Горещи новини
- МТГ-Делфин представи нова концепция за среден безпилотен надводен кораб (MUSV) - Proteus 36 MLC на ХЕМУС 2026
- Меркел разкри кой може да преговаря с Русия от името на ЕС
- В Москва призоваха за унищожаване на маршрутите за доставка на компоненти за БЛА към Украйна
- SHOT: Руските ВС нанесоха масирани въздушни удари по Одеса и Черноморск /ВИДЕО/
- Демонстрация на Силите за специални операции на "ХЕМУС 2026" (ГОЛЯМА ЕКШЪН ГАЛЕРИЯ)
- Путин отказа да се срещне със Зеленски
- Съветът за сигурност на ООН ще свика извънредно заседание по искане на Украйна
- Модернизирането на инфраструктурата и инвестициите в кадри са приоритети в транспортния сектор
- Украйна се извини на Гърция за военноморския дрон с експлозиви: "Това показва, че Русия е заплаха за света"
- Илияна Йотова: Инициативата „Подкрепи една мечта“ е мисия за президентската институция

pan.bg
Вицепремиерът и държавен министър по въпросите на отбраната шейх Сауд бин Абдул Рахман Ал Тани подчерта, че това не трябва да бъде правна такса, която би засегнала и други проливи.
Катар се противопоставя на въвеждането на постоянни такси за транзитно преминаване през Ормузкия проток, но е готов да обсъди временни такси, за да се гарантира безопасното корабоплаване. Това заяви шейх Сауд бин Абдулрахман Ал Тани, вицепремиер и държавен министър по въпросите на отбраната на емирството.
„По въпроса за налагането на законоустановени мита, мисля, че Катар, както и нашите партньори от Персийския залив, са били много ясни, че налагането на мита винаги ще се отрази на потребителя, затова ние сме против това“, каза той на международния форум за сигурност „Диалогът Шангри-Ла“, според портала Doha News. https://dohanews.co/qatars-deputy-pm-defence-minister-says-temporary-toll-for-strait-of-hormuz-negotiable/
„Но ако говорим за конкретен период, когато те (иранските власти - ТАСС) казват, че ще използват [митата] за разминиране или ще отделят част от приходите за временни нужди, тогава това е въпрос на преговори“, добави министърът. Той каза, че временното мито „би могло да помогне за връщането към нормалното на транзита през Ормузкия проток“.
„Но отново заявявам, че това не трябва да е правна такса, която ще засегне и други проливи“, добави шейх Сауд бин Абдул Рахман Ал Тани, отбелязвайки, че някои държави биха могли да последват примера им, което би довело до „безредие в сектора на морското корабоплаване“.
На 16 май Ебрахим Азизи, председател на Комисията по национална сигурност на иранския парламент, обяви, че Иран е разработил механизъм за управление на движението на кораби в Ормузкия проток. Той заяви, че специализираните услуги, предоставяни по този механизъм, ще бъдат облагани с такса и само търговски кораби и страни, сътрудничещи си с Техеран, ще могат да ги използват. Според Doha News приблизително 93% от износа на втечнен природен газ (LNG) на Катар и 96% от износа на LNG на Обединените арабски емирства преминават през този воден път. Този маршрут представлява 19% от световната търговия с LNG.
Източник: ТАСС Снимка: Уикипедия
Превод и редакция: pan.bg / Л. Вълев
Други публикации
Напиши коментар


(0)
























/nginx/o/2018/10/03/11465955t1hcf9f.jpg)

