ВСУ, полк. Вахрамеев:Руснаците са до Купянск, какво всъщност се случва там

Pan.bg 11 дек 2024 | 06:16 views (1198) commentaries(0)
img
Руснаците се приближават все повече и повече до Купянск, какво всъщност се случва там - знае боецът полковник Вахрамеев





РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >




Тази есен руската армия успя да влезе в Купянск и да пресече река Оскил.

На 13 ноември няколко руски войници от конвоя, разбит от силите за отбрана, изпълзяха до покрайнините на Купянск, който стои на десния бряг на Оскол. И след няколко седмици вражеските лодки прекосиха самата река, която дълго време беше непревземаема бариера за тях.

За първи път от началото на настъпателните действия на руската армия в купянското направление, които продължават от 2023 г., окупаторите се приближиха до украинските военни и цивилни. Ето защо толкова шумно се заговори за възможната повторна загуба на Купянск, който беше освободен в началото на септември 2022 г.

За да разбере и види как тези събития са променили ситуацията в района на Купян, "Украинска правда" отиде при командира на едно от подразделенията там - командира на бригада "Буря" на Националната гвардия на Украйна полк. Константин Вахрамеев.
Два издатъка над Оскол, Купянск и силата на руснаците

Срещаме се с полковник Вахрамеев не в Харков, не в Шевченко, който е междинна точка на цивилизацията, и дори не в Купянск, а на левия бряг на Оскол, който е предимно окупиран от руснаци. Оттам до фронтовата линия са само няколко километра.

Както самият Вахрамеев ще разкаже по-късно, от началото на пълномащабната инвазия той се опитва да работи по-близо до LBZ. В крайна сметка, колкото по-близо е командният пункт, толкова по-ефективно е управлението.

От друга страна, ако боецът контролира батальона от левия бряг на реката, тогава ситуацията в посока Купянск не е толкова критична, колкото може да изглежда от новините. По-скоро е "трудно за контрол", както казва Вахрамеев.

Караме бронирана кола до мястото за среща с бойеца. Бързо подминаваме очукания и рядко населен Купянск, още по-бързо - преминаваме на левия бряг.




Прелезите не живеят дълго тук, казаха войниците на "Буревий" за УП - няколко дни - седмици, след което биват насочени и унищожени от руски зенитни оръдия. Всички, и ние не правим изключение, мечтаят да избягат с тези КАБ. За щастие успяваме.

След прелеза бавно и внимателно преминаваме, или по-точно преплуваме, разлива на Оскол.

Разлятият Оскил прилича на местното море
Снимка: Олга Кириленко, UP

Селата на левия бряг на Оскол изглеждат още по-пусти и ужасяващи от Купянск, но хората остават и тук - виждаме ги от прозореца на бронирана кола. В допълнение към няколко местни жители, оцелелите рамки на високи сгради, детски площадки и ярко зелена трева в средата на зимата ни напомнят за скорошното съществуване на цивилизация тук.


Левият бряг на Оскол

Полковник Вахрамеев ни чака на своя команден пункт, който е дислоциран в едно от местните мазета. Той е спокоен, уморен, но не изтощен.

"Днес проведохме настъпателни действия в района на село Круглякивка - нанесохме щети на противника, той отстъпи, заехме позициите му. Обикновен ден, обикновена нощ. Нощ, която се превръща в ден", той очертава ежедневието си и в същото време уверява, че е готов да ни отдели толкова време, колкото е необходимо.


32-годишният Вахрамеев е от новото – съзнателно и хуманно – поколение на украинската армия. След седми клас отива да учи в Киевския лицей на Богуна, след това във военно висше учебно заведение и накрая в Националната гвардия. Малко преди Голямата война той се присъединява към Първа президентска бригада на НГУ, която сега се нарича "Бурна".

Батальонът на Вахрамеев влезе в купянското направление в края на август 2024 г. Тогава, спомня си полковникът, всичко вече „падаше“: една от новосформираните бригади не успя да удържи защитата си и позволи на врага да превземе Пищане, село на 15 километра югоизточно от Купянск. Ситуацията в тази бригада беше толкова катастрофална, казва Вахрамеев, че двама войници можеха да стоят на някои позиции за целия десант.

„Първото ни решение беше бързо да изградим отбрана, за да спрем врага и да съборим смелостта му. Да съборим смелостта е най-трудното нещо. Когато техните войници успеят да атакуват, това е всичко, те вече вървят в приповдигнато настроение (радостни – ГОРЕ), уверени, че сега ще тръгнат на щурм и всичко ще им се получи, затова първо трябваше да ги „приземим“ с артилерия – така разбраха, че тук е сменена бригадата“, спомня си началото на есента. в Купянско Вахрамеев.

На 26 септември "Буревий" заедно със 77-а бригада и батальон "Ахил" спряха един от най-мащабните щурмове на руснаците по направлението. По това време 50 единици бронирана техника с руски десант се движеха от вече превзетия Писчани към Кругляковка и Колисниковка. Около 70% от тях са унищожени от FPV дронове, приблизително 20% от дистанционни мини и почти 10% от самите военни.




Въпреки по-нататъшната координирана работа на украинските части, руската армия, благодарение на огромното предимство в пехотата, все пак успя да развие настъпление и да се премести почти на 10 километра на запад.

В средата на октомври окупаторите се укрепиха в Оскил и към 10 декември се простираха по него на почти 6 километра. По този начин се формира осезаемо руско присъствие край Купянск.

Това е батальонът на Вахрамеева, който в момента се опитва да го смаже и след това да го отблъсне от реката.

"Имаме специални щурмови групи и работещи дронове. Можем да унищожим 5-7 или дори 10-12 техни хора с едно действие - и това е без никакви наранявания от наша страна. Те не са прекосили реката в нашия район, те" И да прекосят 20 души, за да преминат напълно реката, трябва да планират мощна операция“, обяснява боецът с оптимизъм.

На въпрос дали зимата и мразът ще помогнат на руснаците да преминат водата, Вахрамеев отговаря отрицателно - едва ли Оскил ще бъде покрит с толкова дебел лед.

Успоредно с настъплението от Писчани, руската армия формира още един издатък на тази линия - северно от Купянск, в района на окупирания Лиман Първи. И там, за съжаление, руснаците успяха да преминат или по-скоро да прекосят реката с лодки. Първо на запад от окупираната Масютивка, а след това на запад от окупирания Новомлинск - сякаш заобикаляйки село Дворична. Въпреки това, според DeepState, руснаците са успели да се измъкнат от Новомлинск в началото на декември.

От същата проекция, която условно може да се нарече "северна", руснаците успяха да скочат за кратко и в самия Купянск. Тези събития предизвикаха много слухове за превземането на града.


За разлика от повечето посоки, където руснаците превземат украински градове в полукръг, принуждавайки отбранителните сили да се оттеглят, на този участък те се нуждаят от нещо повече - пълното изместване на украинската армия отвъд Оскил. И тогава самият Купянск.

„Те се нуждаят от всичко – Борова, Купянск Вузлови. Всичко от тази страна на Оскол. Ако се закрепят тук, ще ни бъде десет пъти по-трудно да ги щурмуваме – защото ще трябва да се направи през реката. Ако те успеят, те ще получат значително тактическо предимство“, обяснява Вахрамеев.

„В момента виждате ли критична заплаха за Купянск?“ - изясняваме бойно.

реклама:

„Не. С тези сили и средства... Ето го 15-ти мотострелкови полк, който те са сформирали основно от осъдени. Понякога има такива дядовци, че дори не разбираме как ходят по 10 километра до позициите. Въпреки че има също млади военнослужещи на договор – родени 1998–1999 г., половината от Крим.

Смятам, че врагът няма сили, които да добави тук. Следователно заплаха за самия Купянск няма. Пред Купянск още има битки и битки“, отговаря той.

Офанзивен гард, липса на оръжия и тотална умора

Това е втората ни среща с полковник Вахрамеев. Първият се състоя далеч от фронта - на една от бензиностанциите близо до Киев през април 2023 г. По това време администрацията на президента от няколко месеца активно рекламира проекта "Офанзивна гвардия", а Вахрамеев формира своя батальон в него.

Първата му президентска бригада за оперативно назначение на името на Дорошенко от Националната гвардия стана една от осемте бригади на Офанзивната гвардия на НГУ - под името "Бурни".

Вахрамеев отговаря на въпроса какво се е променило по време на такива трансформации - структурата на персонала, поддръжката, подхода към набирането и нивото на свобода на бойците. По този начин той имаше по-модерни бойни позиции в своя щаб (които включват взаимодействие с UAV и EW), чисто нови бронирани превозни средства, правото да избира хора, изпратени от TCC, и правото да назначава военен персонал на позиции въз основа на техните умения .



Боецът Константин Вахрамеев за опита си от обучението на батальона:

„Поглеждайки назад към моя опит, мисля, че може би не съм обърнал достатъчно внимание на инженерното обучение и часовете за борба с UAV. Имаме много малко класове в центровете за обучение за противодействие на вражески UAV, което трябва да прави войникът, когато вижда вражески дрон Това е критичен проблем!

Всеки руски пленник, който вземаме, има със себе си методически препоръки - какво да правим при откриване на БЛА. От това, че трябва да се правиш на мъртъв, до това как трябва да се погребеш. Ние изоставаме от всичко това.

Сега войната изобщо не е като това, което научих във военните институции. Сега основната ми задача е да попреча на вражеската пехота да достигне до моите позиции. Пехотата вече е последният аргумент. Първо се бият артилерия, бойни машини, безпилотни самолети и едва след това пехотата.

Щабът на батальона изчислява маршрутите за настъпление на врага, разузнаването планира огнева атака, артилеристите насочват огън всяка сутрин, защото знаят, че врагът може да тръгне от тази точка, от този храст, от това дърво.

Сега войната работи предварително“.

През април 2023 г. Вахрамеев успя да окомплектова своя батальон с приблизително 80%. Съотношението между опитни войници и току-що дошли за рекламата на „Офанзивна гвардия“ беше приблизително 50 на 50. Всички преминаха 45-дневно обучение на полигон в Украйна, а след това през май 2023 г. заминаха на изток за първи път време - до район Bilogorivka в Луганска област.

След Белогоривка "Буревий" задържа отбраната и контраатакува в Креминската гора, където работят заедно три бригади от настъпателната гвардия: "Буревий", "Азов", "Чартия". И в крайна сметка бригадата беше прехвърлена в Купянск.

реклама:

„Някои бригади, като „Червона Калина“, участваха в настъпленията през 2023 г. И ние бяхме използвани там, където отбраната не успя. Нашата задача беше да не позволим на противника да се чувства свободен на определени места“, спомня си Вахрамеев.

„Разбирате ли защо е създаден отделен проект, наречен „Офанзивна гвардия“? При положение, че вашата бригада има доста типични задачи“, уточняваме ние на бойеца.

„Мисля, че концепцията беше, че трябва да атакуваме. Не да стоим в отбрана, а да вървим напред. Но има определени причини, поради които не можем да направим това. Първата е, че имаме проблеми с броя на личния състав и оръжията: Второто е, че стоим тук с уморени хора шест месеца активни бойни действия трябва да бъдат изтеглени най-малко за три месеца“, отговаря Вахрамеев.

Пехотинец от батальона на Вахрамеев вече може да стои 20-30 дни на по-лесни, тоест сравнително необстрелвани позиции. На тежки, такива, които са под постоянен обстрел и падане - 7.

Вахрамеев споделя, че хората, които са готови да заемат трудни позиции, стават все по-малко.

***

Съдбата на Купянск ще се реши от числеността на украинската пехота и компетентността в подходите за нейното управление. Засега, дори с превъзходството на Русия в хора, FPV дронове и наличието на дронове на оптични влакна, отбранителните сили удържат вражеската атака.




Ольга Кириленко, УП




Navigate with the buttons down below to explore the gallery!


ВСУ, полк. Вахрамеев:Руснаците са до Купянск, какво всъщност се случва там

PREVIOUS PHOTO 1/3 NEXT PHOTO


Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0