Горещи новини
- /ВИДЕО/ Путин: Русия и Китай не създават военен съюз, но Западът изгражда "Глобално НАТО"
- /ВИДЕО/: МО на РФ показа кадри от бойната работа на оръдията "Гиацинт-Б"
- Има риск за недостиг на кадри в структурите за сигурност
- RT: В НАТО ще проучат комуникационната стратегия на РФ по време на спецоперацията
- Стотици пилоти на израелските ВВС отказват да се явят на служба в знак на протест срещу правителството
- ИСКРИЦА НАДЕЖДА ЗА КРЕЙСЕРА "НАДЕЖДА" (2). ЗА РЕМОНТА НА КОРАБА В СЕВАСТОПОЛ В ПЕРИОДА 23 СЕПТЕМВРИ - 18 ОКТОМВРИ 1918 г.
- Reuters: В МВнР на Сирия настояват за прекратяване на "американската окупация" на страната
- Пентагонът отказа да повиши степента на готовност на ядрените сили
- В канцеларията на Зеленски реагираха на плановете на Русия да разположи ядрено оръжие в Беларус
- Германия и ЕС се договориха за използването на електрическо гориво в автомобилите след 2035 г.

Когато България е била Велика сила всички са се ръководили по нейния календар, който се разминава само на няколко секунди от Астрономическия! Дори ЮНЕСКО признава, че Българския календар е най-точния от всички! С 12-годишния си цикъл той е първоизточник на китайския, пише още bgnews.com.
През 1976 г. ЮНЕСКО обявява древнобългарския календар за най-точния в света. Учените от ЮНЕСКО били поразени от гениалното решение на математическата задача с чепатото число 365. Нещо повече – древното българско летоброене предлагало същото просто правило и за високосния 366-и ден, който окончателно „преобръщал колата“ дори на претендиращите за най-съвършени образци календари.
Всяка година 12-годишния цикъл, за който обикаля Слънцето около Земята, е кръстена на някакво животно. За разлика от китайския обаче, при нас първата година не е мишка, а свиня.
1. свиня (докс, док, прасе)
2. мишка (сомор, шъши)
3. вол (шегор, куврат, буза, бусман)
4. тигър (барс, паръс, баръс)
5. заек (дванш)
6. змей (вер, драгун, кала, слав)
7. змия (дилом, делян, аттила)
8. кон (тек, таг, тих, алаша)
9. маймуна (песин, писин)
10. коч (суръх, север, расате)
11. петел (тох, тах) 12. куче (етх)
loading...
Други публикации
Напиши коментар
Някой знае ли каква е била формулата, по която е било изчислявано дали годината е високосна или не?
Добър въпрос задаваш, Онзи. И аз бих искал да разбера :)
Шестдесетгодишния цикъл Вълчев нарича звезден ден. Той предполага, че в края на всеки втори звезден ден, т. е. на всеки 120 години, е отпадал по един високосен ден. (Подобна корекция се прави и в григорианския календар, където където един високосен ден отпада приблизително на всеки 133 години). В такъв случай продължителността на прабългарската година е била 365,241667 средни слънчеви денощия. Продължителността на тропическата (слънчева) година – (времето между пролетните равноденствия) е 365,2422. Грешка от едно денонощие се е натрупвала за около 1800 години, или тридесет 60-годишни цикъла. Вероятно тази грешка също е била коригирана с допълнително отпадане на високосен ден.
Реконструкцията на Петър Добрев в значителна степен съвпада с тази на Вълчев. И тук календарът е слънчев, а годината започва с нулев ден – Енинак (най-късия ден от годината). Според Добрев обаче 60-годишен цикъл няма, а 12-годишните цикли започват както в китайския календар – с мишка. На всяко животно от цикъла е отговаряло зодиакално съзвездие – небесен предводител на годината.
Освен византийското летоброене по нашите земи е използвана ера, която се наричала “българска” (И. Климишин. Календарь и хронология. Наука, Москва, 1981). Начало на българското летоброене е 5504 г. пр. Хр., а на византийското летоброене е 1 септември 5509 г пр. Хр (акад. Никола Бонев). Тази ера води към дълбока древност.
Според академик Державин (1946): “Българите на Аспарух са българи, а не турци, не татари, не фини, не хуни, не чуваши, не славяни; по своя произход те принадлежат към най- древните доиндоевропейски народи”. С това си твърдение Державин отнася формирането на българите чак към доиндоевропейския период, т.е. преди 9800 г. (Державин Н.С. (1946) История на България, т.1 Произход на българският народ и образуване на първата българска държава на балканския полуостров.,Славиздат,С.,с. 206 )
Начало на календара:
1. Началото на древно българския календар 5504 г. пр. Хр. (Умленски, 2002).
2. Датиране на Потопа в Черно море 5 560 ±50 г. пр. Хр. (Jones & Gagnon, 1994) калибрирано радиовъглеродно датиране с тандемен ускорител
3.Датиране на невижданите валежи 5500- 5600 г. пр. Хр. (Shopov et al.) калибрирано радиовъглеродно датиране с тандемен ускорител
4.Сътворението на Света 5500 г. пр. Хр. „Хронография”. Секст Юлий Африкански (221)
Прави впечатление, че терминът “ОТ СЪЗДАВАНЕТО НА СВЕТА” е с начална датировка, която съвпада с края на геологическата катастрофа в Черно море датирана от Dimitrov P. (1982) и Ryan, et al. (1997) чрез радиовъглеродно датиране и с тази на катастрофалните валежи в района регистрирани и датирани от Shopov et al. Вземайки под внимание горепредставеното от нас доказателство за писмените знаци можем да твърдим, че преносът и регистрацията на тези древни познания са древните българи.
Shopov et al. (2004, 2007, 2009a,b, 2012), проф.Петко Димитров и американските им колеги Райан и Питман, допускат, че е настъпило разселение на съществуващата преди това цивилизация в този регион. Това съвпадна и с направените от Боно Шкодров изследвания на еднакви писмени знаци в различни региони от следнеолитната епоха. Сравнявайки писмените знаци на Старите Българи с тези на древните цивилизации от третото хилядолетие пр. Хр., той стигна до резултати, че броят на еднаквите знаци е много голям.
Поздравления за поста №3.
Знам,че сме стари,като египетска пирамида,но дано сме и толкова мъдри да издържим на времената,които ни очакват.
Teraflop, добър ти е коментара.
Дано си припомним по-бързо кои сме, че доста сме забравили. Да удържим този финален период се оказва все по-трудно.
Факт е че българският генезис (извинявам се за небългарския термин) е много по-древен от официалния.
Присъединявам се към поздравленията към #3, за добрите точки, които дава. Има редица изследвания, които посочват тази фактология, но са сравнително разпръснати. Има два потопа, преди 8000 и преди около 12000 години. Започват да излизат факти за това, като официално не е удобно да се говори. Почват да лепят определения и да осмиват хората които повдигат тези теми.
Време е да започне да се изучава това в училищата. също Волжска и Стара Велика България!
5504+2016=7520.От къде идва 7524г.?
А Путин кога ще върне оригиналното име на Република Татарстан?
Кап.Iранг Борис Рогев, 1951/54г – Началник на катедра „Математика” във Военна академия - София и Военнотехническата академия в София.
"Астрономически основи на първобългарското летоброене."
http://www.spiralata.net/s.php?SearchType=1&find=%D0%EE%E3%E5%E2
Аз съм абсолютно ЗА Русия да върне старото име на Татарстан!
Иначе там в момента стават лоши неща - има голяма клетка на Идили и са замаяли яко главите на младите българи... Лошо им се пише...