Горещи новини
- Две руски фрегати Проект 22350 излязоха на стрелби в Баренцово море
- /ВИДЕО/: Балтийският флот провежда учения по безопасност на навигацията
- Украински пленник спаси руски войник от FPV дрон
- В РФ обвиниха Германия в русофобия и неонацизъм заради изгонването на Русия от честванията за 9 май
- При взрив на боеприпаси във Владимирска област има пострадали, но няма заплаха за живота им /СНИМКИ/
- Военни протести и обиколки на полигони: Какво се случва в "коалицията на желаещите" /ВИДЕО/
- /ВИДЕО/: Кадри от удари на FAB-500 по бойци и техника на ВСУ в посока Брянск
- Шефът на дипломацията на ЕС обвини САЩ, че не използват лостовете за влияние срещу Русия
- При нападение от екстремисти в Индия са убити най-малко 26 души
- Sky News: Отложиха преговорите в Лондон, тъй като Киев отхвърли плана на САЩ да признае Крим за руски
Financial Times: САЩ искат контрола върху всички ресурси на Украйна - Киев плаща цялата помощ от САЩ

pan.bg
Нов проект на споразумение за ресурсите ще даде на САЩ огромни правомощия да контролират инвестициите в инфраструктура и минерални проекти в Украйна, пишат FT и Bloomberg.
Нов проект на сделка за минерали между САЩ и Украйна, получен от Киев на 23 март, съдържа много по-агресивни искания от Вашингтон за контрол върху минералните ресурси и енергийните активи на Украйна. Документът обаче не съдържа никакви гаранции за сигурност. Това съобщиха в четвъртък, 27 март, вестник Financial Times и агенция Bloomberg. И двете медии отбелязват, че редакциите им са успели да се запознаят с проектодоговора. https://www.ft.com/content/896da2e5-daa5-4b4e-a51c-0aef4de95d36 / https://www.bloomberg.com/news/articles/2025-03-27/us-seeks-to-control-investment-in-ukraine-squeezing-out-europe
Уточнява се, че споразумението трябва да обхваща всички минерални ресурси на Украйна, включително нефт и газ, както и ключови енергийни активи в цялата страна. Сделката обхваща и инфраструктура, свързана с експлоатацията на природни ресурси, като пътища, железопътни линии, тръбопроводи, пристанища и преработвателни предприятия, научи FT.
Средствата, получени от съответните проекти, трябва да бъдат конвертирани в чуждестранна валута и изпратени в чужбина, а Украйна ще носи отговорност за компенсации в случай на закъснения или спорове, според публикацията. Приходите от украинските проекти за добив на нефт, газ и полезни изкопаеми ще бъдат разделени между двете страни от специален инвестиционен фонд.
В същото време, според FT, САЩ първи ще получат прехвърлените им печалби и ще запазят приоритетни права върху инфраструктурни проекти, както и правото да налагат вето върху продажбата на ресурси на трети страни.
Bloomberg пояснява, че според проекта на сделката инвестиционният фонд трябва да бъде контролиран от American Development Finance Corporation (DFC). Тя ще назначава трима от петимата членове на борда на директорите и със "златна акция" ще има право да блокира определени решения. „Украйна ще назначи други двама (членове на борда на директорите – Ред. ) и няма да може да се намесва в ежедневното управление на фонда“, посочват авторите.
„Тръмп ще накара Украйна да плати цялата помощ от САЩ“
Киев ще трябва да прехвърли към фонда 50 процента от приходите от нови инфраструктурни проекти и проекти за развитие на природните ресурси.
В същото време „приносът на Съединените щати след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г.“ ще „се счита за принос към партньорството“. „САЩ ще имат право на всички печалби плюс 4% годишно, докато инвестицията им се изплати“, съобщава Bloomberg съдържанието на проектодоговора.
„По същество, това означава, че администрацията на Тръмп ще принуди Украйна да плати цялата военна и икономическа подкрепа, предоставена от САЩ от началото на войната, преди Киев да получи каквито и да е приходи от фонда за партньорство“, посочва агенцията.
Сделката, която няма ограничение във времето, също така забранява на Киев да продава критични минерали на страни, считани за "стратегически конкуренти" на Съединените щати.
Контрол на САЩ върху инвестициите в Украйна
Ако споразумението за партньорство бъде прието, Съединените щати ще получат огромни правомощия да контролират инвестициите в Украйна в проекти като изграждането на пътища и железопътни линии, пристанища, мини, добив на нефт и газ и критични минерали, се казва в доклада. Според агенцията, това би означавало "безпрецедентно разширяване на икономическото влияние на САЩ" в Украйна в момент, когато тя "се опитва да се доближи до ЕС".
От своя страна вестник FT цитира мнението на неназовани високопоставени украински служители, според които новото предложение на САЩ „може да подкопае суверенитета на страната им, да доведе до изтичане на печалби в чужбина и да увеличи зависимостта на Киев от Вашингтон.
Украинският президент Володимир Зеленски, който присъства на среща на върха в Париж на 27 март на "коалицията на желаещите" - тоест страните, които възнамеряват да увеличат военната, финансовата и енергийната подкрепа за Украйна, за да й помогнат да постигне траен и справедлив мир - каза, че предложенията на САЩ "изискват подробно проучване".
Източник: DW Снимка: Efrem Lukatsky/AP/dpa/picture alliance
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар