По искане на Зеленски Съветът на Европа стартира процес по създаване на специален трибунал за РФ

Pan.bg 14 май 2025 | 19:10 views (659) commentaries(0)
img
pan.bg

Генералният секретар на Съвета на Европа и ръководителят на Министерството на външните работи на Люксембург приеха апела на украинския президент с искане за създаване на специален трибунал за престъплението агресия на Руската федерация срещу Украйна.

Комитетът на министрите на Съвета на Европа официално стартира процеса по създаване на Специален трибунал за престъплението руска агресия срещу Украйна. Съответното решение беше взето на среща в Люксембург в сряда, 14 май, съобщи пресслужбата на Съвета на Европа. https://www.coe.int/en/web/portal/-/committee-of-ministers-endorses-the-establishment-of-a-special-tribunal-for-ukraine-sets-priorities-for-the-organisation-and-adopts-a-treaty-on-the-environment

На заседанието на комисията официални представители на Киев предадоха писмо от украинския президент Володимир Зеленски с искане за създаване на такъв трибунал. Апелът е получен от генералния секретар на Съвета на Европа Ален Берсе и министъра на външните работи на Люксембург Ксавие Бетел. Берс е натоварен със задачата да ръководи процеса по създаване на специален трибунал.

Според източници на DW, близки до процеса, официалните процедури биха могли да бъдат завършени до края на 2025 г. или началото на 2026 г.

На хартия специалният трибунал вече е създаден

По-рано стана известно, че Основната група за създаване на специален трибунал, която включва до 40 държави, Европейската комисия, Службата на ЕС по външни работи и Съветът на Европа, е завършила работата по техническия проект за създаването на този международен съд. Проектът се състои от три основни документа: текстът на двустранно споразумение между Украйна и Съвета на Европа за формиране на трибунала, неговият устав и споразумение за управление на трибунала, което официално се нарича „разширено частично споразумение“.

„Разширеното частично споразумение“ се отнася до неговото управление и финансиране. Някои държави ще могат да го подпишат автоматично въз основа на членството си в Съвета на Европа, докато други ще трябва да го ратифицират в националните си парламенти, което може да отнеме време.

Източник: DW Снимка: Goktay Koraltan/Depo/abaca/picture alliance

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка