Горещи новини
- /ВИДЕО/: МО на РФ показа евакуация на пленена украинска военна техника от граничната зона на Курск
- Хутите съобщиха за ракетна атака срещу летище Бен Гурион в Тел Авив /ВИДЕО/
- САЩ депортираха венецуелски мигранти в Гуантанамо
- Armymedia.bg: Приключи учението на Многонационалната бойна група „Shaping Armor 25“
- Armymedia.bg: Националният военен университет „Васил Левски“ с почетно участие в честванията на 22 март – Празника на Велико Търново
- БТА: БАН отвори врати за десетки ученици за Международния ден на ледниците
- На 27 март ще бъде спряно движението по Дунав мост при Русе
- Дарение от Великобритания за ГДГП: 7 автомобила Land Rover New Defender, 2 дрона, 60 термовизионни камери
- Руската авиация унищожи обекти на украинския военно-промишлен комплекс в 138 области
- A Haber: Турският съд реши да арестува кмета на Истанбул

pan.bg
Мюнхен беше първото място, където САЩ започнаха да обсъждат с Украйна и Европа план за прекратяване на войната на Русия срещу Украйна - и чуха отговор. До тук в общи линии, но някои неща се изясниха. Репортаж на DW.
За Володимир Зеленски Мюнхен е градът, в който през февруари 2022 г. западните лидери разтревожено обсъждаха предстоящото нападение на Русия срещу Украйна. На Мюнхенската конференция по сигурността малцина вярваха в това или, впрочем, че Украйна ще оцелее. Три години по-късно основната тема на форума беше планът за прекратяване на войната, предложен от новия президент на САЩ Доналд Тръмп, който се насочи към бързи преговори с руския президент Владимир Путин. Затваря ли се кръгът?
"Червената линия" на Зеленски
В края на първите два дни въпросът на каква цена може да струва мирът остана без ясен отговор. С цената на отказ от желанието за присъединяване към НАТО и окупираните от Русия територии, за което Москва настоява и което новият шеф на Пентагона Пийт Хегсет обяви в навечерието на Мюнхен? Вицепрезидентът Джеймс Дейвид Ванс каза малко по темата, а специалният пратеник на Тръмп за Украйна и Русия, пенсионираният генерал Кийт Келог, също не успя да даде конкретни подробности, освен че Вашингтон иска дълъг и стабилен мир в Украйна. Но планът явно не е готов и украинският лидер планира да го обсъди на следващата си среща с ръководителя на Белия дом, вероятно във Вашингтон. Не се знае кога ще се проведе.
В Мюнхен Зеленски даде да се разбере, че не е съгласен с ролята на статист в сценария на Тръмп. "Украйна никога няма да приеме сделки, сключени зад гърба ни и без наше участие", каза украинският президент на 15 февруари. Залата на хотел Bayrischer Hof, където се провежда конференцията, реагира с аплодисменти. В интервю за DW германската либерална евродепутатка Мари-Агнес Щрак-Цимерман нарече речта на украинския президент "най-добрата" от всички, които е чувала. Тя особено хареса акцента върху укрепването на отбранителните способности на Европа, включително призива за европейска армия на фона на отслабващите връзки със Съединените щати.
Преди ден Зеленски каза, че ще преговаря с руския си колега Владимир Путин само след съгласуване на позициите със САЩ и Европейския съюз. Европейците настояват за място на бъдещата маса за преговори, но американците не бързат да ги поканят.
Условията за участие в преговорите с Путин не са единствената "червена линия", която Зеленски начерта в столицата на Бавария. В Мюнхен президентът на Украйна отказа да подпише проект на споразумение за достъп на САЩ до находища на редки минерали. Според американската преса, Вашингтон искал да получи достъп до половината от такива резерви на украинска територия в замяна на продължаваща помощ за Киев. Украйна по принцип не е против, но тепърва ще трябва да се съгласуват подробностите.
Келог не вижда европейците в преговорите
По време на настоящата Мюнхенска конференция за първи път представител на настоящата американска администрация, а именно Келог, присъства на "Украинския обяд", организиран от фондацията на бизнесмена Виктор Пинчук. Събитието беше наречено в стил Тръмп "Вашата страна на първо място - спечелете с нас".
Келог не говори за победата на Украйна, но каза, че смята действията на Тръмп за ефективни: „Ние направихме повече през последните 30 дни (за да спрем войната – Ред. ), отколкото предишната администрация на Байдън направи за три години“. Келог увери, че Украйна ще участва в мирните преговори, въпреки че, според него, би било възможно да се направи и без европейците. Изявлението беше част от като цяло напрегната атмосфера в Мюнхен след твърдата реч на вицепрезидента Ванс, в която той критикува Европа за това, което той нарече ограничаване на демокрацията. Европейците, включително германският канцлер Олаф Шолц, възразиха остро.
В отговор на въпрос на кореспондент на DW дали Вашингтон ще настоява за президентски избори в Украйна тази година, Келог каза, че решението дали те могат да бъдат проведени трябва да бъде взето от самата Украйна. Въпреки че по-скоро, в интервю за Ройтерс, публикувано на 1 февруари, Келог отбеляза, че Съединените щати искат Украйна да проведе избори, вероятно преди края на годината, особено ако бъде постигнато споразумение за прекратяване на огъня с Русия през следващите месеци.
Какви отстъпки очакват САЩ от Русия?
Хаотичните и непоследователни изказвания на американски представители са една от характерните черти на сегашния Мюнхен. Зеленски говори за това със зле прикрито раздразнение. Украинският президент каза, че в новата администрация на САЩ има "различни гласове" и той "не е сигурен", че "всички те са на страната" на Украйна. Зеленски не уточни кого има предвид.
Въпреки че все повече се говори за възможни отстъпки за Украйна, не е толкова ясно какъв вид компромис Тръмп иска да направи Русия. Попитан по време на дискусия на DW Conflict Zone, записана в Мюнхен, Келог каза, че, както в случая с Украйна, това може да са „териториални отстъпки“. В същия контекст Келог спомена санкции, включително срещу „сенчестия флот“, за който Западът смята, че помага на Москва да изнася петрол.
Какъв е основният резултат от Мюнхен за Украйна? „Не бива да се отказваме от надежда, никой не е дал Украйна на Русия“, каза британският политолог Марк Галеоти за DW. „Но основното на тази конференция в Мюнхен е, че обикновено се говори за единство на Запада, но в този случай имаме работа с разединение на Запада. Това не може да е добра новина за Киев“.
Източник: DW Снимка: TOBIAS SCHWARZ/AFP
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар