Горещи новини
- Том Круз и "Топ Гън: Маверик" превзеха фестивала в Кан (видео)
- Сенатът на САЩ одобри помощта от $40 милиарда за Украйна, Москва с нови данни за биолаборатории
- Архивите са живи: Загинал при изпълнение на служебния си дълг...
- В Минесота пристигна първият модифициран C-130H
- Интересната съдба на самолета- ветеран Invader
- Великобритания ще изпрати на Украйна нов пакет с военна помощ
- Украински медии: BBC на Украйна се попълват с наемни пилоти от Източна Европа /СНИМКИ/
- /ВИДЕО/ МО на РФ: Руските средства за ПВО унищожиха 15 украински дрона
- /ВИДЕО/ Ердоган: Турция няма да подкрепи влизането на Финландия и Швеция в НАТО
- /ВИДЕО/ Ердоган: Турция не може да се откаже от Русия и руския газ, имаме проект и за АЕЦ

pan.bg
Наличието на хиперзвукови ракети "Циркон" в Русия прави ненужно разполагането на военна инфраструктура, по-специално в Латинска Америка. Това съобщи в ефира на предаването «Соловьев.Live» Андрей Картаполов, ръководител на Комитета по отбрана на Държавната дума.
„При наличието на съвременните въоръжения, такива като хиперзвуковите, няма такава необходимост [да се разполагат руски военни бази в Куба и Венецуела]“, каза той.
Картаполов уточни, че кораб, въоръжен с ракети "Циркон", намиращ се в една условна точка в Атлантическия океан, е напълно способен да изпълни всякакви задачи и незабавно да напусне района.
Според зам.-министъра, военната база е „неподвижен обект”, който от една страна сам по себе си носи заплаха, но сам по себе си е и уязвим.
По-рано прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че на фона на последните събития, Русия обмисля различни варианти за осигуряване на собствената си сигурност. В руското външно министерство от своя страна допуснаха, че Русия може отново да разположи въоръжения в Куба.
По думите на заместник-ръководителя на руското външно министерство Сергей Рябков, руският президент Владимир Путин неведнъж се е изказвал по тази тема. Руският лидер е казал, че „мероприятията по линия на руския ВМФ могат да бъдат приложени, ако нещата вървят изцяло в посока на провокиране на Русия и допълнително засилване на военния натиск от [САЩ] върху нас“. В същото време външното министерство посочи, че Москва не желае подобно развитие на ситуацията.
В отговор Вашингтон обеща „решително да се справи“ с подобни планове на Москва. Русия затвори кубинската си база през 2001 г. поради липса на средства за поддържането й и натиск от страна на САЩ.
Източник: gazeta.ru Снимка: Министерство на отбраната на Русия / YouTube
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар