Горещи новини
- Байдън: САЩ при какви обстоятелства не трябва да спират да подкрепят Украйна
- /СНИМКИ/: Шефът на МВР Турция съобщи за терористична атака в Анкара
- "ТИХИНА" НА 53 ГОДИНИ! ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!
- 82 ГОДИНИ АВИОБАЗА БАЛЧИК! ЧЕСТИТ ПРАЗНИК! ИСТОРИЯТА
- ДНЕС ПРАЗНУВАТ ЗРВ! 63 ГОДИНИ - ЧЕСТИТ ПРАЗНИК! ПОЗДРАВИТЕЛЕН АДРЕС ОТ КОМАНДИРА НА ВВС ГЕНЕРАЛ ДИМИТЪР ПЕТРОВ
- /ВИДЕО/: Украинската армия бързо губи полска бронирана техника
- Министърът на отбраната Тодор Тагарев: Високо ценим приноса на Република Северна Македония в многонационалната бойна група
- /ВИДЕО/: В РФ публикуваха кадри от доставката на партида нови бойни машини на пехотата БМП-3
- Байдън подписа закон за финансиране на правителството на САЩ без помощ за Украйна
- Британия намекна, може да изпрати свой флот в Черно море за „защита“ на търговските кораби от РФ

pan.bg
Страните от Индо-тихоокеанския регион трябва да заемат ясна позиция против атаките срещу международната архитектура на сигурността, каза Борис Писториус на форума Shangri-La Dialogue в Сингапур.
Германският министър на отбраната Борис Писториус призова индо-тихоокеанските държави да заемат ясна позиция срещу атаките срещу международната архитектура на сигурността, като руското нахлуване в Украйна. „Това е невероятно опасно за целия свят. Ако Русия победи, сигналът към ревизионистките сили в света ще бъде, че агресията и непровокираното използване на военна сила са приемливи и могат да бъдат успешни“, каза Писториус на международния форум за сигурност в Сингапур „Диалог Шангри Ла“ в неделя, 4 юни. Той подчерта, че това важи и за Индо-тихоокеанския регион.
Германският министър благодари на многото държави в региона, които направиха ясни изявления, че международната общност не приема тази незаконна война. Говорейки пред представители на повече от 40 държави, той отбеляза, че за Берлин нахлуването на руски войски в съседна страна е "историческа повратна точка в неговата външна политика и политика на сигурност". „Ангажирани сме да поемем по-голяма отговорност за нашата собствена сигурност и сигурността на нашите съюзници и партньори“, каза Писториус.
Според него, става дума за преосмисляне на политиката за износ на оръжие, "особено по отношение на подкрепата на страните партньори с техните законни права за самоотбрана".
Ръководителят на германското министерство на отбраната призова за защита на международния ред, основан на правила и върховенство на закона, където и да е застрашен. Наред с други неща, това включва правото на свободно корабоплаване. Германия е готова да подкрепи всички двустранни или многостранни мерки за изграждане на доверие, подчерта Писториус.
В същото време той посочи необходимостта от обмен на информация и наблюдение на военни учения, инспекции на военни съоръжения и споразумения за контрол на въоръженията. „Имаме нужда от върховенство на закона, а не от правото на по-силния“, добави той.
По-рано на същия форум китайският министър на отбраната Ли Шанфу на среща с министъра на отбраната на Украйна Алексей Резников предложи да се използват „всички възможни средства“ за прекратяване на войната с Русия, а също така обеща да разшири връзките между военното ръководство на страната си и Киев.
Украинският заместник-министър на отбраната Володимир Гаврилов каза в интервю за Bloomberg, че Украйна се опитва да задълбочи разбирането на Пекин за ситуацията на място. Китай е "готов за комуникация и разширяване на контактите между украинското и китайското военно ръководство", каза Гаврилов.
На свой ред Алексей Резников по време на панелна дискусия в Сингапур изрази мнение, че това е по-скоро руски мирен план, отколкото индонезийски. "Трябва да спечелим тази война. След това ще преговаряме с режима в Кремъл или с нов лидер", каза Резников.
Междувременно министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин предупреди Китай срещу военни действия против Тайван. „Конфликтът в Тайванския проток ще има катастрофални последици“, каза той.
Ръководителят на Пентагона е обезпокоен от липсата на диалог с китайската страна, изрази безпокойство от липсата на комуникация между САЩ и Китай на фона на изключително сериозно охлаждане в отношенията. Отворените канали за комуникация са особено важни за военните и политиците в сферата на отбраната, обясни той и подчерта, че сега е моментът за започване на диалог.
Източник: DW Снимка: Britta Pedersen/dpa/picture alliance / static.dw.com
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар