Горещи новини
- Учени сравниха ядрените потенциали на Русия и САЩ
- Американски торпеда за немските Poseidon
- В Китай моделираха атака с хиперзвукови ракети срещу американски самолетоносач
- Словения ще закупи системата за ПВО IRIS-T SLM
- Компаниите Elbit America и Theon Senors с договор за доставка на очила за нощно виждане за морската пехота на САЩ
- САЩ плащат 70% от цената за новите брегови ракетни системи на Латвия
- Смъртта на помощника на Залужни: съдът все пак избра превантивна мярка за заподозрения служител
- В САЩ Зеленски ще разговаря със сенатори и ще се срещне с председателя на Камарата на представителите
- Кулеба: Борбата за решението на ЕС да започне преговори за присъединяване с Украйна все още продължава
- Президентът на Литва: Унгария вреди на единството на Европейския съюз

pan.bg
Укрепването на мироопазващата мисия на НАТО в Косово е необходимо за стабилизиране на ситуацията в северната част на региона, каза генералният секретар на Алианса Столтенберг. САЩ призоваха Сърбия да изтегли войските си от границата с Косово.
Съветът на НАТО разреши разполагането на допълнителни сили в Косово като част от ръководената от алианса мироопазваща мисия KFOR за стабилизиране на ескалиращия конфликт със Сърбия.
"От май засилихме присъствието на силите на KFOR. Вчера Северноатлантическият съвет одобри разполагането на допълнителни сили, за да отговорим на настоящата ситуация", каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в изявление, публикувано в петък, 29 септември.
В документа не се уточнява точно колко хора и от кои страни ще бъдат изпратени в Косово. Министерството на отбраната на Обединеното кралство съобщи, че е прехвърлило на НАТО командването на един от батальоните на сухопътните сили на кралството. Според ведомството, този батальон вече е пристигнал в района за отдавна планирани учения.
Столтенберг призова страните в конфликта да положат усилия за намаляване на напрежението. „Призоваваме всички страни спешно да намалят напрежението. Продължаваме да призоваваме Белград и Прищина да се включат в диалог с посредничеството на ЕС, тъй като това е единственият начин за разрешаване на нерешени въпроси и постигане на решения, които зачитат правата на всички общности. Това е ключът към трайната сигурност в Косово и стабилността в региона“, се казва в изявлението.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен в телефонен разговор със сръбския президент Александър Вучич заяви необходимостта от „незабавна деескалация и връщане към диалог“.
В същото време Вашингтон призова Белград да изтегли войските си от границата с Косово. „Виждаме значително сръбско военно присъствие на границата с Косово“, каза говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби. Според него, става дума за „безпрецедентно разполагане от Сърбия на модерна артилерия, танкове и механизирани пехотни части“.
Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан изрази загриженост относно струпването на сръбски войски близо до границата с Косово в телефонен разговор с косовския премиер Албин Курти. По време на разговора беше обсъден диалог между Косово и Сърбия с помощта на Европейския съюз, който, както подчерта Съливан, „е единственото дългосрочно решение за осигуряване на стабилност на цялата територия на Косово“, се казва в изявление на Белия дом.
Ситуацията в Северно Косово се усложни миналия уикенд. Косовските власти казаха, че полицията се сблъскала с 30 въоръжени сърби, които в нощта на 24 септември са нахлули в косовското село Банска и са се барикадирали в сръбски православен манастир. Убити са трима нападатели и един полицай.
#NATO Allies met today & expressed deep concern about tensions in northern #Kosovo. NATO’s #KFOR mission will always take the necessary actions to maintain a safe & secure environment & freedom of movement for all. https://t.co/7FPCQnprEU
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) September 29, 2023
Източник: DW Снимка: Erkin Keci/AA/picture alliance
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар