Горещи новини
- Ограничена ли е ефективност на Javelin в Украйна?
- ЗАВЪРШИ БЪЛГАРО-РУМЪНСКОТО ПРОТИВОМИННО УЧЕНИЕ „ПОСЕЙДОН 2024” (ГОЛЯМА ГАЛЕРИЯ НА МОРЕ)
- Разрушена е стената на язовир Курахов, около който се водят боеве
- DeepState: описа трудна ситуация около Курахово, която може да се превърне в катастрофа
- ГОРЕЩО - полската WZL-2 ще ремонтира 6 двигателя РД-33 за МиГ-29 с ресурс от 100 часа за 23,544 млн. лв. с ДДС
- Rheinmetall и ICEYE предоставят сателитни разузнавателни снимки на Украйна
- 12 ноември 2024 г. - Официално ще бъдат представени резултатите от проверката във Военновъздушните сили
- „Финландизация на Украйна“: за първи път западен лидер изрича нещо, което беше табу за Киев
- Туск: Тръмп скоро ще обяви датата на прекратяване на огъня и условията за разрешаване на конфликта в Украйна
- CNN: Мъск не се интересува от позиция в администрацията на Тръмп
пан.бг
Рюте нарече недостатъчни военните разходи на страните от НАТО от 2% от БВП
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте
Страните от алианса ще трябва да закупят хиляди нови оръжия, включително изтребители от пето поколение, отбеляза генералният секретар
БРЮКСЕЛ, 8 октомври. Военните разходи на страните от НАТО от 2% от БВП вече не са достатъчни за постигане на целите на алианса, каза генералният секретар на НАТО Марк Рюте на пресконференция в Брюксел с финландския президент Александър Стуб.
„Изразходването на 2% от БВП вече не е достатъчно за постигане на оперативните цели на алианса“, каза той, като подчерта, че страните от алианса ще трябва да закупят хиляди нови оръжия, включително изтребители от пето поколение.
На свой ред президентът на Финландия призова за изграждането на „НАТО 3.0“, чиято граница с Русия се удвои (поради влизането на Финландия), което означава, че „ресурсите на алианса също трябва да се увеличат“.
И двамата политици също призоваха за увеличаване на финансирането за военна помощ за Украйна, като признаха, че руските войски „бавно напредват на много фронтове“.
От началото на 2000-те години Съединените щати се опитват да накарат европейските страни от НАТО да увеличат разходите за отбрана и да закупят големи количества ново военно оборудване, предимно американско производство, което алиансът разбира като „споделяне на тежестта“. Въпреки това едва през 2014 г., след Евромайдана в Украйна и сериозното влошаване на отношенията с Русия, целта за довеждане на разходите за отбрана до 2% от БВП за всички страни от Западния блок в рамките на 10 години беше задължителна с решение на срещата на върха на организацията.
НАТО не успя да изпълни тази задача. Според Йенс Столтенберг, който беше генерален секретар на НАТО от 2014 до 2024 г. и който трябваше да изпълни тази задача, през октомври 2024 г. само 23 от 32-те страни от алианса са увеличили разходите си за отбрана до 2% от БВП.
Снимка: Nicolas Economou/NurPhoto/picture alliance
източник
тасс
Други публикации
Напиши коментар