Горещи новини
- Байдън: 80 000 американски войници са разположени в Европа за възпиране на руската агресия
- Президентът връчи висши държавни отличия за принос за развитието на въоръжените ни сили (ТЪРЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ)
- Ръководството на Министерството на отбраната проведе среща с Корпуса на военните аташета, акредитирани във и за Република България
- Нов войскови район на 1-ва група „Специални сили“ от състава на СКСО бе открит в Банкя (ТЪРЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ)
- Зеленски издигна няколко генерали
- Русия удари с балистични ракети Кривий Рог: има загинали, има дете сред ранените
- Украйна започна производството на ракетите "Пекло"
- В САЩ е забелязан влак с бронетранспортьори Stryker, които може да бъдат прехвърлени в Украйна /ВИДЕО/
- Mash: Украинските ВСУ атакуваха за първи път Кримския мост с най-новия полски БЕК "Гавия"
- Нови БМП CV90 за Дания, Швеция и … Украйна
pan.bg
Европейският парламент призова да се засили и ускори военната, хуманитарната и финансовата помощ за Украйна и да се въведат нови санкции срещу Русия, Северна Корея, Беларус и Иран. Той също така изрази съжаление за обаждането на Шолц до Путин.
Европейският парламент прие в четвъртък, 28 ноември, мащабна резолюция за Украйна, в която призова за засилване и ускоряване на предоставянето на политическа, военна, хуманитарна, икономическа и финансова подкрепа на Киев „до победата на Украйна“. да се сложи край на агресивната война на Русия и да позволи на Украйна да освободи целия свой народ“. Документът беше приет с 390 гласа "за", 135 "против" и 52 "въздържал се".
В своята резолюция Европейският парламент по-специално изисква от ЕС и неговите страни да предоставят на Украйна самолети, ракети с голям обсег, включително TAURUS, модерни системи за противовъздушна отбрана, както и да ускорят доставката на обещаното оборудване за посрещане на спешните нужди на Украйна.
Евродепутатите подчертаха, че всички страни от ЕС и съюзниците в НАТО трябва колективно и индивидуално да се ангажират с военна подкрепа на Украйна, отделяйки поне 0,25% от своя БВП годишно за тази цел.
Европейският парламент изисква от Европейската комисия да разработи допълнителни мерки за подкрепа на украинската икономика, както чрез предоставяне на допълнителна финансова помощ, така и чрез насърчаване на възможностите за инвестиции. Евродепутатите също така смятат, че е необходимо значително да се увеличи хуманитарната помощ на ЕС в отговор на системните атаки на Русия срещу гражданската инфраструктура, особено енергетиката, които оставиха милиони украинци без основни услуги.
Нови санкции срещу Русия
Според Европейския парламент трябва да бъдат въведени допълнителни ограничителни мерки срещу Руската федерация по отношение на сектори с особено икономическо значение за тази страна, като металургията, ядрената, химическата, селскостопанската и банковата индустрия. Освен това, предлага се въвеждането на ограничения върху вноса на руски суровини като алуминий, стоманени продукти, уран, титан и никел, както и пълно ембарго върху вноса на руски изкопаеми горива и втечнен природен газ в Европейския съюз. „Таванът“ на цените на петролните продукти от Русия също трябва да бъде намален в координация с партньорите от Г-7, смята Европейският парламент и подчертава необходимостта от прекратяване на всяко сътрудничество с Русия в областта на ядрената енергетика.
Сегашният срок на санкциите срещу Руската федерация трябва да бъде увеличен от шест месеца на три години, настояват евродепутатите.
Натиск върху Орбан и съжаление за разговора на Шолц с Путин
Европейският парламент „настоятелно призовава държавите-членки да окажат активен натиск върху унгарското правителство да прекрати своята безотговорна блокада на Европейския фонд за мир, включително наскоро създадения Фонд за помощ на Украйна, който предотврати отпускането на 6,6 милиарда евро като частична компенсация на държавите-членки, предоставящи военна подкрепа Украйна“. Ако фондът остане блокиран до следващия Европейски съвет, който е насрочен за края на декември, тогава европейските парламентаристи предлагат незабавно да се създаде нов формат, който ще включва само страни от ЕС, които са готови и способни да предоставят военна помощ на Украйна.
Резолюцията подчертава, че ЕС и неговите членове трябва да участват в създаването на бъдещи надеждни гаранции за сигурност за Украйна, основани на украинската „Формула за мир“ и „Плана за победа“ на Володимир Зеленски, и също така изразява съжаление за скорошния телефонен разговор с германския канцлер Олаф Шолц Шолц) с Владимир Путин.
Сътрудничество между Руската федерация и Северна Корея
Европейският парламент осъди продължаващата ескалация на агресивната война на Русия, по-специално бомбардирането на цивилни и критична инфраструктура, както и тестването на нови балистични ракети в Украйна и призива на Москва към Пхенян да предостави войски.
„Тези неотдавнашни ескалиращи стъпки представляват нов етап във войната и нов риск за сигурността на Европа като цяло“, се казва в документа. В тази връзка Европейският съюз и другите партньори на Украйна трябва да предприемат подходящи мерки, посочиха от Европейския парламент. „Никакви ядрени заплахи от Русия няма да спрат ЕС да предостави допълнителна помощ на Украйна за нейната самозащита“, увериха депутатите.
Те настояват за въвеждане на санкции срещу физически и юридически лица в Северна Корея, участващи в доставката на оръжия и войски за Русия, посредници, улесняващи тези сделки, както и разширяване на санкционните режими срещу КНДР, Беларус и Иран в светлината на тези страни военна подкрепа за агресивната война на Русия срещу Украйна. Освен това, предлага се в санкционните списъци на ЕС да бъдат включени всички големи китайски юридически и физически лица, които пряко подкрепят агресивната война на Русия срещу Украйна и руския отбранителен сектор.
Дебатът по тази резолюция се проведе в Европейския парламент на 26 ноември.
Източник: DW Снимка: Yves Herman/REUTERS
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар