Унгария: Присъединяването на Украйна към ЕС ще бъде подложено на референдум и това няма да се случи скоро

Pan.bg 14 апр 2026 | 00:15 views (288) commentaries(0)
img
пан.бг





Снимка: Getty Images

Новини — понеделник, 13 април 2026 г., 16:53 ч. — Уляна Кричковская
Споделяне:

Унгарският премиер Петер Мадяр заяви, че Украйна трябва да премине през целия процес на преговори за присъединяване към Европейския съюз, след което страната му ще проведе референдум по въпроса.

Той направи това изявление по време на пресконференция в понеделник, 13 април, според Европейска правда.

Маджар заяви, че Унгария не подкрепя ускореното присъединяване на Украйна към ЕС.

„Невъзможно е страна, която е във война, да бъде приета в ЕС. Такива въпроси не могат да бъдат разглеждани без обсъждане на всички аспекти на преговорите“, каза той.

Маджар подчерта, че всички страни кандидатки трябва да преминат през същия процес.

„Ако Украйна направи това, тогава Унгария ще проведе референдум дали ЕС трябва да я приеме. Но това със сигурност няма да се случи скоро“, добави той.

Мадяр също така ясно заяви, че няма да блокира заема от 90 милиарда евро от ЕС за Украйна, тъй като решението вече е взето, но потвърди, че Унгария няма да участва.

Освен това той заяви, че Унгария ще продължи да купува руски петрол, но едновременно с това ще се стреми да диверсифицира покупките си на енергия.


източник

украинска правда

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка