Тръмп: САЩ спират да харчат за Украйна и сега получават средства чрез НАТО

Pan.bg 11 ное 2025 | 09:10 views (395) commentaries(0)
img
пан.бг







Доналд Тръмп. Снимка: Getty Images




Новини — Вторник, 11 ноември 2025 г., 07:55 ч. — Уляна Кричковская
Споделяне:

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че САЩ „вече не харчат“ за финансиране на Украйна, а вместо това са започнали да получават средства чрез продажби на оръжие на НАТО.

Той направи това изявление по време на среща с репортери в Белия дом, според Европейска правда.

По време на срещата си с репортери Тръмп твърди, че е спечелил „осем войни“ и увери, че ще „уреди“ войната между Русия и Украйна.

Той също така заяви, че САЩ „вече не харчат“ за финансиране на Украйна.

„Вижте щетите, които Русия и Украйна ни нанесоха като страна. Похарчихме 350 милиарда долара. Вече не харчим пари. Сега ни плащат чрез НАТО“, каза Тръмп.

Президентът на САЩ не уточни какво точно има предвид, но може да се предположи, че има предвид програмата PURL (Списък с приоритетни изисквания за Украйна).

Съгласно програмата PURL, инициирана от Тръмп и генералния секретар на НАТО Марк Рюте през юли 2025 г., съюзниците от НАТО купуват американско оръжие за Украйна.

Наскоро беше обявено, че Латвия е решила да допринесе с допълнителни 2,2 милиона евро за инициативата PURL.

А заместник-ръководителят на президентската администрация Игор Жовква заяви, че приносът на страните партньори към инициативата PURL вече е достигнал над 2,8 милиарда долара.


източник

украинска правда

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Празнична оферта -25%

Празнична оферта -25%
Поръчайте с -25% отстъпка

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка