/СНИМКИ/: Какво се знае за руската ракета "Ярс" и защо британците се страхуват от нея

Pan.bg 15 дек 2022 | 18:44 views (2918) commentaries(0)
img
pan.bg

В Китай смятат, че руската ракета поставя САЩ в патова ситуация.

В Обединеното кралство станаха предпазливи след съобщенията за зареждането на руската междуконтинентална балистична ракета "Ярс" в силозна пускова установка в ракетното формирование Козелски край Калуга. Daily Mail смята, че целта на ученията може да бъде да се изпрати сигнал на Запада, че Обединеното кралство и Съединените щати са "на една ръка разстояние". Журналистите отбелязват, че ракетата ще може да удари Великобритания без проблеми.

Към днешна дата "Ярс" е най-масовият ракетен комплекс в стратегическите ракетни сили на Руската федерация. Какви са предимствата на руската ракета? И защо това поставя САЩ в задънена улица? Разказват в материала на REN TV.

Постъпване на "Ярс" на бойно дежурство край Калуга

Междуконтиненталната балистична ракета "Ярс" беше заредена в силозна пускова установка в Козелското ракетно формирование в Калужска област на 14 декември 2022 г. Зареждането е извършено в навечерието на Деня на стратегическите ракетни сили.

На следващия ден, 15 декември, руското министерство на отбраната публикува кадри от зареждането на ракетата в пусковата установка. Ракетата е поставена на бойно дежурство с помощта на специална транспортно-зареждаща единица. Съответната операция е продължила няколко часа.

По данни на ведомството, инсталирането на новата междуконтинентална балистична ракета "Ярс" в шахтата е извършено по план като част от програмата за превъоръжаване. Алексей Соколов, командир на ракетното съединение Козелски, отбеляза, че важността на тази операция се състои в това, че следващата ракета ще застъпи бойно дежурство по график.

image
Фото: © Global Look Press/MOD Russia/via Globallookpress.com

През октомври 2022 г. "Ярс" беше изстреляна от космодрума Плесецк на полигона "Кура" в Камчатка. Тренировката по нанасяне на масиран ядрен удар в отговор на ядрен удар от противника се проведе под ръководството на върховния главнокомандващ, президента на Руската федерация Владимир Путин. По време на тренировката всички изстреляни ракети достигнаха целите си, потвърждавайки зададените характеристики.

Историята на създаването на "Ярс"

Ракетният комплекс е разработен от Московския институт по топлотехника под ръководството на Руската академия на науките Юрий Соломонов. Разработването на "Ярс", както и на други стратегически оръжия, беше извършено под завесата на държавните тайни. Проектът се базира на ракетния комплекс "Топол-М", която влезе на въоръжение в руската армия през 1997 г.

Името "Ярс" означава "Ядрена ракета за сдържане". Основната задача на оръжието е да повиши ефективността на групировката на стратегическите ракетни сили по отношение на преодоляването на съвременните системи за противоракетна отбрана.

Няма точна информация кога е стартирал проектът и кога е приключила работата по него. Известно е, че първото тестово изстрелване на ракетата се състоя на 29 май 2007 г. на полигона Кура. Второто и третото изстрелване се състояха съответно през 2007 и 2008 г.

Първият ракетен комплекс влезе в експлоатация през 2009 г. Общо, според някои доклади, стратегическите ракетни сили са въоръжени с повече от 150 пускови установки на комплекса "Ярс", мобилно и шахтно базиране.

image
Фото: © РИА Новости/Александр Кряжев

Как е устроена ракетата

Ракетният комплекс "Ярс" е модификация на "Топол-М", но новата ракета получи съвременни средства за пробив на противоракетната отбрана. "Ярс" е оборудван с разделящи бойни глави - това позволява поразяване на множество цели с едно изстрелване.

"Ярс" с мобилно базиране е оборудван със система за преизчисляване на полетните задачи. Благодарение на това ракетата може да бъде изстреляна от всяка точка на маршрута на бойното патрулиране. За да се увеличи защитата на комплекса, в състава му включено лъжлив дивизион с надуваеми макети и имитатори на работа на двигателя. Така за противника е трудно да определи къде е лъжливата цел и къде е истинският комплекс.

Тактико-техническите характеристики на ракетата

- брой степени - 3;

- дължина - 17,8 м;

- диаметър - 1,86 м;

- стартова маса - 46 тона;

- маса на полезен товар - 1250 кг;

- гориво - твърдо;

- максимален обхват - 10 000 км;

- броят на бойните глави - 4;

- мощност на заряда - до 500 килотона;

- максимална скорост - 14 числа на Мах.

image
Фото: © РИА Новости/Пресс-служба Минобороны РФ

Особености и преимущества на "Ярс"

"Ярс" стана успешен отговор на американското разполагане на глобална система за противоракетна отбрана. Има два вида ракетни комплекси - мобилни и шахтно базирани, всеки от които има своите предимства. Например базираният в шахтите "Ярс" е по-добре защитен от удари от крилати ракети, а мобилните комплекси се разгръщат по-бързо.

За главно предимство на ракетата се счита краткият активен участък на полета. Това я прави много по-трудна за сваляне. Други предимства, според редактора на портала Militaryrussia Дмитрий Корнев, са голямата численост на комплекси във войските и автономността на пусковите установки. Освен това, отбелязва експертът, ракетният комплекс носи разделяща се бойна глава с индивидуално насочване, т.е. носи от три до шест бойни глави, в зависимост от модификацията, всяка от които ще бъде насочена към собствена цел.

"Една ракета по този начин може да порази от три до шест цели. В конфигурацията "Ярс-С" комплексът е оборудван с бойни глави от среден клас на мощност. Няма точни данни, но се смята, че това са най-малко петстотин килотона Това е много мощен заряд, който може напълно да унищожи например малък град“, каза Корнев пред „Известия“.

image
Фото: © РИА Новости/Пресс-служба Минобороны РФ

Източник: РЕН ТВ Снимка: © МО на РФ

Превод и редакция: pan.bg
loading...

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка