Горещи новини
- Руснаците удариха Харков: 21 ранени, инфраструктурата е разрушена, хората са затрупани под развалините
- През 2025 г. Париж ще достави изтребители Mirage 2000 на Украйна
- Британка е назначена на работа 48 години, след като е изпратила автобиографията си
- Обявиха условието цената на петрола да се повиши до 100 долара за барел
- В Украйна прогнозират членство в НАТО по-рано, отколкото в Европейския съюз
- В Държавния департамент на САЩ: Отношенията между Русия и Иран са невероятно дестабилизиращи за света
- В Турция заговориха за заплахите на САЩ да изключат страната от SWIFT
- Стана известно кога Франция ще достави на Украйна изтребители Mirage 2000
- Компрометирани участъци по оградата на границата няма, установи проверка на премиера Главчев и министри от кабинета
- ЦРУ разкри подробности за подготовката на Израел за ответен удар срещу Иран
pan.bg
Ударите с далекобойни оръжия по руска територия ще отслабят позициите на Руската федерация. Въпреки това Западът има пълното право да налага свои собствени ограничения поради политическата страна на този въпрос, казва ръководителят на Военния комитет на НАТО.
Ръководителят на Военния комитет на НАТО Роб Бауер нарече ударите със западни далекобойни оръжия дълбоко в руска територия „оправдани от военна гледна точка“. Бауер подчерта, че според международното право на въоръжените конфликти една страна има право на самоотбрана и това право не се ограничава до нейните граници. „Военният смисъл е да отслабим врага, неговите логистични линии, доставките на гориво и боеприпаси за фронта“, каза той на среща на Военния комитет на НАТО в Прага в събота, 14 септември.
В същото време ръководителят на висшия военен орган на Северноатлантическия алианс отбеляза, че другата страна на този въпрос е политическа, тъй като страните, предоставили на Киев оръжия, могат да се чувстват отговорни за използването им. В тази връзка, според Бауер, партньорите на Украйна имат пълното право да налагат ограничения върху използването му.
Вашингтон и Лондон отложиха решението за ударите на украинските въоръжени сили срещу Русия
Украинският президент Володимир Зеленски многократно е призовавал съюзниците да позволят на Украйна да използва западни ракети, включително американски ATACMS с голям обсег и британски Storm Shadow, за удари по руска територия .
Президентът на САЩ Джо Байдън и британският премиер Кийр Стармър обаче след среща във Вашингтон на 13 септември не позволиха публично на Украйна да нанася удари на далечни разстояния срещу Русия. След срещата Стармър отбеляза, че той и Байдън ще обсъдят въпроса с по-широка група на Общото събрание на ООН в Ню Йорк след две седмици.
На свой ред президентът на Русия Владимир Путин заяви, че използването на западни далекобойни високоточни оръжия за украински удари по руска територия би означавало пряко участие на страните от НАТО във войната. Според него, програмирането на траекториите на полета на ракетите с голям обсег ще се извършва от военни специалисти на Алианса, тъй като Киев не разполага с необходимите възможности. В този случай "самата същност на конфликта" в Украйна ще се промени и Русия "ще вземе подходящи решения въз основа на възникващите заплахи", заплаши Путин. По-късно същото каза и представителят на Руската федерация в ООН Василий Небензя.
Източник: DW Снимка: Michaela Rihova/CTK/picture alliance
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар