод Световния ден на водата през 2024 г. Снимка: БАН, архив
Връзка:
https://www.bta.bg/bg/bg-antarctica/849839-ucheni-ot-ban-shte-otbelezhat-s-konferentsiya-mezhdunarodnite-dni-na-lednitsite-
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/1 СЛЕДВАЩА СНИМКА

Други публикации
Напиши коментар