Горещи новини
- Tasnim: Иран започва четвърта вълна от удари срещу Израел
- Израел не е загубил нито един от 200-те самолета, които атакуваха Иран
- ЦАХАЛ: Иран изстреля балистични ракети по Израел, има ранени
- /СНИМКИ/: Руската армия удари Запорожие с дронове
- Макрон заяви, че Франция ще участва в защитата на Израел срещу Иран
- МО на Израел (IDF) твърди, че Иран е изстрелял 150 ракети по Израел
- Иран твърди, че е изстрелял стотици балистични ракети по Израел
- Русия ще помогне на Северна Корея за производството на иранските дронове „Шахед“
- Израелската компания Elbit представя системата за самозащита на самолети PAWS-2 (HR)
- IAI Group достави 250-ия радар от семейството MMR

Дронове осигуряват въздушно наблюдение и разузнавателни данни за формированията, участващи в учението „BALKAN SENTINEL 25“ на учебен полигон „Корен“. Безпилотните летателни апарати са на въоръжение в 61-ва Стрямска механизирана бригада.
Дронът „AQUILA“ е най-новото попълнение в механизираните батальони на бригадата. В рамките на учението „BALKAN SENTINEL 25“ системата се използва за разузнаване на маршрутите за движение, разкриване и съпровождане на цели и докладване на резултатите от огневото въздействие.
ефрейтор Андрей Гочев, оператор на безпилотен летателен апарат:
„Правим предполетна подготовка, с която проверяваме всичко дали е изправно по самия дрон и след задаване на команди го изпращаме във въздуха и започва нашето разузнаване. Засичането на координатите става от нашата камера на самия дрон. Тя дава MGRS-координати, които препращаме към нашите формирования и те следят точките“.
Дронът притежава впечатляващи характеристики. Максималната височина на полета е до 9 километра, в зависимост от външните условия издържа около час и половина във въздуха и позволява радиус на полета от 30 км.
редник Борислав Тютюнджиев, оператор на безпилотен летателен апарат:
,,AQUILА“ използва VTOL системата, която подпомага за вертикално излитане и кацане. Има отделен електромотор, който е в задната част на корпуса, който подпомага движението хоризонтално. Чрез неговата тяга тя може да развие до 80 километра в час във въздуха, което е около 30 метра в секунда. Самият корпус на апарата е направен от въглеродни влакна, които снишават теглото му до 12 килограма и подобряват здравината му“.
По-компактният дрон – RAVEN, е в помощ на 61-ва бригада от 10 години. За разлика от по-големия му събрат той е оборудван с две камери.
младши сержант Мая Монева, началник на контролна станция на БЛА:
„Двете камери се използват за разузнаване, целеуказване. Двете се използват за дневно, предната е само за през нощта. Предната е инфрачервена. Вземането на координати може да е ръчно и автоматично. То става чрез оператора – заснема и съответно се свалят от снимката дадените координати и се предават по команден ред“.
След изпълнение на задачите, разчетите на безпилотните летателни апарати могат бързо да приберат дроновете и оборудването и да сменят незабавно своите позиции.
Връзка:
https://armymedia.bg/2025/06/06/%d0%bd%d0%b0%d1%87%d0%b0%d0%bb%d0%be-%d0%bd%d0%b0-%d1%83%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5%d1%82%d0%be-balkan-sentinel-25-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%b8%d0%b3%d0%be%d0%bd-2/
Други публикации
Напиши коментар