Русия ратифицира споразумение за всеобхватно стратегическо партньорство с КНДР, предвижда и военна помощ

Pan.bg 10 ное 2024 | 13:55 views (374) commentaries(0)
img
pan.bg

Руският президент Владимир Путин подписа законопроект, изискващ ратификация на споразумението за „всеобхватно стратегическо партньорство“ между Руската федерация и Северна Корея. Съответният документ е публикуван в събота, 9 ноември, на официалния портал за правна информация в Руската федерация.

Става дума за споразумение, което самият Путин подписа със севернокорейския лидер Ким Чен Ун по време на посещението си в Пхенян през юни. Преди това документът беше ратифициран от Държавната дума на Руската федерация и одобрен от Съвета на федерацията, но официално споразумението започва да действа едва след като съответният законопроект бъде подписан от държавния глава.

Между другото, договорът предвижда, че „ако една от страните бъде подложена на въоръжено нападение от която и да е държава или няколко държави и по този начин се окаже в състояние на война, другата страна незабавно ще предостави военна и друга помощ с всички средства, с които разполага”.

Съгласно друг член от споразумението, „в случай на непосредствена заплаха от акт на въоръжена агресия“ срещу една от страните, другата трябва, при поискване, незабавно да използва двустранни канали за „координиране на позициите си и съгласуване на възможни практически мерки за взаимно помагаме, за да помогне за премахване на възникващата заплаха.

Войници от КНДР бяха изпратени в Руската федерация много преди ратификацията на договора

Въпреки факта, че преди това споразумението за „всеобхватно стратегическо партньорство“ между Руската федерация и КНДР не беше официално в сила, от доста време редица различни източници съобщават, че военнослужещи от Северна Корея вече са в Руската федерация и ще бъдат изпратени на война срещу Украйна.

Високопоставени служители от САЩ, Южна Корея и Украйна са близки в оценките си, според които броят на тези войници в Руската федерация достига най-малко 10 хиляди души. Според съобщения в медиите, те преминават обучение във военни съоръжения в далекоизточните региони на Русия. Киев твърди, че част от севернокорейските войници след обучение са изпратени в района на Курск, където продължава военната операция на украинските въоръжени сили и вече се наблюдават загуби сред силите на КНДР.

Освен това, според Киев, на фронта вече има севернокорейски офицери, които помагат на руските сили да използват оръжия, прехвърлени преди това от Пхенян на Москва за атаки в Украйна.

Поне от септември са получени множество съобщения за присъствие на военнослужещи от КНДР в Руската федерация. Въпреки това, онлайн изданието Mediazona смята, че севернокорейските войници са започнали масово да влизат в Руската федерация от юли.

Медията се позовава на официални данни на руската гранична служба. Според нея, през юли е имало безпрецедентен скок на преминаване на границата на Руската федерация от севернокорейци, които са влезли в Русия като „студенти“ - 3765 души. Това е исторически рекорд. В същото време през април Министерството на науката и висшето образование на Руската федерация съобщи, че по това време в Русия са учили само около 130 студенти от КНДР.

НАТО: Сътрудничеството между Руската федерация и КНДР нарушава резолюциите на Съвета за сигурност на ООН

По-рано Северноатлантическият алианс, както и Австралия, Япония, Нова Зеландия, Южна Корея и Украйна в съвместно изявление осъдиха остро военното сътрудничество между Пхенян и Москва.

„В допълнение към значителната подкрепа, вече предоставена от КНДР на Русия по време на войната, включително доставката на милиони боеприпаси, както и балистични ракети, разполагането на хиляди войници от КНДР представлява опасно разширяване на текущата помощ за Русия в неговата незаконна война срещу Украйна“, се отбелязва в изявлението.

Освен това, НАТО нарече „неприемлив“ факта, че руската страна „премахва от дневния ред темата за денуклеаризацията на КНДР“ - подобни изявления бяха направени по-рано от руския външен министър Сергей Лавров. В тази връзка Москва беше упрекната, че е нарушила няколко резолюции на Съвета за сигурност на ООН, в който Руската федерация продължава да запазва членството си с право на вето.

Източник: DW Снимка: Vladimir Smirnov/POOL/TASS/dpa/picture alliance

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка