Горещи новини
- Британският министър на отбраната: Загубите на Русия са над 220 000 убити и ранени
- Хърватия може да предаде хеликоптери Ми-8 на Украйна
- Каталин Новак: Русия трябва да изтегли войските си от Украйна, за да постигне мир
- Зеленски на срещата на върха на демокрацията: Имаме нужда от победа тази година
- ГЩ на Украйна: Руснаците имат частичен успех в Бахмут, но ВСУ държат града
- Обратното броене започна: на американците им трябва поне някаква победа в Украйна
- Японските военни за първи път показаха най-новия си свръхголям подводен дрон
- Стартира мисията JUICE на ESA
- ФОТОФАКТ ОТ РУСЕ: ДОБРЕ ДОШЪЛ НА VIKING LIF - ПЪРВИЯТ КРУИЗ ЗА СЕЗОНА! ОЧАКВАТ СЕ ОЩЕ 450 ПАСАЖЕРА ДО КРАЯ НА ГОДИНАТА!
- Румънски F-16 Fighting Falcon на стража на балтийските държави

пан.бг
Западът обеща на Украйна 321 танка - посланик във Франция
„Европейска истина“ — петък, 27 януари 2023 г., 22:22 ч.
Два Leopard 2 и Puma, снимка от Getty Images
Посланикът на Украйна във Франция Вадим Омелченко твърди, че западните страни са обещали да предоставят на Киев 321 тежки танка.
Той каза това в ефира на френския канал BFMTV, съобщава "Европейска истина".
„Към днешна дата много страни официално потвърдиха съгласието си да доставят 321 тежки танка на Украйна“, каза дипломатът, без да уточни за кои страни става дума.
Омелченко подчерта колко е важно украинските войски да получат танкове възможно най-скоро.
"Що се отнася до сроковете за доставка, те са различни за всеки конкретен случай. Някои имат нужда от поддръжка, други решават логистични проблеми, а трети чакат да бъдат доставени други модели, за да дадат тези, които дават", обясни посланикът.
"Имаме нужда от тази помощ възможно най-скоро. Ако изчакаме до август или септември, ще бъде твърде късно", подчерта той.
Според Омелченко Украйна се готви за евентуална офанзива на Русия на няколко фронта през пролетта на 2023 г. „Не ни е страх, подготвяме се много сериозно“, каза
В контекста на доставките на танкове западните медии често цитират думите на главнокомандващия на въоръжените сили Валери Залужни, който заяви в интервю за The Economist миналата година, че Украйна се нуждае от поне 300 танка за успешна офанзива , без да броим другото оборудване.
Президентът Володимир Зеленски заяви, че Украйна се нуждае от допълнителни 300 до 500 танка за войната с Русия.
Публично известно е, че между другото президентът на САЩ Джо Байдън на 25 януари потвърди намерението си да прехвърли на Украйна 31 танка M1 Abrams, равняващи се на един украински батальон, за да укрепи нейните отбранителни способности на фона на руската агресия.
Великобритания ще прехвърли 14 танка Challenger 2, а Германия 14 танка Leopard 2 A6. В същото време Франция все още не е взела решение за прехвърлянето на танкове.
източник
Українська правда
loading...
Други публикации
Напиши коментар