САЩ тестваха междуконтинентална балистична ракета Minuteman III

Pan.bg 21 май 2025 | 17:38 views (895) commentaries(0)
img
pan.bg

Бойната глава на ракетата е изминала разстояние от приблизително 6760 километра.

Съединените щати са извършили изпитателно изстрелване на междуконтинентална балистична ракета Minuteman III, съобщиха от военновъздушната база Ванденберг.

„Съвместен екип от персонала на Глобалното ударно командване на ВВС на САЩ изстреля невъоръжена междуконтинентална балистична ракета Minuteman III в 00:01 тихоокеанско време (10:01) на 21 май“, се казва в изявление на командването. https://www.vandenberg.spaceforce.mil/News/Article-Display/Article/4193615/minuteman-iii-test-launch-showcases-readiness-of-us-nuclear-forces-safe-effecti/

Бойната глава измина около 4300 мили (6760 километра), достигайки атола Куаджалейн на Маршаловите острови, където се намира полигона Рейгън.

Данните, получени по време на теста, ще послужат за оценка на настоящите и бъдещите възможности на американските стратегически сили. В бъдеще ракетите Minuteman III могат да бъдат заменени от новата система Sentinel.

Според американското командване, подобни тестове по никакъв начин не са свързани с настоящата световна ситуация и се провеждат редовно. Към днешна дата са осъществени над 300 от тях.

На 3 май беше съобщено, че Съединените щати са провели летателни изпитания на прототип на хиперзвукова ракета с морско изстрелване и неядрена бойна глава. Прототипът е изстрелян по метода на студен старт, когато ракетата се изхвърля от силоза под газово налягане, а главният ѝ двигател се стартира във въздуха.

Източник: ren.tv Снимка: © ABACA/TASS

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка