/ВИДЕО/: Подводницата „Архангелск“ в Баренцово море изстреля ракета „Оникс“

Pan.bg 03 юни 2026 | 16:48 views (403) commentaries(0)
img
pan.bg

Атомната ракетна подводница „Архангелск“ извърши изстрелване на ракета в Баренцово море. Според обективни данни от мониторинг, бойната глава на ракетата „Оникс“ е поразила цел в морето.

Според пресслужбата на Северния флот, подводницата е изстреляла крилата ракета „Оникс“ от подводно положение по военноморска цел, която е имитирала вражески надводен кораб. Целта се е намирала на 200 километра разстояние.

„Архангелск“ е атомна подводница проект 885М „Ясен-М“. Тя е модифицирана версия на подводниците от четвърто поколение с намалена акустична сигнатура. Тя е въоръжена с ефективни ударни и радиоелектронни системи, което ѝ позволява да изпълнява мисии навсякъде в световния океан.

„Архангелск“ е заложена през 2015 г. и е спусната на вода в края на ноември 2023 г. През декември 2024 г. атомната подводница е въведена в състава на руския флот.



Източник: rg.ru Снимка: Российская газета

Превод и редакция: pan.bg / Л. Вълев

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка