Горещи новини
- /ВИДЕО 18+/: В Киев се сбогуваха с новозеландски наемник със страховит танц
- Зеленски настоява за изпращане на европейски войски в Украйна с подкрепа от САЩ
- Зеленски обяви, че Украйна се е сдобила с ракетата "Дългият Нептун". Какво отговори на това Русия?
- Москва: Зеленски нехае за призива на Тръмп за пощада на ВСУ, не признава, че са обкръжени в района на Курск
- Военна академия ще отбележи 153-тата годишнина от рождението на полковник Борис Дрангов
- Науката да е в основата на новите европейски политики в синята икономика поискаха черноморски кметове
- БТА: Проф. Христо Пимпирев представи своята книга „Христо Пимпирев. Антарктическият стопаджия“ в Дома на Европа в Сараево
- Armymedia.bg: Тържествен ритуал пред паметника на Девета пехотна плевенска дивизия по повод Празника на гарнизон Плевен
- Armymedia.bg: Курсанти от НВУ„Васил Левски“ взеха участие в честването на 145-годишнината от обявяването на Лясковец за град
- Otbrana.com: Президентът ще се съобрази с предложението за промените във върха на ВВС
Най-съвременни въоръжени системи от доказани световни производители ще бъдат разполагани на борда на проектирани и построени в България бойни кораби. Това става факт със споразуменията за сътрудничество между българския корабостроителен завод „МТГ Делфин“ и три европейски фирми, водещи в тази област – „Талес“ (Холандия) „Леонардо/Финмеханика“ (Италия) и „ДИЛ Дифенс“ (Германия).
Те бяха подписани на втория ден от отбранителното изложение „Хемус 2016“, което се провежда в Пловдив.
Споразуменията са ярък пример за трансгранично европейско сътрудничество в отбранителната индустрия. Те ще позволят построяването в България на съвременни военни кораби, с разширени бойни способности и възможности да изпълняват широк кръг от мисии, в това число на НАТО, на базата на доказани решения. Не не последно място ще сa оптимизираните разходи за придобиване и поддръжка на корабите през целия жизнен цикъл.
Допълнителна гаранция за възможностите на корабите е сертифицирането от класификационната организация BV (Франция), в съответствие с правилата за проектиране и строеж на военни кораби.
В световен мащаб в следващите 20 години ще са необходими над 400 кораба от този клас, смятат експерти. Подписаните от „МТГ Делфин“ споразумения с водещи световни фирми представляват стратегическа стъпка към възможността българската корабостроителна индустрия да може успешно да предлага конкурентен продукт не само за нуждите на страната, но и за външния пазар. Съседни държави вече са проявили голям интерес към проекта.
„Изпълнението на подобен проект в България ще даде възможност за устойчиво развитие на индустрията, за създаване на нови работни места, за работа с високотехнологични и с висока добавена стойност продукти“, сподели Светлин Стоянов, изп. директор на „МТГ Делфин“.
Накратко за страните по споразуменията:
Thales Nederland е водещ в света производител на системи за сигурност, включително автоматизирани бойни информационно-управляващи системи и сензори за военни кораби (2D/3D радари, радари за управление на стрелбата, електро-оптични сензори, средства за радио-електронна борба, сонари и т.н.), и доказан интегратор на всички видове сензори и въоръжение.
Diehl Defence е водещ производител на противокорабни и зенитни управляеми ракетни системи, както и на интелигентни амуниции, приети на въоръжение в страни-членки на НАТО.
Leonardo/Finmeccanica Defence Systems Division, е водещ производител на мало и среднокалибрени корабни артилерийски установки (чрез бившата „OTO MELARA“), и торпедни системи (за тежки и леки торпеда, чрез бившата WASS), приети на въоръжение в страни-членки на НАТО и извън НАТО.
„МТГ Делфин“ е български корабостроителен завод с доказан опит в проектирането и производството на специализирани кораби с висока степен на интеграция, включително и бойни и патрулни кораби.
Други публикации
Напиши коментар
Пан. Що не сложите по една снимка на макетите.
Да ги видим поне в общ вид какви са идеите за патрулните кораби.
Споразумения, добре. А парички за изпълнението им?
Баце може да е обещал, ама не е завещал. И едва ли ще даде - продължава да овъртолва страната в заеми, а за какво отиват си е все така пълен Х.
Залагам, че точно за военна техника няма да даде. И ще си останем само със споразуменията.
Отговор на коментар: #2Какви парички? Това са частни компании с огромен международен авторитет и широк кръг клиенти. Сами ще си търсят купувачи. В това споразумение не е уточнено,че България трябва да купува този тип кораби. Когато има възможност, ще купи на конкурсен принцип.
Приятел, не бъди наивник. Тези водещи компании няма да се занимават с фирмата на Домусчиев, ако правителството не им гарантира покупки. Освен това си спомнете как Тиквата роптаеше срещу финансово неосигурените френски "курвети" (както ги наричаше поради вродената си простотия), а сега и той (пуделчето му Ненчев) подписва без никакви пари в текущата и в средно срочната бюджетна рамка.
Изсвинете кат глеам в Интернетя пише за бойни кораби, фрегати, патрулни корабчета та питам кво е туй нящо. По ми аресва да е кървете "бета"-ако нема рима ударимъ. Курвета "Бета" ми звучи гордо некак си, малко дойчланско кат големата Берта и май беше Берта с големата...се тая. По-здрави на всички юнаци от сайта! :)
До#4
Собственик МТГ "Делфин" не е Домусчиев.
Тези така наречени модулни патрулни кораби практически за нищо не стават. Hямат почти никакво въоръжение. Разни хора добре,ще усвоят едни пари за пореден път.
Колегите корвкъно са се изказали по темата....аз само бих добавил, че ако изобщо се направи нещо, то ще бъде с ограничени, за да не кажа съмнителни бойни способности....25 г. руснаците дремеха и не си обновяваха флота, но това вече свърши.....ние още живеем някъде между европроекти и магистрали или интерконектори.....
Чета коментарите и разбирам защо нищо не се случва в България. Новината е за едно, вие коментирате второ, а сигурно имате предвид нещо съвсем различно. Външните кенефи още са ви в главите.