САЩ отпускат 988 милиона долара военна помощ на Киев с цел да „надделеят във войната“ срещу Русия

Pan.bg 08 дек 2024 | 08:55 views (319) commentaries(0)
img
pan.bg

Новият пакет от помощ за Украйна ще включва танкове, БЛА и ракети, съобщи Министерството на отбраната на САЩ. Обявената цел е да се осигурят на Киев средства за „спечеляване на войната“ срещу Русия.

Съединените щати обявиха нов „значителен“ пакет от военна помощ за Украйна на стойност 988 милиона долара (около 934 милиона евро). Това се съобщава на уебсайта на Министерството на отбраната на САЩ в събота, 7 декември. Обявената цел на помощта е „да предостави на Украйна средствата, необходими за победа в битката срещу руската агресия“. Това е 22-ият пакет в помощ за Украйна, отпуснат от администрацията на Джо Байдън като част от Инициативата за подпомагане на сигурността в Украйна (USAI). https://www.defense.gov/News/Releases/Release/Article/3989537/biden-administration-announces-new-security-assistance-package-for-ukraine/

Новият пакет от помощи ще включва дронове, танкове, бронирани машини, боеприпаси за ракетни системи HIMARS, както и необходимо оборудване и резервни части за артилерийски системи.

Съединените щати, заедно с други съюзници, ще продължат да предоставят на Украйна необходимата подкрепа, „за да спечели войната“, казват в Пентагона.

Президентството на Джо Байдън изтича през януари 2025 г. Той ще бъде заменен като държавен глава от републиканеца Доналд Тръмп.

Украйна води преговори с екипа на Тръмп за прекратяване на войната

По-рано ръководителят на кабинета на украинския президент Владимир Зеленски Андрий Ермак се срещна с представители на екипа на Доналд Тръмп - кандидатът за поста съветник по националната сигурност на избрания президент на САЩ Майк Уолц и кандидатът за поста специален осланник по Русия и Украйна Кийт Келог, съобщи The Wall Street Journal. На тези преговори Киев планираше да съобщи готовността си за „устойчив мир“, пише WSJ, позовавайки се на източник.

Освен това, Ермак проведе разговори със съветника на президента на САЩ по националната сигурност Джейк Съливан. Те обсъдиха укрепването на позицията на Киев във войната с Русия и гарантирането, че Украйна ще влезе във всички бъдещи преговори от позиция на сила.

Източник: DW Снимка: Nathan Howard/Getty Images

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка