Горещи новини
- Температурите на повърхността на световния океан достигат исторически максимуми
- В Британия възобновиха производството на гаубици M777
- CBS: Израел е готов да нанесе военен удар срещу Иран, Техеран заплаши да отвърне със стотици ракети
- /ВИДЕО/ Путин: Русия създава отделни войски от безпилотни системи
- Кийт Келог: САЩ искат да спрат бойните действия по текущата линия на фронта
- Иран ще обмисли излизането си от Договора за неразпространение на ядрени оръжия
- Писториус: ФРГ планира да отпусне допълнителни 1,9 милиарда евро военна помощ за Украйна
- /ВИДЕО/: Камера е заснела момента, в който Boeing 787 Dreamliner излита и се разбива в Индия
- Контрабатарейна борба с радари Arthur - поуки от войната в Украйна в локализирането на оръжия
- Русия планира да разположи първата атомна електроцентрала на Луната и да изследва Венера

pan.bg
Руският външен министър Лавров нарече провеждането на преговори за Украйна във Ватикана нереалистично. Ръководителят на ватиканската дипломация отрече съобщенията, че вече е определена дата за преговори във Ватикана.
Руският външен министър Сергей Лавров отхвърли възможността за провеждане на преговори между Русия и Украйна във Ватикана, заявявайки, че това е нереалистично. „Представете си Ватикана като място за преговори, бих казал, че е малко неелегантно, когато православните страни ще обсъждат въпроси, свързани с премахването на коренните причини за конфликта на католическа платформа, а една от коренните причини е курсът към унищожаване на Украинската православна църква“, каза Лавров на конференцията „Исторически южноруски земи, национална идентичност и самоопределение на народите“ в петък, 23 май.
Според него, за Ватикана също няма да е много удобно да приема делегации от двете страни. Руският министър отбеляза, че нито времето, нито мястото на втория кръг от преговорите са определени все още. Той уточни, че руските власти в момента работят по меморандум за бъдещия свят, който се предполага, че ще бъде представен на Украйна на срещата. „Работата ни вече е в напреднал етап. И във всеки случай ще предадем този меморандум на украинците, както се договорихме“, обеща Сергей Лавров.
Същевременно той отново заяви, че въпросът за „легитимността“ на украинския президент Володимир Зеленски остава отворен. „Що се отнася до подписването на мирно споразумение, въпросът за легитимността ще бъде от решаващо значение, защото ако подпишат тези, чиято легитимност, меко казано, вече не убеждава никого, тогава заместниците могат да поставят под въпрос постигнатото споразумение“, обясни Лавров.
Инициатива за среща във Ватикана
Идеята за провеждане на среща между Москва и Киев във Ватикана беше предложена от президента на САЩ Доналд Тръмп. Новият папа, Лъв XIV, заяви, че е готов да посредничи между страните, но източници на Bloomberg, близки до Кремъл, отбелязаха, че руският президент Владимир Путин не възнамерява да участва в мирни преговори за Украйна във Ватикана или където и да е другаде в близко бъдеще. Вместо това, Кремъл планира да се съсредоточи върху преговорите на техническо ниво, които започнаха в Истанбул на 16 май. Един от източниците на агенцията подчерта, че Москва очаква истанбулският формат да продължи.
Според прокремълския политолог Сергей Марков, Путин няма да пътува до страната от НАТО Италия от съображения за сигурност и, според него, Русия не смята Ватикана за неутрална страна в конфликта.
Отричане от Ватикана
Междувременно ръководителят на ватиканската дипломация отрече съобщенията в американските медии, че във Ватикана вече е насрочена среща за Украйна за средата на юни. „Светият отец изрази готовността си да улесни диалога между страните в конфликта, но все още не съм получил отговор на това“, заяви държавният секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин.
Апостолическият нунций в Киев, архиепископ Висвалдас Кулбокас, в интервю за вестник „Il Messaggero“ подчерта, че преговорите във Ватикана „засега са само хипотеза“, но отбеляза, че възможността за преговори в Рим наистина се обсъжда. „Ватиканските дипломатически решения разбират, че за истински преговори не е достатъчно просто да има красиво място. Всичко зависи от това дали страните ще намерят обща основа за започване на истински диалог“, каза той.
Преговори в Истанбул
Като пример Кулбокас посочи неотдавнашните преговори в Истанбул относно възможността за прекратяване на огъня между Русия и Украйна. Тези преговори, каза той, „на практика се провалиха“, с изключение на някои хуманитарни постижения. „Преговорите се нуждаят от конкретен рамков план, а не просто от красива картинка за медиите“, подчерта Кулбокас.
Апостолският нунций отбеляза, че ако преговорите бяха се провели във Ватикана, Светият престол нямаше да действа като посредник в буквалния смисъл. „Ватиканът предоставя пространство, насърчава сближаването и улеснява диалога. Ето защо изглежда като идеално място за подобни разговори“, каза Кулбокас. Той също така похвали последните изявления на главата на Руската православна църква, патриарх Кирил. Според Кулбокас, патриархът за първи път е дал сигнали за деескалация, като е заявил необходимостта от постигане на мир.
Няколко италиански вестника съобщиха, че италианският премиер Джорджо Мелони, в телефонни разговори и кореспонденция с европейски партньори, обмисля освен Ватикана и алтернативни места за евентуални преговори. Женева и отново Истанбул се споменават като възможни варианти. „Основното е мирът, а не място за преговори“, подчерта Мелони.
Източник: DW Снимка: Pavel Bednyakov/Pool AP/dpa/picture alliance
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар