Горещи новини
- Американски торпеда за немските Poseidon
- В Китай моделираха атака с хиперзвукови ракети срещу американски самолетоносач
- Словения ще закупи системата за ПВО IRIS-T SLM
- Компаниите Elbit America и Theon Senors с договор за доставка на очила за нощно виждане за морската пехота на САЩ
- САЩ плащат 70% от цената за новите брегови ракетни системи на Латвия
- Смъртта на помощника на Залужни: съдът все пак избра превантивна мярка за заподозрения служител
- В САЩ Зеленски ще разговаря със сенатори и ще се срещне с председателя на Камарата на представителите
- Кулеба: Борбата за решението на ЕС да започне преговори за присъединяване с Украйна все още продължава
- Президентът на Литва: Унгария вреди на единството на Европейския съюз
- Ген.Сирски: Руснаците щурмуват Синковка, за да блокират Купянск, изтеглили са резерви

хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg
По информация на Пресцентъра на МС
На 29 септемри 2023 г. Министерският съвет прие решение да се проведе Стратегически преглед на отбранителната политика на Република България, като периодичен преглед на отбраната. Общото ръководство на прегледа ще се осъществява от министъра на отбраната Тодор Тагарев. Това реши правителството на днешното си заседание.
Прегледът се налага поради настъпилите сериозни изменения в средата на сигурност и в концептуалните и планиращи документи на НАТО и ЕС в областта на отбраната.
Пълномащабната агресивна война на Русия срещу Украйна, развитието на процесите в Черноморския регион заедно с нарастващите други заплахи налага военните ни способности да са стабилни и надеждни, за да може заедно със съюзниците да възпираме, а при необходимост, да се отбраняваме срещу заплахите.
Навлизането на нови технологии променя характера на войната. Провеждането на конфликтите едновременно в няколко, или във всички области на операциите, все по-сложната електромагнитна и информационна обстановка, в която действат Въоръжените сили, заедно с промените в климата оказват съществено въздействие върху оперативните аспекти и ефективността на военните действия.
Всичко това поставя по-високи изисквания към способностите на въоръжените сили, налага преодоляване на технологическата изостаналост, постигане на оперативна съвместимост със съюзниците в НАТО и ЕС, прекъсване на зависимостите от Русия по отношение на въоръжението и бойната техника, изграждане на устойчивост и взаимодействие с другите национални участници.
Необходимостта да се инвестира в способностите на бъдещето налага ефективно използване на нарастващите, но все пак ограничени ресурси за отбрана, при ясни приоритети за справяне с предизвикателствата пред отбранителната политика.
Очаква се резултатите от Стратегическия преглед на отбранителната политика на Република България и адаптираните подходи и управленски решения да бъдат представени пред обществеността в „Бяла книга на отбраната“ в края на февруари 2024 г.

loading...
Други публикации
Напиши коментар