Анкара: Натрупването на оръжия в Близкия изток и Азиатско-тихоокеанския регион може да доведе до заплаха от ядрена война

Pan.bg 30 ное 2024 | 20:41 views (270) commentaries(0)
img
pan.bg

Хакан Фидан говори на откриващата сесия на 8-ия Световен форум на TRT.

Турският външен министър Хакан Фидан обърна внимание на натрупването на оръжия в Близкия изток и Азиатско-тихоокеанския регион (АТР). Ръководителят на турската дипломация заяви това при откриването на сесия на тема „Война и ред: управление на геополитическите промени в променящия се свят“, проведена в рамките на 8-ия световен форум на TRT.

„Това може да доведе света до ръба и дори да доведе до заплаха от ядрена война“, предупреди Фидан.

Той отбеляза, че международната система генерира политически, военни, икономически и екологични предизвикателства и следователно светът преминава през критичен геополитически период.

Ръководителят на турската дипломация обърна внимание и на задълбочаващата се поляризация.

Тук системата ни тласка към това, което от своя страна ни тласка към намиране на нови съюзници. В резултат на това международната архитектура за сигурност става все по-слаба“, каза той.

Турският външен министър отбеляза и влиянието на технополитиката върху международния баланс.

Системите за изкуствен интелект и киберсигурност също подобряват усещането за заплахи, посочи той.

Хакан Фидан отбеляза, че международната система е изправена пред две конвенционални войни на различни континенти и Турция е в епицентъра на тези конфликти. „Турция, в тази крехка география, играе все по-важна роля за гарантиране на регионалния мир и стабилност“, каза той.

Според него, сегашната международна система далеч не разрешава каквато и да е криза.

Осигуряването на стабилност в Сирия, Ирак, Близкия изток и Южен Кавказ, Източното Средиземноморие и Черно море е приоритетна цел за Турция. отбеляза шефът на МВнР.

Турция, демонстрирайки принципна и ефективна позиция, дава градивен принос за разрешаване на различията, като полага интензивни дипломатически усилия като честен посредник между страните, подчерта Фидан.

Според него, Турция винаги е защитавала принципа, че „продължаването на войните не е пречка за диалога“ и никога не се е колебала да насочва шумно вниманието към недостатъците на сегашната система.

- Геноцидът в ивицата Газа е най-очевидният знак за кризата на легитимността на международната система

„Геноцидът в ивицата Газа е най-очевидният знак за кризата на легитимността на международната система. Това поставя под въпрос авторитета на многостранните институции. Израел нарушава международното право всеки ден и излага на опасност целия свят. До момента в Палестина са загинали над 44 хиляди души. Страданието на палестинците нараства с всеки изминал ден на безпрецедентно ниво. Институции на ООН, хуманитарни организации и журналисти станаха жертви на израелската агресия. Тази агресия достигна нивото на директна атака срещу международни организации“, каза турският външен министър.

Хакан Фидан отбеляза, че атаките на Израел срещу Временните сили на ООН в Ливан (UNIFIL) и определянето на Агенцията на ООН за подпомагане и работа на палестинските бежанци в Близкия изток (UNRWA) като терористична организация са още една крещяща проява на незачитане на международния ред от израелското правителство, ръководено от премиера Бенямин Нетаняху.

В същото време външният министър отбеляза, че някои държави продължават да мълчат и дори пречат на международните организации да сложат край на това.

„Тази ситуация ясно демонстрира лицемерието и двойните стандарти на международната система“, каза той.

Фидан посочи, че Турция подхожда от еднаква гледна точка към кризата в Газа и руско-украинската война и заема принципна позиция и към двете войни.

Ръководителят на турското външно министерство подчерта, че продължаващата подкрепа на Израел с оръжия и боеприпаси прави тази страна още по-агресивна и припомни инициативата на Турция по този въпрос в ООН, която беше подкрепена от 52 държави и 2 международни организации.

- "Международната общност трябва да увеличи натиска върху Израел, за да спре атаките".

Фидан също така призова международната общност незабавно да увеличи натиска върху Израел да спре атаките.

Турция е в челните редици на инициативи, насочени към прекратяване на геноцида в ивицата Газа, каза той.

Фидан припомни, че Анкара от първите дни на конфликта се фокусира върху „регионалната отговорност“ и участва в създаването на Контактната група за ивицата Газа под егидата на Организацията за ислямско сътрудничество и Лигата на арабските държави.

Турският външен министър също така заяви за необходимостта от спазване на международното право и изправяне пред правосъдието на отговорните за продължаващите военни престъпления в ивицата Газа. Според него, международното право трябва да се прилага за съществуващи военни престъпления и трябва да се търси отговорност за тях.

Той припомни, че е заведено дело срещу Израел в Международния съд (МС).

Процесът срещу Нетаняху и бившия израелски министър на отбраната Йоав Галант ще бъде началото на изправянето пред правосъдието на израелски служители, извършили геноцид, изрази увереност Хакан Фидан.

Палестина се нуждае от справедливост, Анкара ще следи за спазването на международното право, за да бъдат наказани извършителите на геноцида, подчерта той.

„За да гарантираме мира и сигурността в Близкия изток и да възстановим доверието в международната система, трябва да разгледаме първопричините за кризата в Газа. Коренът на проблема е незаконната окупация на палестинска територия от Израел“, каза той. Не може да има траен мир без постигане на решение на конфликта с две държави, каза той.

- Руско-украинска война

Министърът също така включи въоръжения конфликт между Руската федерация и Украйна сред предизвикателствата, които „трябва да бъдат разрешени за поддържане на глобалната сигурност“.

По време на боевете бяха убити много цивилни и беше унищожена важна инфраструктура, а войната засегна и отбраната, хранителната и енергийната сигурност, отбеляза той.

„Ескалацията на руско-украинската война ни отвежда до началото на нашата дискусия: „как расте надпреварата във въоръжаването и колко близо се приближава ядрената заплаха“, каза Фидан.

Министърът отбеляза, че преди това войната се е водила на територията на Украйна и оръжия за масово поразяване не са били използвани.

„Сега, предвид последните събития, ситуацията стана по-рискована и непредвидима“, подчерта Фидан.

Според министъра, ситуацията допълнително засилва поляризацията. „Трябва да дадем приоритет на дипломацията и диалога, за да сложим край на войната с постоянно прекратяване на огъня и трайно мирно споразумение“, каза той.

Хакан Фиадан също така подчерта, че Турция е една от малкото страни, които имат контакти на високо ниво със страните в конфликта.

Турция е готова да положи всички усилия за улесняване на мирните преговори, заключи той.

Източник: Anadolu Ajansı Снимка: cdn.zerkalo.az

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка