Каква техника премахва минните полета в зоната на СВО

Pan.bg 18 юли 2024 | 11:46 views (1178) commentaries(0)
img
pan.bg

Тежките бронирани инженерни машини за разчистване са в състояние да елиминират всякакви минни полета и да разчистват най-сложните развалини, включително под вражески огън.

По правило роботизираните комплекси се занимават с разминиране на най-опасните зони в зоната на СВО. Най-известната дистанционно управлявана машина за разминиране е ДУМ-Р "Уран-6".

Тя е разработена и е започнато серийно производство сравнително наскоро. "Уран-6" е оборудван с пет различни взаимозаменяеми инструмента. Това са ударни, ролкови и фрезерни тралове, както и булдозерно гребло. Няколко вида тралове позволяват работа с различни видове почва. Например, ударният трал се използва върху меки видове почва, ролковият трал се използва върху твърди повърхности.

Важна характеристика на "Уран-6" е наличието на оборудване, което позволява не само да се откриват и неутрализират всички видове съществуващи боеприпаси, но и да се идентифицират правилно. Благодарение на тази способност "Уран-6" може да различи например артилерийски снаряд от авиационна бомба или противотанкова мина. Дистанционно управляваните машини за разминиране "Уран-6" се доказаха добре в райони, където се ликвидират мини и снаряди, останали след края на военните действия.

Въпреки това, според общото мнение, само тежките инженерни машини осигуряват гарантирано почистване на всякакви взривоопасни предмети. Най-удивителното е, че такива машини има само в руската армия. На запад обикновено за разминиране се използват танкове с прикрепени към тях тралове. И само в Русия се появиха специални инженерни верижни машини, които могат да се борят с мини и да почистват пътя от развалини с всякаква сложност.

Най-известната е инженерната разчистваща машина ИМР-2, създадена на базата на танка Т-72А. Когато настъпи катастрофата в Чернобил, именно ИМР-2 изигра решаваща роля за почистването на площадката на атомната електроцентрала от радиоактивни отпадъци. Днес малко хора си спомнят, че руските инженери успяха да създадат дистанционно управляван и напълно роботизиран ИМР-2. Без човешка намеса този „инженер“ работеше безупречно дни наред в най-опасните зони.

Впоследствие ИМР-2 е многократно подобряван. Сега на въоръжение е ИМР-3M, който е базиран на корпуса и шасито на танк Т-90. Над седалката на водача има рулева рубка с три широки прозореца за наблюдение, защитени от устойчиво бронирано стъкло. Корпусът е разделен на две отделения - управление, разположено в носовата и средната част, и отделение в кърмата. Булдозерното оборудване е монтирано в носа на шасито, както и секциите на минния трал КМТ-3Р с електромагнитна приставка. Електромагнитите инициират работата на мини с радиовзриватели. На въртяща се опора е монтирана цилиндрична напълно въртяща се кула с телескопична стрела.

ИМР-3М е оборудван с автономна закрита зенитна картечна установка с 12,7 mm картечница "КОРД". Тежката картечница служи не само за самозащита на машината, но и за унищожаване на мини, както и други взривни устройства, разположени на земята или в развалини на разстояние 30-50 метра.

Тъй като в момента разминирането е сред важните задачи в зоната на СВО, основно работи специална модификация на инженерна машина, наречена БМР-3М "Вепрь". Екипажът се състои от двама души - командир и водач. В бойното отделение има три места за сапьори. БМР-3М е снабдена с мощна противоснарядна броня; В сравнение с инженерната машина, арсеналът на бойната машина за разминиране включва ръчен противотанков гранатомет РПГ-7Д с 6 боеприпаса, преносим зенитно-ракетен комплекс "Игла", автомат АКС-74 и 10 бр. гранати Ф-1.

На базата на бронираната машина за разминиране БМР-3М "Вепрь" е разработен инженерно-роботизираният комплекс „Проход-1 РТК“. По време на създаването си базовият образец претърпя минимални промени. Основните компоненти и агрегати останаха същите, те бяха само допълнени с нови средства за управление и комуникация - те правят бронираната машина робот. Освен това, комплексът включва нов танков трал с разширени възможности. "Проход-1" има набор от камери по периметъра на корпуса, което позволява на оператора, който го управлява, да извършва цялостен визуален преглед.

Можем да кажем, че РТК "Проход-1" се превърна в превъплъщение на ново ниво на роботизираната инженерна машина ИМР-2, която някога е работила в Чернобил.

Източник: rg.ru Снимка: БМР-3М / МО РФ

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка