Горещи новини
- "Никулденските празници" в Бургас започват с изложба на Радка Караиванова
- Посланикът на Индия гостува на Морско училище
- Otbrana.com: За доходите в МО и МВР е предвидено да се случи обещаното
- Докторантско училище във Военна академия
- Началникът на ВМА с приза на името на проф. Тодор Патрашков
- 10 ГОДИНИ ОТ ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА 10-ти МЕХАНИЗИРАН БАТАЛЬОН-ВРАЦА
- Назначаване на военнослужещи на нови длъжности и повишаване във военно звание в командването на Сухопътните войски
- Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха невзривен боеприпас, открит в гр. Ямбол
- Министърът на вътрешните работи Атанас Илков проведе работна среща с посланика на САЩ у нас Н.Пр. Кенет Мертен
- Министър Атанас Илков: Ще обединим усилия, за да покажем на обществото, че институциите работят в синхрон и координация
хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg
По информация на Пресцентъра на МО
На 4 ноември 2024 г. министърът на отбраната Атанас Запрянов в приветствието си на тържественото честване на 30-ата годишнина на Факултет „Национална сигурност и отбрана“ на Военната академия „Г. С. Раковски“ заяви: „Подготовката на нашите кадри проличава в реалния живот, когато заемат отговорни командни длъжности и трябва да докажат, че имат необходимия потенциал“. Министър Запрянов благодари на всички поколения ръководители и преподаватели във факултета и подчерта: „В нито един момент наши випускници не са изпадали в ситуация да не бъдат подготвени, да не бъдат равностойни, когато заемат международни длъжности в щабовете на НАТО и при участието на Българската армия в мисии и операции на Алианса“.
По думите му - живеем във време, което върна военният инструмент в глобалната политика. „Бруталната война на Русия срещу Украйна, която продължава повече от две години и половина и няма изгледи да свърши, поощри много от тоталитарните и авторитарни режими, включително и в региони близо до нас“, посочи той и заяви, че войните дават сериозен тласък за използване на съвременни технологии, което налага преосмисляне на нашата подготовка. „Осъвременяването на учебното съдържание е необходимост не само на военнообразователните институции, а е необходимост и на ръководството на Министерството на отбраната и на Щаба на отбраната. Подобен процес върви и в НАТО като цяло: разработка на нови подходи по отношение на дефинирането на способностите на Алианса и тяхното използване“, каза още министър Запрянов. По думите му - друга нова тема е дезинформацията и националната устойчивост, която следва да постигнем в борбата срещу нея.
Министър Запрянов приветства и ветераните на факултета, чийто възпитаник е, с думите: „Спомням си с какъв ентусиазъм началниците, преподавателският и академичният състав на факултета, с какво старание и амбиция изграждаха този факултет, обучаваха слушателите до степен да не се отличаваме от учебното съдържание и подготовката, каквато се получаваше в съюзни държави“.
Началникът на Военната академия „Г. С. Раковски“ генерал-майор Стайко Прокопиев поздрави всички, които са били част от Факултет „Национална сигурност и отбрана“ от неговото начало до днес. „За 30 години факултетът не само изпълни поставените от държавното ръководство задачи за национално обучение на висши офицерски кадри чрез експертиза, магистърски програми и квалификационни курсове, но се разви и като организация с нови функции и задачи“, подчерта началникът на Военната академия. Той благодари на ветераните и на настоящия преподавателски и академичен състав и пожела на слушателите, студентите и специализантите обучението във факултета да допринесе за тяхното развитие като компетентни специалисти не само в областта на националната сигурност, но и като успешни професионалисти в гражданското общество.
Полковник доц. д-р Живко Желев, декан на факултет „Национална сигурност и отбрана“, представи пред присъстващите постигнатото до момента и настоящото състояние на факултета и очерта основните предизвикателства пред неговото развитие. Отбелязването на 30-годишнината му продължава с провеждането на научна конференция „Факултет „Национална сигурност и отбрана“ - 30 години наука за сигурност и отбрана“, на която се дискутират четири тематични доклада.
Факултет „Национална сигурност и отбрана“ във Военната академия „Г. С. Раковски“ е създаден през 1994 г. като генералщабен с цел да запълни появилата се след промените празнина от национално обучение на висшите офицерски кадри за нуждите на стратегическите и оперативните звена на Българската армия.
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!
ПРЕДИШНА СНИМКА 1/4 СЛЕДВАЩА СНИМКА
Други публикации
Напиши коментар